20.12.2024 | 18:29
Гешев загуби делото за 250 000 лв. срещу прокуратурата
Съдът не приема тезата му, че е напуснал прокуратурата, защото е подал оставка

Софийският районен съд (СРС) е отхвърлил иска на бившия главен прокурор Иван Гешев, който настояваше да получи 251 468 лв. от прокуратурата – 20 заплати обезщетение за напускането на системата, макар и да беше уволнен за уронване престижа на съдебната власт, съобщи „Сега“. Решението на съдия Боряна Воденичарова не е окончателно и Гешев може да го оспори пред Софийския градски съд.

Районният съд не приема тезата на Гешев, че той е напуснал системата, защото е подал оставка. Той е бил предсрочно освободен от длъжност с президентски указ за уронване престижа на съдебната власт, след това не е бил преназначен като редови прокурор.

Освен това по закон обезщетение не се дължи на тези магистрати, които са дисциплинарно уволнени от системата. Съдия Воденичарова приема, че основание, на което Гешев е бил освободен предсрочно като главен прокурор, изключва да му се дължи обезщетение.

На 12 юни м.г. ВСС гласува за уволнението на Иван Гешев като главен прокурор за нарушения на етичния кодекс. Три дни по-късно президентът Румен Радев подписа указа за освобождаването му. После, на 16 юни, той подаде молба до Прокурорската колегия на ВСС да бъде възстановен като прокурор във Върховната касационна прокуратура. На 19 юни преди обяд Иван Гешев депозира ново заявление във ВСС, в което каза, че не желае вече да работи като прокурор. Същия ден Прокурорската колегия на ВСС прие за сведение заявлението, с което Гешев отказва да се върне на работа в прокуратурата. Десетина дни по-късно бившият главен прокурор изпрати ново писмо в съвета, в което настоява колегията да гласува изрично подадената от него оставка. На 5 юли обаче колегията отново не излезе с нарочно решение и остави без разглеждане писмото на Иван Гешев. Беше изтъкнато, че бившият главен прокурор е оттеглил изричното си искане да бъде възстановен като върховен прокурор.

Гешев обжалва пред Върховния административен съд с аргумента, че мястото на редови прокурор му се полага и той изрично трябва да бъде освободен, след като подава оставка. ВАС обаче направи извод, че Гешев е загубил качеството си на редови прокурор през 2016 г., когато става шеф на спецпрокуратурата. После е назначен за зам. главен прокурор, а накрая и за главен прокурор – все шефски позиции. Така единственият възможен правен извод е, че след 15 юни Гешев не притежава качеството на прокурор, поради което искането му за освобождаване от длъжност при подаване на оставка е без предмет, приеха върховните съдии.

От делото в СРС стана ясно, че на 23 юни 2023 г., докато чака Прокурорската колегия да се произнесе по писмото му, с което настоява да бъде гласувана оставката му, Иван Гешев е подал молба в прокуратурата, с която иска да му бъде оформена трудовата книжка и да му бъдат изплатени 20 заплати обезщетение. Той се позовава на чл. 225, ал. 1 от Закона за съдебната власт, според който при освобождаване от длъжност магистрат „с повече от 10 години стаж на такава длъжност има право на парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20“.

На 10 юли 2023 г. и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов издава заповед, в която се казвало, че актът за заемане на длъжността главен прокурор от Гешев бил прекратен, считано от 15 юни 2023 г. и не му се дължат никакви обезщетения.

На 2 август м.г. Гешев подава искова молба в СРС, като претендира да получи обезщетение от 251 468 лв. с лихвите, както и още 1374 лв. обезщетение за забава.

В исковата си молба Иван Гешев посочва, че на 15 юни м.г. е бил освободен само като главен прокурор, а не и като редови такъв и заради това твърди, че незаконосъобразно Прокурорската колегия е приела, че след отстраняването му като обвинител №1, той е загубил качеството  си на магистрат.

Гешев казва още, че му се дължи обезщетението при напускането на съдебната система като пояснява, че то има благодарствен и гратификационен характер и са налице всички законови предпоставки, за да получи сумата от 251 468 лв.

От прокуратурата заявяват, че искът е неоснователен като припомнят, че Висшият съдебен съвет е установил основания за предсрочното освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор заради действия, които накърняват престижа на съдебната власт.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране