15.12.2024 | 19:36
Има съмнения, че се правят опити да бъдат източени 90 милиона от „ПГХ Чирен“
Защо е променена технологията на сондажите от наклонено насочен тип сондажи към вертикални, пита народният Йордан Тодоров

В Народното събрание през изминалата седмица се проведе изслушване на служебния министър на енергетиката, във връзка със случващото се с проекта за разширение на капацитета на газохранилището „Чирен“. Народният представител от „Възраждане“ Йордан Тодоров взе отношение относно причините за прекратяване на договора между „Булгартрансгаз“ ЕАД и една от фирмите изпълнители.

„20 минути четохте становище и не чух абсолютно нищо по същество. Нито дума относно най – важните и най – спорните въпроси, заради които е сезирана и Европейската прокуратура. А кои са важните въпроси?

На първо място защо не са извършени нужните изследвания във връзка с безопасната експлоатация и херметичност на всички стари сондажи, както и оценка на остатъчния им живот. Нещо, което е трябвало да бъде извършено предварително. В това число и защо предварително обявеното в тръжната документация ядково сондиране е премахнато, което възпрепятства възможността за допълнителни изследвания.

На второ място защо е променена технологията на сондажите от наклонено насочен тип сондажи към вертикални такива. Вертикалните са остаряла технология, използвана преди 30 и повече години. Много по- евтина, но и много по – ниско продуктивна. В същото време в техническата документация са заложени хоризонтални сондажи, съответно и калкулираната крайна цена на целия проект е с по- скъпия, но и по-модерен, безопасен и високоефективен вид сондажи?

На трето място защо „Булгартрансгаз“ не търси неустойки по прекратените договори от Главболгарстрой и кой ще поеме отговорност за изгубените 78 милиона евро европейски средства?”, попита от трибуната на Народното събрание Йордан Тодоров от “Възраждане”.

Служебният министър на енергетиката не успя да отговори акуратно и същество на зададените въпроси и да защити прекратяването на разисквания договор. Не се коментира и разследването на Европейската прокуратура по казуса с „ПГХ Чирен“.

Йордан Тодоров отбеляза още, че отговорите на тези въпроси се намират в подадения сигнал до Европейската прокуратура, от страна на Българския енергиен и минен форум. Според него, всичко това се прави, за да бъдат орязани разходите на фирмите изпълнители – с почти 90 милиона лева. Това е класическа схема за източване на пари.

„Има и много други нередности – проектирани са тръби с до 40 % по- малък метраж и с до 38% по- малък диаметър в основата най- долу. Според експерти пестенето и полагането на тръби, които не са в съответствие с първоначалния технически проект са опасни за експлоатация, съответно са опасни и за хората, които работят там, защото е било предвидено да се увеличи налягането от 100 бара на близо 150 бара, което е 50 % увеличение, без да има ясно изследване и оценка в какво състояние са старите сондажи и дали ще могат да издържат на толкова по- голямо работно налягане. И дали не се скъсява и с колко полезния безопасен живот на цялото съоръжение.”, посочи още Тодоров.

Като най-тревожно, Йордан Тодоров посочи това, че ръководството на „Булгартрансгаз“ от години води война със собствените си експерти, които са заставени да не коментират това, което се случва и начина, по който се случва в държавното дружество.

“Ръководството на „Булгартрансгаз“ от години принуждава експерти, доказани, дългогодишни високообразовани и висококвалифицирани служители да мълчат. По-смелите от тях са заплашвани с уволнение, а най-смелите, решили да говорят се уволняват дисциплинарно. Говорим за брутално потъпкване на нормални човешки права.”, каза още Тодоров.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране