17.01.2024 | 12:11
Историци: На мястото на Альоша с шмайзера преди 2000 г. е стоял Херакъл с боздуган, имало е и храм
През 30-те години тук е любимо място за разходки, в парка е имало дори елени и сърни, които оцеляват до септември 1944 година, когато са изядени от кучетата на съветските "освободители"

11-метровата гранитна статуя на съветския воин Альоша на пловдивския хълм Бунарджика, който наскоро отново разбуни духовете „за“ и „против“ премахването му, се оказва, че има интересна антична предистория. На мястото на Альоша с шмайзера преди 2000 години е стоял Херакъл с боздуган, съобщи bTV.

За това съдим от монети, сечени във Филипопол по времето на императорите Гета и Септимий Север, както и от каменен постамент с надпис, оцелял до средата на 19-и век. В подножието на голия Херакъл имало и храм на богинята Деметра.

„Статуя и храм е имало. Като това е доказано, както от писмени, така и от археологическите сведения. Статуята на Херакъл я има на монетите. Той държи боздуган в едната ръка, а в другата ръка – лъвска кожа, с всичките ѝ атрибути, гол”, коментира историкът Владимир Балчев.

На Бунарджика имало извор и оттам минавал акведуктът, който захранвал града с питейна вода. По време на османската власт тепето е било извън града и от него се добивал камък за строежи. Първият паметник на върха е издигнат по инициатива на руската императорска власт.

„Той е направен веднага след войната и е всъщност е типов паметник „пирамида“. Дълго време в Пловдив след този паметник паметници няма“, посочва Владимир Балчев.

В годините между двете световни войни в Пловдив се появяват множество паметници. Един от тях е в подножието на Бунарджика – този на Апостола на свободата.

„Скулпторът е бил доста прозорлив и е познавал спецификите на българското общество. Идеята е била да е в подножието и да е на едно такова странично място, за да не се превърне във форум на нездрави обществени и политически страсти, и по този начин да се оскверни името на Апостола на свободата“, коментира историкът Видин Сукарев.

„Има голям скандал с този паметник, защото искат да го свалят, защото той бил едва ли не комунист. Навил си ръкавите. А Левски нали трябвало да бъде по друг начин“, казва Владимир Балчев.

След като Бунарджика е залесен и облагороден, се появяват каменни алеи, бюфет и акведукти. През 30-те години мястото е любимо място за разходки. Градската управа пуска в парка дори елени и сърни, които оцеляват до септември 1944 година, когато са изядени от кучетата на съветските „освободители“.

 

 

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране