
Медицинският експертен съвет към Министерски съвет прекратява дейност. Това съобщи председателят му професор Коста Костов.
За 12-те дни от своето съществуване експертите от Съвета успяха да изготвят комплексен документ, който да служи за наръчник на медиците при битката с новия коронавирус.
Съветът беше създаден преди две седмици, за да помага на медиците ни в лечението на пациенти с COVID-19.
Костов твърди, че ангажиментите им вече са приключили. До разпускането на съвета обаче се стигна след серия от остри сблъсъци с членовете на националния щаб, оглавяван от ген.-майор професор Венцислав Мутафчийски.
Медицинският съвет беше наречен от Бойко Борисов „мозъчен тръст“ при създаването му преди две седмици.
Още тогава се коментираше (включително и от премиера), че има стара вражда между проф. Коста Костов и ген.-май. проф. Венцислав Мутафчийски. Тогава проф. Костов каза, че „сега не е време за лични мъжки битки. Заровили сме всички томахавки. Тези конфликти в случая не са решаващи“.
След решението за разпускането на Медицинския съвет Костов написа следното във „Фейсбук“:
„Медицинският експертен съвет не абдикира от задълженията си, а счита, че е изпълнил достойно задачата си. За 8 дни, в почти перманентно безсъние, създаде текстови интерактивен продукт, с дигитален обем от 40 мегабайта, разположен на над 400 страници, с темпо от около 50-60 стр/ден, с участие на над 50 експерти и специалисти от различни специалности, дружества, асоциации и сдружения. Нека, този, който е участвал в създаването на такъв продукт, за толкова време, с такова темпо и в този обем, да хвърли камък.
Ние знаехме, какво ни чака, но въпреки това, приехме. Когато времето е пупаво и професионалният дълг те зове, имаш само един полезен ход – да се отзовеш.
Въпреки трудностите и лишенията, които те очакват.
Неотменимото достойнство и личната свобода не са обстоятелства, а качества, които формират нашите личности и са висша форма на почтеност. Бях казал, че влизаме в експертния съвет като лекари и ще излезем като лекари. Точно сега пациентите ни имат нужда от цялата ни енергия и съсредоточеност върху тях и ние се връщаме, за да им ги дадем.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране