Кабинетът на Димитър Главчев предлага да има на практика вечно засекретяване на информация. Това става ясно от пуснат за обществено обсъждане в правителствения Портал за обществени консултации проект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ).
Именно там са заложени норми, с които да се създаде „възможност за защита на класифицирана информация до отпадане на основанията за нейната защита“. Сега се предвиждат различни срокове, след които се разсекретява всякаква информация, като най-дългият сред тях е 30 години. Ако се приемат предлаганите разпоредби, властта на практика ще може да засекретява завинаги информация под предлог, че не е отпаднало основанието за нейната защита.
Нормата е добре прикрита и с обяснението, че със същата разпоредба може се разсекретяват данни преди да изтече съответния предвиден срок в зависимост дали имат гриф поверително, секретно, строго секретно. Към момента сроковете за защита на информацията е от датата на създаването й, както следва: за информация, маркирана с гриф за сигурност „Строго секретно“ – 30 години; за маркирана с гриф за сигурност „Секретно“ – 15 години; за „Поверително“ – 5 години; и за информация, класифицирана като служебна тайна – 6 месеца.
С промените се предлага и да не се извършва проучване за надеждност по отношение на вицепрезидента. Мотивите са, че мястото на вицепрезидента в управлението на държавата и неговите функции обуславят правото му на достъп до класифицирана информация по силата на закона, без необходимост от проучване по реда на ЗЗКИ.
Проектът предвижда и обикновеното проучване и проверката за надежност да се извършва от ДАНС, а не от служителя по сигурността на информацията на съответното ведомство.
Иска се уеднаквяване на процедурата по проучване за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация (РДКИ) до ниво „Поверително“ и „Секретно“, както и удължаване сроковете на валидност на удостоверенията за индустриална сигурност.
Предлагат се промени на административнонаказателните разпоредби в насока увеличаване на размера на наказанията.
Авторите на проекта предвиждат и въвеждане на правния институт на отнемането в полза на държавата. При него ще могат да бъдат отнемани в полза на държавата вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, както и на вещите, принадлежащи на нарушителя, които са били предмет на нарушението.
С проекта се предлага и промяна в Закона за местното самоуправление и местната администрация. С нея пълномощията на кметовете ще се прекратяват при неподаване на документи за проучване за надеждност в двумесечен срок от встъпването в длъжност при отказ за издаване или отнемане на допуск до класифицирана информация.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране