„Аз мога да кажа ясно и категорично – докато има българска държава, докато в нея има българска нация, ще има национални интереси. В своята история България е имала съюзници и от изток и от запад. Но мъдрите български държавници, които са описани и в учебниците по история, са отчитали преди всичко интересите на своя народ и на нашата държава. А тези интереси в дългата 1400-годишна история на българския народ тук на Балканите, са защитавани с кръвта на Българската армия, на българския войник, българския сержант и неговите командири. Това е мисията на Военното училище. Аз не мога да свикна да го наричам университет. Университет може да наричаш някакви специалности, филологии… Военното училище те учи да бъдеш добър българин, да бъдеш добър воин, добър командир.“
Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, който присъства на празника на Националния военен университет „Васил Левски“ и отбелязването на 141-ата годишнина от създаването на първото военно училище.
„Един наистина хубав български празник е датата, с която се отбелязва създаването на българското военно училище. Не случайно преди да бъдат изградени повечето от другите държавни институции в току-що възстановеното след 500-годишно турско робство Българско Княжество е създадено Военното училище“, каза Каракачанов.
По думите му дълго време, десетилетия наред, Военното училище дава кадри на армията, която записва едни от най-великите страници в българската история.
„Малко са държавите в Европа, които имат такава славна история, написана с бойния щит на своите войници. За разлика от много други държави българският офицер се е подготвял и се е доказвал като добър, като велик, защитавайки своите земи и своята държава. Ние никога не сме ламтели за чуждото, ние никога не сме имали претенции към други, никога не сме търсили да създаваме колонии в други континенти, да експлоатираме и грабим други народи. Така е възпитаван българският войник и затова, знаейки, че защитава своя дом и семейство, своята страна и своята нация, той написа тези велики страници в нашата история“, каза още Каракачанов в словото си.
И допълни:“Ако в годините след Освобождението на България Военното училище подготвяше кадри, които от първия ден, в който обличаха юнкерската униформа, знаеха кой е българският национален идеал, а именно освобождението на останалите под турско робство Македония и Тракия и тяхното обединение с България, то днес българският офицер също трябва да знае кой е българският национален идеал: създаването на една силна, стабилна и просперираща българска държава, която да бъде уважаван фактор не само в регионален, а и в общоевропейски мащаб.“
„Аз искам преди всичко да благодаря на курсантите затова, че са избрали тази тежка професия. В едно време, в което макар че облаците се раздигат и обществото все повече разбира, че имаме нужда от армия и то добре обучена, добре въоръжена и добре заплатена, аз ви благодаря затова, че избрахте тази професия, в която все още е трудно да бъдеш български офицер. Трудно е поради лишенията, поради неразбирането все още от някои части на обществото. Трудно е, защото след 30 години нищоправене и рязане на бюджети и техника е трудно да си изпълняваш задълженията по Конституция. Искам да благодаря и на вашите преподаватели, от които основно зависи как ще ви възпитат – вас, бъдещите български поколения. Защото тези 5 години във военното училище са най-важните. Както бъдете възпитани тук, такива командири ще бъдете и утре, и от това зависи дали вашите подчинени ще ви уважават и следват, или не. Докато ви има вас и докато има такива след вас сред бъдещите поколения, ще я има и България“, каза още Каракачанов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране