Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО-БНД, пред „Труд“:
-Господин Каракачанов, има очаквания, в т.ч. и от кандидати на ГЕРБ, че темата за промени в Конституцията ще влезе бързо в дневния ред на 45-то Народно събрание. Каква е позицията на ВМРО?
-В последните 30 години по време на избори темата за Конституцията се повдига в предизборни дебати, но истината е, че промяна в Конституцията може да бъде тема за дебат в обществото в една спокойна ситуация. Конституцията не е свещена крава, която не може да се пипа, но ние, от ВМРО, имаме няколко много ясни изисквания. На първо място да се въведе принципа за грамотното гласуване. Хората, които не са спазили Конституцията, че образованието до 16-годишна възраст е задължително, да не могат да гласуват. Да се въведе образователен ценз, за да се спре с продаването на гласове от гетата. Не може неграмотни хора да определят резултатите от изборите в България. Ясно и категорично настояваме да се утвърди постановката, че семейството в България се състои от мъж, жена и деца, за да приключим веднъж завинаги с тази джендър идеология, еднополовите бракове и тн. Можем да разглеждаме и Конституцията за въвеждането на задължителната наборна военна служба. В Конституцията пише, че защитата на Отечеството е дълг на всеки български гражданин. Към промяна в Конституцията трябва да се пристъпва след широк обществен дебат и консенсус.
-Казвате отбрана – във Вашия мандат се случи сделката за F-16. На един военен министър винаги е трудно да обясни защо му трябват повече пари за отбрана. Вие как аргументирахте харченето на толкова средства?
-Още през 2014 година България подписва споразумението в Уелс, с което се задължаваме да постигнем разходи за отбрана 2 процента от БВП. В последната година от – 2021-а, ние сме предвидили процентът да бъде 1,64. Абсолютен мит е, на опозицията в предизборно време, че видите ли, харчим много за въоръжаване. Може би на тях им изглеждат много средства, на фона на безхаберието и безвремието от последните близо 30 години армията ни беше поставена в изключително унизително положение. Помните, че се съкращаваше личен състав, унищожаваше се техника, заплатите не бяха актуализирани от 7 години, не се строяха жилища за военните. Българската армия е гарант за сигурността и суверенитета на страната ни и не може тя да стои в окаяно състояние. Нещо повече, абсурдно е да противопоставяме военните на учителите, лекарите или инженерите. Средствата не са много, но успяхме да ги разпределим за поддръжка и модернизация. Не беше нормално един войник да започне с 680 лева заплата. Човекът, който иска да се обучи, да се развива професионално в редиците на българската армия, да жертва живота си за Родината, няма как да получава трудово възнаграждение малко над прага на бедността. За 4 години заплатите в армията се увеличиха приблизително с 50 процента. Когато аз станах военен министър, за едно свободно място в българската армия кандидатстваше по-малко от 1 човек. В края на мандата за 1 място кандидатстват повече от 4 човека. Това показва, че престижа на армията в обществото се възстановява. Все повече млади хора решават да направят военната служба своя професия. Същото е и във военните училища – напливът на курсанти в трите ни военни училища е голям. Базата е модерна, специалностите са съобразени със най-високите световни стандарти. Успяхме да възстановим военно-въздушното училище в Долна Митрополия. То беше закрито преди 18 години по един абсолютно недалновиден, даже глупав начин. ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ във Варна се класира на второ място в световната класация на военноморските учебни заведения. Това са реалните резултати, които се постигат не с много пари, а с отношение към хората, които са избрали да защитават с живота си целостта на страната.Близо 4000 военнослужещи нямат жилища, но ще решим и този голям проблем за хората, които се командироват от един град в друг. Жилищата ще бъдат концентрирани на едно място, ще има изградени и детски градини, за да може военнослужещият да остави детето си в градина сутринта като отива на работа, а вечерта да си го прибере спокойно. Една голяма част на модернизацията на техниката бе извършена и се извършва в български фирми. Голяма част от средствата за отбрана влизат в българската икономика.
-Обещахте на полицаите в началото на мандата по-високи заплати, от друга страна и на хората по-голяма сигурност. Кое постигнахте в по-добра степен?
-Никога не съм делял служителите в сектор „сигурност“ – без значение дали са полицаи или военни. Както растяха заплатите в армията, така растяха заплатите и в полицията. В полицията бяха отделени средства и за техническото обезпечаване на личния състав на МВР. Най-важното нещо, на което съм държал и държа като вицепремиер по сигурността, касаещо полицията е следното: както вдигнахме престижа на българската армия и тя стана институцията с най-висок рейтинг на одобрение в обществото, така целта ми е да повишим авторитета на българската полиция. Армията и полицията не може да бъдат изтривалка за некадърните политици. Продължаваме да настояваме да се приеме предложението ни за създаване на доброволни отряди, които да са в помощ на полицията. Така ще могат да бъдат подпомагани служителите на реда, особено в по-малките населени места, където циганската престъпност продължава да бъде бич за населението.
-Защо Скопие продължи с антибългарската риторика, въпреки Договора ни за добросъседство?
-За съжаление Македония се управлява от един политически елит, който е започнал своята кариера и своя генезис от времето на комунистическа Югославия, когато България беше изведена като основен враг и противник. Политиците в Македония през последните няколко десетилетия не успяха да се отърсят от този югославски комплекс и в желанието си да наложат някаква нова, македонска идентичност на населението, продължиха с антибългарската политика. Политическият елит в Скопие беше решил, че може да излъже България и зад паравана на Договора за добросъседство през 2017 година да продължат с антибългарското говорене. До ден днешен нито една думичка срещу България в техните учебници не е променена. Там българите продължават да се наричат турско-татарско племе, окупатори на Македония и други. Политиците от Скопие смятаха, че могат да минат метър и да влязат със старите си югославски дрипи в Европейския съюз. България просто каза „Не“. Мога да кажа с гордост, че ВМРО е един от факторите, който не позволи това да се случи. Така ще бъде и за в бъдеще. Ум ги лъже, ако политиците в Скопие смятат, че след изборите в България в неделя, София ще си промени политиката и ще им отвори вратата за Брюксел без те да променят нищо в политиката, която провеждат срещу България. Ако те не се откажат от политиката на антибългаризъм, ако не престанат да тормозят хората в Македония, които имат българско самосъзнание, те нямат никакъв шанс да влязат в Европейския съюз.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране