16.02.2025 | 20:15
Кирил Петков обезпокоен “пропагандата да не засенчи истината в социалните мрежи“ (ВИДЕО)
Съпредседателят на ПП обвърза фактчекърството с конкурентоспособността по време на Мюнхенската конференция

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков обвърза фактчекърството с конкурентоспособността по време на Мюнхенската конференция.

Той публикува видео в социалните мрежи на това как задава въпрос на панел в рамките на конференцията с участието на Люк Фриден, министър-председател на Люксембург, Франциска Катарина Брантнер, лидер на Зелените в Германия, Марк Вебер от Европейската народна партия (ЕНП) и Джоел Каплан, директор по глобалните въпроси в Meta.

„Виждам, че има спор между регулацията, конкурентоспособността и иновациите. Въпреки това предвид все по-голямото количество фалшиви новини, които ни заливат, все по-малко хора прибягват до традиционните социални медии. Там сме бомбардирани с твърде много пропаганда и фалшиви новини. Мислите ли, че може да има обща основа между проверката на фактите (б.а. фактчекърството) и конкурентоспособността“, попита Кирил Петков.

Той добави, че бъдещето на технологиите в информационното пространство е да се улесни достъпа до качествена информация, така че да се „гарантира, че пропагандата няма да засенчи истината в социалните мрежи“.

Джоел Каплан му отговори, че не Meta не иска дезинформация в мрежите си:

„Хора не харесват дезинформацията. Хората имат различни гледни точки за това кое е дезинформация и кое не е. Подходът ни занапред ще бъде, е да използваме разнообразните гласове в платформата, за да оценим това, което те докладват.“

Ето какво написа след края на дискусията във Фейсбук Кирил Петков: 

„По време на дискусията г-н Каплан изрази сериозни притеснения относно регулациите на ЕС върху Facebook и предстоящите изисквания за качеството на информацията. Той предупреди, че прекалено строгите мерки могат да доведат до оплаквания пред новата администрация на Тръмп, която разглежда глобите върху американските технологични компании като нетарифни бариери, еквивалентни на мита.

Чрез моя въпрос поставих тезата, че високото качество на информацията всъщност е конкурентно предимство. Потребителите търсят платформи с достоверно съдържание, а не такива, залети с фалшиви новини. В този смисъл регулацията и конкурентоспособността могат да работят в синергия, правейки платформите по-привлекателни в дългосрочен план.“

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране