Стратегическото партньорство между двете страни и развитието на двустранното сътрудничество, отбелязвайки силните и трайни отношения, които съществуват между България и САЩ. Това ще обсъдят премиерът Бойко Борисов и американският президент Доналд Тръмп. Борисов ще бъде на официално посещение в Съединените американски щати, където ще се срещне с президента на САЩ на 25 ноември в столицата Вашингтон. Това съобщиха от пресслужабата на МС.
Акцент ще бъде поставен върху начините за засилване на общите за двете страни интереси в областта на сигурността в контекста на северноатлантическото партньорство, върху енергийната диверсификация, както и върху други актуални теми.
По време на визитата си в САЩ премиерът Бойко Борисов ще участва в церемония по поднасяне на венец на Мемориала на незнайния воин в Националния гробищен парк „Арлингтън“. Във Вашингтон българският министър-председател ще се срещне с президента на Международния републикански институт Даниел Туининг и с вицепрезидента на Националния демократически институт Шари Браян. Премиерът Борисов ще проведе и среща с представители на американския бизнес в сградата на Американската търговско-промишлена палата.
В ръководената от Борисов официална делегация във Вашингтон ще участват вицепремиерът Томислав Дончев, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на икономиката Емил Караниколов.
За Белия Дом от изключително значение за българо-американските отношения е ангажиментът на София за увеличаване приноса към бюджета за отбрана. Това заяви официално високопоставено лице по повод визитата на премиера Бойко Борисов във Вашингтон.
По време на телеконференция официалното лице подчерта, че България е член на НАТО вече 15-а година и е време “да покаже по-голяма степен на лидерство като увеличи средствата за отбрана и като участва в различни мисии.” За САЩ важен знак за това, че България взема насериозно ангажимента си за 2 процента разходи за отбрана е именно покупката на изтребителите Ф-16. Официалното лице посочи, че Вашингтон вижда позитивни индикатори и от други страни в Алианса.
В понеделник американският президент се очаква да дискутира и руското влияние в България. Бе изразене изключителна загриженост за “многото доказателства за руски дейности в Европа, в това число опити за повлияване на изхода от избори и такива, които застрашават основите на демокрацията.” Акцент в разговорите между Тръмп и Борисов ще бъдат и възможностите за участие на американски компании в енергийния сектор. Стана ясно, че Тръмп ще наблегне и на темата за корупцията.
„Търсим допълнителни начини за работа с България, особено с българските пазители на реда, за да можем да предоставим методи за борба с корупцията и за укрепим господството на закона,“ заяви официалното лице. Към момента не се знае дали Тръмп и Борисов ще дадат съвместна пресконференция. Срещата на американския президент с българския министър-председател е част от серията разговори с лидерите от централна Европа. До момента Тръмп е имал срещи с колегите си от Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Австрия и Румъния.
„Ангажирани сме с партньорството в сигурността с България, което може да засили сдържането на източния фланг на алианса в Черноморския регион“, каза служителят на администрацията.
Той добави също, че по време на срещата ще бъде повдигната темата за „процъфтяването на страните от Черноморския регион”. „Традиционно България е една от най-бедните страни в региона. Тя има огромен потенциал за икономически растеж в партньорство със САЩ”, смята представителят на администрацията.
„Ние с особен ентусиазъм се отнасяме към работата в енергийния сектор. България притежава огромен инвестиционен потенциал за американските компании. Тя се стреми да намали своята зависимост от руската енергетика и да разнообрази своите източници на енергия“, смята той.
Президентът и премиерът ще засегнат строителството на „Турски поток”, а също появата в тази част от Европа на терминал за получаване на американски втечнен газ, увери служителят от Белия дом.
„Търсим също възможности за увеличаването на двустранната търговия, има редица области, в които американският и българският бизнес могат да си сътрудничат“, резюмира той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране