11.02.2025 | 10:07
Ксения, която заколи децата си, вероятно е виждала в тях демони
Да изчакаме експертизата, за да се установи конкретно какво се е случило, каза психиатърът д-р Владимир Сотиров и добави, че става въпрос за патология

Много често хората с психоза като 32-годишната украинка Ксения, която бе арестувана за зловещото убийство във Вакарел, припознават в най-близките си врагове. Те проектират своите страховити фантазии в тези, които са им на разположение и обикновено потърпевшите са най-близките. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ психиатърът д-р Владимир Сотиров.

„Обикновено майките се грижат и затова те най-често са атакувани от психичноболните, защото те виждат демоните в тях. Тези жени стават жертва на това себезащитно, агресивно поведение“, обяснява той.

След като водещата Цветанка Ризова го пита какво може да се случи в съзнанието на една жена, за да се стигне дотам да заколи децата си, той призова да се изчака експертизата, която ще установи конкретно какво се е случило.

„Със сигурност става въпрос за патология. Не е нужно и да съм психиатър, за да го кажа. Имаме нужда да разберем какво се случва в главата на жената в конкретния момент – какъв е интимният психологически и психиатричен механизъм, психотологичен, който е довел до това проблемно поведение“, заяви психиатърът.

Ризова припомни, че преди 6-7 години той е направил скандални снимки за ужасните условия в психиатричните отделения.

„Няколко психичноболни породиха страх в обществото. Онова момиче, което прободи няколко човека с нож и украинската, убила двете си деца, втрещиха хората“, добави тя.

„Конституцията дефинира, че хората с психични увреждания се намират под особена закрила на държавата и обществото. Това са думи без съдържание, защото такава закрила не виждам. Ако имаше, нямаше да страдат по този начин и да нараняват себе си или околните“, коментира лекарят.

„Ако те получаваха адекватна грижа, подкрепа, закрила и лечение, много малко е да изпаднат в това състояние“, подчерта той.

„При изписването от психиатричните отделения се прави индивидуална оценка на риска и ако той е висок за околните или за него самия за последващ рецидив и той е свързан с поведение, което има противообществени характеристики, тогава този пациент може да бъде лекуван и в извънболнични условия, т.е. няма как да бъде изписан без да бъде предаден на служба в общността“, обясни той.

„Трябва да има служба, която да поеме грижата, да проследява и да подпомага пациентите, които са изписани от болницата, но са във висок риск за влошаване на състоянието, което означава редовен контакт с професионалист – психиатър или обучена психиатрична сестра, или клиничен социален работник“, заяви д-р Сотиров.

„Трябва да се укрепва мотивацията на пациента да се придържа към лечението, да получава необходимата информация. Нужен е бърз контакт с лекаря, когато има някакви оплаквания. Тези лекарства са трудни за пиене, тежки са и ако не е дозирано правилно лечението, пациентът може да се откаже заради страничните ефекти, които получава“, обясни той.

Имаме нужда да разберем какво се случва в главата на жената в конкретния момент, заяви психиатърът.

„Има един нелеп член на НК, според който, след като състоянието им се стабилизира, може да бъдат пуснати вкъщи, но под грижите на близките, т.е. държавата абдикира и казва „вие се оправяйте с него!“. А ако те, нямат възможност? Това е ангажимент на държавата, от който не може да абдикира“, каза още той.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране