За поредна година беше спазена традицията чужди туристи да се оплачат от космическа сметка за медицинска помощ на българското Черноморие. Този път случаят е от курорта Златни пясъци. Семейство от Литва е платило 1450 лева за два прегледа и предписано антибиотично лечение. Семейството дошло на почивка в България преди 2 седмици. Деветгодишната им дъщеря обаче вдигнала температура и имала болки в гърлото.
„Човекът, който работеше в аптеката каза, че най-вероятно трябва да се предпише антибиотик, защото детето е вече четвърти ден е с висока температура, без да спада“, разказва бащата Александър Орловас пред бТВ. Родителите водят момичето в медицински център наблизо. „Прегледаха му гърлото, ушите и го преслушаха“, разказва бащата. При първия преглед не им искат пари. Казват им, че ще платят два дни по-късно – при контролния преглед.
„Когато отидохме за втори път – прегледаха я и казаха да продължи да си пие лекарствата“, допълва майката Оксана Орловас. Тогава разбират и каква е сметката за двата прегледа – 1450 лв., или 765 евро.
Българското законодателство не регулира по никакъв начин цените на частните медицински услуги, които не са по линия на Здравната каса. Затова медицинските центрове по Черноморието, които масово не работят с НЗОК, могат да слагат каквито цени си поискат, стига да има ценоразпис на видно за пациентите място. Дори и да нямат, обаче, глобите за това са символични и калкулирани в „сметката“. Затова всяка година има някой „пропищял“ чуждестранен или български турист от сметки като 530 за промивка на уши, 100 лева за написване на рецепта, 700 лева за изваждане на заседнала рибена кост в гърлото, 600 лева за частна линейка и т.н.
Д-р Здравко Дамянов, който е взел 1494 лева за прегледа на литовското момиче, коментира пред бТВ, че за него е важно здравето на пациентите, а финансовата политика е определена от друг.
Попитан къде е ценоразписът на направените услуги, той заяви, че зад гърба му в кабинета и всичко е регламентирано.
„Всичко е законно, а здравеопазването е безценно. Детето се подобри след предписаната терапия. Става дума за многократно страдание. То дойде с болки в гърлото, които се разпространяваха към ушите и носа“, обясни лекарят.
„Никой не каза, че детето се подобри, а се създаде интрига, след като българин, приятел на родителите на болното дете, се включва. Все пак, ако беше нещо обичайно, нямаше да се постъпи по този начин. Детето е страдало от същите симптоми преди два месеца в Турция. Не знам защо не е назначено профилактично лечение“, каза лекарят.
Той допълни, че при контролния преглед се вижда ушна кал при детето, която е почистена. По думите му именно това облекчава състоянието още повече.
Д-р Дамянов обясни, че на българи пари не взима, а при въпрос дели ли пациентите си той отговори: „Не деля никого, просто българи не идват при мен на Златни пясъци, затова не им взимам пари“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране