Българският лекарски съюз публикува позиция, в която предупреждава, че самолечението при КОВИД е опасно и призовават хората да не се подлагат на „терапия“ по препоръки в социалните мрежи, а задължително да се консултират с лекар.
„Част от медикаментите, които се тиражират, биха могли да доведат до свръх натрупване в организма. Част от препоръчваните лекарства могат да причинят внезапно и остро кървене в организма. Сред препоръчваните медикаменти има откровено безполезни в ситуацията и те представляват търговска реклама на хранителни добавки“, предупреждават от БЛС.
Медиците посочват още, че отпуснато на близък лекарство не бива да се приема без консултация с лекар, защото всяка терапия при симптоматика на остро вирусно заболяване е съобразена с индивидуалното състояние на пациента и не може да се използва като универсално лекарство за всички.
Критичен е и проблемът с изчерпването на антикоагулантни лекарства в аптеките на големите градове в страната – инжекции с фраксипарин например се поставят не само на Covid-пациенти, а и на хора, възстановяващи се след операция, както и на бременни жени с опасност от образуване на кръвни съсиреци.
Фармацевтите пък алармират, че основните медикаменти, които се изписват за лечение на КОВИД, вече се изчерпани в аптечната мрежа. В същото време голяма част от лекарствата са нужни и на други пациенти, за които са били планирани предварително.
Председателят на Асоциацията на собственици на аптеки Николай Костов коментира пред „24 часа“, че една от причините за дефицита е нуждата от продължително лечение на хора с коронавирусна инфекция в домашни условия. Медията обаче цитира фармацевти, според които изкупуването на антибиотици се прави и без медицинска нужда от хора, които се „презапасяват или ги пият превантивно“.
Сред медикаментите, които се изчерпват, са антибиотици като азакс и такива с активно вещество азитромицин.
https://www.facebook.com/bls.BMA/posts/2782885831979432
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране