02.07.2019 | 3:16
Лидерите на ЕС продължават споровете за висшите постове
Евросъветът продължава и днес, умуват Франс Тимерманс да оглави ЕК, а Манфред Вебер - ЕП
Доналд Туск

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск прекъсна срещата на лидерите на ЕС и свиква нов съвет във вторник от 11 ч. Това съобщи в туитър неговият говорител Пребен Аман. Малко по-късно новината бе потвърдена и от самия Туск.

След продължили цяла нощ и вчера сутринта преговори лидерите на страните членки на ЕС не успяха да постигнат споразумение за фигурите, които ще поемат висшите постове на ЕС през следващите 5 години. Срещата на върха за ръководните позиции на ЕС “забуксува”, след като лидерите не постигнаха компромис.

Президентът на Франция Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел разработиха компромисен план в кулоарите на срещата на високо равнище на Г-20 в японския град Осака. Според така наречената “суши сделка” 28-те лидери на ЕС ще номинират холандския социалдемократ Франс Тимерманс за председател на Европейската комисия, а не консервативния му съперник, германския евродепутат Манфред Вебер. Вместо това Вебер ще бъде избран за председател на Европейския парламент, а либералният кандидат ще стане председател на Съвета на ЕС.

Европейският съвет обаче не остана “очарован” от сделката. Совалките и двустранните преговори засега не дават резултат и всяко от имената остава в сферата на вероятностите. Туск проведе над 30 двустранни срещи в опита си да постигне пробив по въпроса за председателския пост на Еврокомисията.

На влизане на заседанието на лидерите българският премиер Бойко Борисов бе категоричен, че стои само и единствено зад кандидатурата на Вебер като следващ председател на Европейската комисия: “Ние имаме водещ кандидат, спечелил европейските избори – Вебер. Категорично, ние стоим зад нашия кандидат. Няма логика победителят да не бъде председател на Европейската комисия”. Лидерите на Унгария, Полша и Хърватия изразиха сходна позиция.

Но през нощта срещу понеделник Борисов показа, че е склонен на компромис след среща с Тимерманс в българското постоянно представителство: “Очертава се такъв компромис – в случая кой е отдолу или отгоре не е най-важното. Погледнато реално, Вебер има повече опит в парламента.”

Междувременно германският в. “Велт” разкри, че Борисов е провел разговора с Тимерманс пред камера. Срещата е станала в българското посолство в Брюксел, а видеозаписът е бил излъчен в неделя на живо в страницата във фейсбук на Борисов. В триминутното видео се чува как Борисов говори за задаващ се “компромис” на срещата на върха: “Манфред Вебер може да получи парламента, а вие поемете комисията”, заявява Борисов. “Отлично”, отговаря му Тимерманс, който седи до Борисов в кожено кресло. Премиерът ни продължава: “Знаете какво е важно за нас”, и споменава по-конкретно механизма на ЕС за контрол на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, за отмяната на който призовава България, както и приемането в Шенгенското пространство без граничен контрол. Тимерманс отговаря, че е “винаги прям и честен” с Борисов и “винаги е изразявал възхищението си от това, което прави в борбата с организираната престъпност”. После изведнъж поглежда камерата и казва: “Не съм сигурен, че трябва да записваме всичко това.” След това видеото спира. Това, което Борисов обсъждаше подробно с Тимерманс, остана неясно, пише още “Велт”.

Очаквано, на този етап кандидатурата на Тимерманс обаче не преодоля съпротивата на Вишеградската четворка, преговорите продължават и в момента.

По информация на изданието “Политико” в момента лидерите обсъждат пакет, според който Тимерманс да оглави Европейската комисия, Кристалина Георгиева – Европейския съвет, а Маргрете Вестагер или Шарл Мишел да заеме поста върховен представител по въпросите на външната политика и сигурността.

За поста председател на Европейския парламент лидерите са разделени между кандидатурите на Манфред Вебер и холандеца Ги Верховстадт.

Очаква се Франция да получи поста председател на Европейската централна банка. Спрягат се имената на Беноа Кьоре – френски икономист, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, и Франсоа Вилерой дьо Гало – гуверньорът на Френската централна банка.

Според правилата на ЕС страните членки избират кой ще управлява ЕК. Човекът, който ще заеме на 1 ноември поста от Жан Клод-Юнкер, трябва да получи подкрепата на 21 от 28 европейски лидери и да събере мнозинство от поне 376 гласа в Европарламента.  Президентът на Европейския съвет пък трябва да бъде избран от европейските лидери с квалифицирано мнозинство и трябва да встъпи в длъжност на 1 декември.

Новият парламент се събира за първи път на 2 юли. Първото му заседание е насрочено за 11.00 ч. българско време. На 3 юли се очаква да бъде избран новият председател на законодателния орган. Това внася допълнително напрежение в работата на Европейския съвет, тъй като лидерите са наясно, че плановете им могат да бъдат нарушени, ако ЕП изведнъж реши да избере свой си председател.

А на сесията си на 15-18 юли евродепутатите трябва да гласуват новото управление на Евросъюза.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране