05.08.2025 | 10:42
Мирчев: Пеевски иска да изяде колкото се може повече. Той няма съюзници, а само заложници
"ДАНС в момента е изцяло под контрола му"

Има цял букет от руски имоти в страната, за които не е ясно по какъв начин са придобити и защо са собственост на руската държава. След серия наши сигнали държавата и службите не предприемат абсолютно нищо, заяви съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев пред БНР.

Той припомни за случаят с руския имот на руското посолство на яз. Искър, който той стана известен през 2022 г. Мирчев спомена и казуса с комплекса „Камчия“. По думите му за имота на яз. Искър няма никакво обяснение и документи.

„Единственото, което се знае, е, че руската страна е искала в определен момент да го актува и да влезе във владение“, отбеляза депутатът и направи аналогия с казуса „Камчия“.

Мирчев посочи, че в българското контраразузнаване нивото на проникване на руската държава и нивото на влияние е толкова високо, че практически то не работи срещу руските интереси в България. По думите му се спират серия разследвания, свързани с Русия, а сигналите за Камчия и яз. Искър са само много малка част от това, което се прави, „за да се покровителства руското влияние в България“.

„Не става дума за некомпетентност и мърлящина, а става дума за спускане на заповед отгоре – да не се работи по сигнали, свързани с Русия. Когато службите искат да работят, те могат да намерят начин да работят. Ние имаме информация за това как се реагира, когато постъпи в ДАНС сигнал, свързан с руското влияние и как той бива замитан. Хората, които имат вътък за борба с руското влияние в България, биват избутвани. Самият ДАНС се контролира от Пеевски и свързани с него хора и от страха от съответни реакции на Русия и търсене на определени баланси“, коментира той.

Според него Пеевски не прави антируски изказвания, а по-скоро търси баланси.

„ДАНС в момента е изцяло под контрола на Пеевски, в много по-малка степен на Борисов. ДАНС не работи, защитавайки българския национален интерес. Няма никакви стъпки за борба с руското влияние и пропаганда – това се вижда на всички нива. Въпреки че Русия е обявила България за неприятелска държава, ДАНС вместо да вземе мерки в това отношение, по-скоро обслужва руската държава, смята той. По думите му всичките им сигнали в тази посока се смачкват и не се работи по тях“, допълни съпредседателят на „Да,България“.

Според Мирчев „Борисовата посока се определя изцяло от Пеевски и ревността на Борисов, че не е премиер“.

„Пеевски няма идеология и програма. Той иска да изяде колкото се може повече със съгласието на Борисов. Той си завладява значителни парчета от местната власт“, каза още той.

Депутатът от ПП-ДБ отбеляза още, че завладяването на държавата в момента е през местната власт.

„Борисов приема това със страх, но не може да го спре. Това е цената на гласовете на Пеевски. Самият Борисов и ГЕРБ остават без физиономия. Възгледът на Борисов вече за политика се основава много повече на страха му от Пеевски, отколкото на някаква дългосрочна визия, което е фундаментален проблем на политическия живот. Пеевски няма съюзници, той има само заложници“.

По думите му това, което може да раздалечи двамата, е работеща съдебна система в България.

„През септември ще предложим нашия план за отпор на тези две тела, които са завладели всички институции. Ще представим този план и се надявам да получим обществена подкрепа, за да направим така, че страната да работи отново, посочи Мирчев.

Той коментира и поведението на председателя на парламента Наталия Киселова, като отбеляза, че е „недопустимо“, но в момента оставката ѝ не може да се случи, защото има подкрепата на Пеевски.

„В последните минути на последното заседание на НС при проверка на кворума г-жа Киселова направи драстични процедурни нарушения, буквално бягаше от кабинета си, за да стигне до председателското място, за да попречи на проверката на кворума, което доведе до срамни промени в законите, касаещи и над 4000 имота, които правителството продава. Самата Киселова трябва да се срамува от направеното. Оттук нататък това става като нейна запазена марка. /…/ На нейно място бих си подал оставката доста отдавна. Въпросът касае доверието в НС и председателя му“.

Ивайло Мирчев не вярва в това, че и Борисов, и Пеевски гледат на Запад. Това са ситуационни играчи, подчерта той и добави, че е песимист за взаимодействията по оста Изток – Запад.

Относно вота през септември от ПП-ДБ са имали срещи с МЕЧ и АПС, а с „Възраждане“ и „Величие“ няма да има разговори.

„Това правителство ще падне не когато поиска Борисов, а когато поиска Пеевски. Всички министри, почти без изключение, са равнис по това, което каже Пеевски. Нашите действия с вота на недоверие показват политическа позиция и воля, но това няма да е факторът за сваляне на правителството“.

Според него най-големият дестабилизиращ фактор за процеса по влизането ни в еврозоната е това управление. По думите му с всичко, което се е приело, се поставя под огромен натиск бизнесът.

„Те звучат добре за пред обществото, но не работят“, категоричен бе Мирчев.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране