Карате ме да наруша два закона, но аз няма да го направя. Така еднотипно служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков отговаряше на всички журналисти, които днес по различни начини го питаха кои са партиите, за които са купувани гласове на изборите на 27 октомври.
МВР няма данни държавни институции да са ползвани като бухалка срещу кметове и бизнеса, каза още Илков. Вътрешното ведомство е изготвило предварителен доклад и днес го е изпратило на президентството, парламента и Министерския съвет. Окончателен доклад обаче ще има 30 дни след обявяването на изборните резултати, като в него ще бъдат включени и данни от Националното междуведомствено звено, в което МВР участва заедно с ДАНС и прокуратурата.
Както писа “Труд news”, президентът Румен Радев в четвъртък попита как е възможно множество сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на институциите. И заяви, че очаква убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от МВР и службите за сигурност.
Ако днешната изява на Илков бе този отговор, тя бе, меко казано, неубедителна. За пореден път бяха изнесени числа, например – за тези избори имали 984 сигнали за изборни нарушения, докато за вота през юни – 622. Задържани били 73-ма души, докато преди 4 месеца били 67 и т. н.
Полицията е проверила всички 245 души, посочени в списъците на “Българските елфи” – някои с имена, други с инициали или само с прякори. Няколко били починали, 15 се оказали в чужбина, а 25 не били открити нито на адресните им регистрации, нито по известните към момента телефони.
Единственото по-конкретно изказване на министър Илков бе, че по едно от досъдебните производства за купуване на гласове в Плевен е установен действащ депутат, който пак е бил кандидат. Сигналът бил пратен по компетентност на Софийска градска прокуратура. МВР-министърът обаче нямало да каже нито името, нито от коя партия е депутатът, тъй като няма разрешение от наблюдаващия прокурор.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране