Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор.
Два от законопроектите – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и този на „Има такъв народ“ бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“. Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“ и 28 – „против“, съобщава БТА.
Законопроектът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ предвижда всички членове на Висшия съдебен съвет, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд, като: забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ съответните функции.
В законопроекта на „Възраждане“ е записано, че Пленум на ВСС с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС.
От „Има такъв народ“ предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела, както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Предложените изменения са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор. С предлаганите изменения се създават еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт.
Изборът на нов главен прокурор е насрочен за 16 януари тази година. Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни от Пленума на Висшия съдебен съвет по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия – Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране