
От началото на кризата всеки ден се регистрират хиляди безработни, но вчера социалните служби са отчели истински пик. Системата е изправена пред сериозни предизвикателства и заради огромния брой болнични, които се ползват в момента.
Само три седмици след обявяването на Извънредно положение в страната, кризата около COVID-19 вече удари всички сфери от икономиката. От 13 март до 1 април всеки ден работата си губят средно по 3000 души. Пикът е регистриран през вчерашния ден, когато близо 5 хиляди души са останали без работа.
4700 безработни са се регистрирали в бюрата по труда само за ден. Това съобщи социалният министър Деница Сачева на брифинг в Министерския съвет.
„59 са заявленията до момента по програмата за бизнеса 60/40. Очакваме до края на тази седмица Европейската комисия (ЕК) да даде разрешения да започнем да извършваме плащания по програмата на получилите одобрение заявления“, съобщи още Сачева.
Тя посочи, че общият брой на всички болнични листове към днешна дата е 176 086. Издадените болнични за карантина са 5 282, а тези с указания за коронавирус – 2 702. От началото на тази седмица до днес на ден са издавани от 680 до 700 болнични.
„По отношение на личните асистенти, има заявления за оценка на потребностите в размер на 32 389 души, издадените направления към момента са 31 365, а действащите договори към момента са 24 133”, посочи министърът на труда.
Равносметката – общо до момента около 32 000 души са останали без препитание за по-малко от месец. Най-засегнати са туризмът, ресторантьорството и хотелиерството. Страдат и малките търговци.
Сачева коментира и социалните помощи, като посочи,че нарастването при тях все още е малко „Само с 2000 души. Към момента ние подпомагаме по Закона за семейните помощи 410 685 души. Месечни помощи за деца до завършване на средното образование се дават на 344 801, като общият размер на сумите, които варират на месец, са между 43 и 45 милиона лева. Към момента 23 000 души получават социални помощи в страната”, допълни тя.
„Данните за натиска на социалната система не са застрашаващи, а са динамични и се увеличават, затова сме поискали актуализация на държавния бюджет, за да можем да осигурим ликвидност и да се подготвим в случай на най-лош сценарий. Готвим се за най-лошото, но все пак очакваме най-доброто”, каза Сачева.
По официални данни, до днес 59 фирми са подали заявления за финансовата помощ от държавата. 2000 души са поискали социална помощ от началото на кризата. И още – 45 млн. лв. от Оперативните програми ще се отделят към общините, за да могат възрастните хора да получават в домовете си храна и медикаменти.
„45 милиона лева от оперативната програма са насочени към българските общини, за да могат да осигурят патронажна грижа, и всеки, който има нужда от храна и друга помощ, може да се обърне към съответната община. Всички общини са предоставили телефони, на които могат да бъдат направени такива заявки. Почти 45 000 души ще могат да бъдат обхванати от патронажната грижа”, допълни тя.
„Изплащането на пенсиите ще започне от 7 април и ще е до дните след Великден, като в пощенските станции ще има съответните условия да има дистанция и график за раздаване на пенсиите”, поясни министърът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране