NOVA разполага с кадри от момента на авиокатастрофата край „Граф Игнатиево”. Все още е неясно как се е стигнало до произшествието. Не е изключено да става въпрос за сложна маневра, дори за много ниско прелитане на самолета.
Министър-председателят Димитър Главчев пътува към авиобаза „Граф Игнатиево“ във връзка с катастрофата на учебно-боен самолет L – 39 ZA, съобщават от Министерски съвет.
Инцидентът е станал на база „Граф Игнатиево“ при подготовката на утрешните демонстрации по повод планираното авиошоу, което бе отменено.
Машината е била пилотирана от двама летци. Няма официална информация за жертви. По непотвърдена информация са загинали двамата пилоти. те са от Авиобазата в „Долна Митрополия“.
В момента се провежда разследване.
На място вече пристигна и министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В момента се провежда разследване. Взети са мерки за локализиране на пожарите и установяване на причините за инцидента.
Пет противопожарни екипа са насочени към Трета авиационна база „Граф Игнатиево“, това съобщиха за БТА от пресцентъра на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Пловдив.
По-рано днес президентът Румен Радев участва в демонстрационен полет на изтребител F-16в авиобазата по покана на Военновъздушните сили на САЩ. За утре там беше планирано провеждането на летателен ден по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили.
Самолетът Aero L-39 Albatros,
който падна по време на тренировка на авиобаза „Граф Игнатиево“ е високопроизводителен реактивен тренировъчен самолет, проектиран и произведен от Aero Vodochody в Чешката република.
Използва се главно за основно и напреднало обучение на пилоти, но той също е летял на бойни мисии при лека атака.
L-39 Albatros е проектиран през 60-те години на миналия век като наследник на Aero L-29 Delfín. Извършвайки първия си полет на 4 ноември 1968 г., той става първият тренировъчен самолет в света, оборудван с турбовентилаторна силова установка.
Рой е бил изнасян в редица страни по света както като тренировъчен, така и като лек щурмови самолет. От 90-те години на миналия век той става популярен и сред гражданските оператори.
До края на века повече от 2800 L-39 са обслужвали над 30 военновъздушни сили.
В края на декември 2023 година чешката компания Aero Vodochody съобщи, че Министерството на отбраната на България й е възложило още един договор за основен ремонт на учебно-бойни самолети L-39 Albatros.
Договорът дава поръчка за основен ремонт на два български самолета L-39, включително два двигателя AI-25TL, по които ще работи със стратегическия партньор – компанията LOM Praha.
От компанията напомнят, че според първия договор от ноември 2022 година първите два български L-39ZA бяха прехвърлени в Чехия за основен ремонт и модернизация още през януари 2023 г., а сега ще ги последват още два самолета.
Между 1986 и 1990 г. България придобива от Чехословакия общо 36 броя Албатрос. С течение на времето броят на флота намалява и през 2007 г. тези самолети спират да летят.
Възстановяването е извършено едва през 2013-14 г. когато в родния институт „Авионамс“ бяха ремонтирани само 6 броя L-39ZA, които се използват и до днес и летят в състава на учебната ескадрила L-39 в 12-а авиобаза Долна Митрополия.
Освен L-39, на същото летище България обучава бъдещи пилоти и на бутални самолети, както и на 6 турбовитлови самолета PC-9M.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране