България стана пълноправен член на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки след 13-годишно чакане. Това се случи днес в Брюксел, където вътрешните министри на страните-членки на Европейския съюз единодушно решиха, че България и Румъния влизат в Шенген и по суша.
Решението влиза в сила от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца обаче ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той няма да е на 100 процента, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си към момента. Като пример беше даден контролът, който се осъществява в момента между Австрия и Германия.
България бе допусната още през 2010 г. до Шенгенската информационна система, която се счита за сърцето на споразумението за свободно движение на хора и товари. Година по-късно – през 2011 г., Съветът на ЕС за пръв път излезе със становище, че България и Румъния са напълно готови чисто технически да влязат в Шенген.
Независимо от това, през 2022 г. Нидерландия гласува против приемането в Шенген само на България, а Австрия – против България и Румъния. В края на 2023 г. Нидерландия свали ветото срещу страната ни. Австрия обаче не промени позицията си и по тази причина България и Румъния бяха приети през март т.г. в пространството за свободно движение само по въздух и вода.
Само преди дни и Австрия вдигна ветото и така стана възможно двете страни да влязат в Шенген и по суша. Виена постави обаче условието, че с приемането на страната ни в Шенген на границата с Турция ще бъде разположена и съвместна група от 100 полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия, които ще участват в контрола там.
Другото условие на Виена бе именно да продължи поне още 6 месеца граничният контрол между Румъния и България. Макар и до този момент да не е ясно защо Австрия държи точно на този контрол, то се предполага, че се иска още една цедка срещу нелегални мигранти и рискови товари.
На границата с Гърция преминаването ще е на практика свободно. Шефът на Гранична полиция Антон Златанов каза, че специално на тази граница ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се противодейства на трафика на нелегални мигранти и на контрабандата на наркотици и други забранени стоки. Той подчерта, че макар да няма контрол на „браздата“, Гранична полиция може да прави проверка в 30-километрова зона след границата.
Два дни преди решаващата среща в Брюксел, България и Гърция обявиха, че са се разбрали как ще падне напълно граничният контрол между двете страни. Двете страни декларираха готовност това да стане още от 1 януари 2025 г. със среща между полициите на най-големия общ граничен пункт Кулата-Промахон.
В четвъртък пъкслужебният министър-председател Димитър Главчев свиква днес работна среща в Министерския съвет относно Шенген.
По разпореждане на премиера през изминалия месец стартира процесът по реорганизация на работата по границите. Министър-председателят сформира оперативен щаб с участието на всички компетентни институции, така че от 1 януари 2025 г. страната ни да има пълна готовност за работа в Шенгенското пространство, ако в Брюксел бъде взето позитивно решение за България.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране