Със 122 гласа „за“ парламентът прие окончателно промените в Закона за устройство на територията. Така депутатите отхвърлиха ветото на президента Румен Радев, който върна закона за повторно разглеждане. Днес той бе приет с гласовете на депутатите от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“.
За наложеното от президента вето призоваха от Камарата на архитектите в България. Искането им бе подкрепено и от другите браншови организации – Съюза на архитектите, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Съюза на ландшафтните архитекти, Асоциацията на архитектите и инженерите консултанти, както и от екоактивисти, пише Дневник.
Една от спорните точки в новия закон е възможността за съдебно обжалване от граждани на общи устройствени планове. В част от мотивите за ветото Радев смята, че въведената възможност за съдебно обжалване на общите устройствени планове е необосновано ограничена както по време, така и от гледна точка на кръга оправомощени субекти. С новия ЗУТ обжалването трябва да се направи в срок от 14 дни, и то само от собствениците на недвижими имоти, непосредствено засегнати от неговите предвиждания, но не и от всички граждани. Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков по време на изказването си днес каза, че идеята е да се пресече досегашната практика често такива актове да се обжалват от хора, които нямат никакво отношение към тях и по този начин да се забавят административни процедури. Той добави, че и досега гражданите не са имали възможност да обжалват устройствените планове.
Това ограничаване на правата е осъдено като противоречащо на подписани от България международни правни норми с решение от 2015 г. на международната Конвенция за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда (Орхуската конвенция). В решение от октомври 2020 г. Конституционният съд изрично постановява, че „преграждането на пътя към съдебно обжалване на общите устройствени планове е лишено от конституционна легитимност“. С приетия днес закон без право да обжалват ще са жителите извън преките граници на засегнатите имоти. Общите устройствени планове (ОУП) задават рамките, в които ще се развива общината като цяло, като изрично се извършват и две екооценки (за съвместимост с мрежата „Натура 2000“ и за евентуално въздействие върху околната среда изобщо) и с това засягат както всички жители на конкретната община, така и конституционното право на чиста околна среда на всички български граждани.
Други разпоредби, заради която президентът наложи вето на закона, са инициирани от кмета на София Йорданка Фандъкова. Една от тях е разрешение за строеж вече да се издава само след като имотът има излаз на общинска (регулирана) улица. С тази промяна в ЗУТ Фандъкова и главният архитект на София Здравко Здравков смятат да решат дългогодишния проблем на столицата с т.нар. частни улици. Те са прокарани от общината върху частни имоти, но после тя си е спестила парите за отчуждаването им. С поправката в ЗУТ собствениците на тези имоти, ако искат да строят, се налага да дарят на общината част от тях, където минава улицата. В пленарна зала днес депутатите от управляващата коалиция обясниха, че целта е да бъде защитен интересът на гражданите и те да не си купуват имоти на картинка, които са „в голо поле“. Любомир Бонев от БСП контрира, че ако човек тръгне да строи гараж, то трябва за своя сметка да направи улица до него, което е задължение на общините. Промените предизвикаха реакция и от Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).
Сред мотивите на председателя на комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Искрен Веселинов за повторното приемане на текстовете беше, че ако това не се случи, няма да има време да се приемат промените заради късия живот на това Народно събрание, а посоката на закона, която е добра, няма да действа. Той определи закона като такъв в полза на гражданите, най-вече що се касае до административното обслужване и контрола.
Важна промяна в окончателно приетия закон е уреждането статута на ателиетата, който се уеднаквява с този на жилищата. Също така общината ще премахва по-лесно мобилни обекти за търговия, ако не са по правилата. Дирекция национален строителен контрол (ДНСК) ще е отговорна за лицата, които упражняват строителен надзор и консултантите по инвестиционни проекти. Почти всички административни движения, свързани с устройството на територията, ще бъдат публикувани в единен публичен регистър към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране