28.06.2019 | 11:23
Под половината българи планират летни почивки
Фаворит за море в чужбина е ТVГърция заради доброто обслужване и достъпността до плажовете

Близо една трета от българите (32%), планиращи почивка това лято, ще предпочетат да посетят чужда държава. Малко над половината (54%) ще посетят българското Черноморие, а останалите още не са решили. Гърция и Турция са фаворитите на българите като дестинации за почивка в чужбина, показва проучване на социологическата агенция „Тренд“, реализирано в периода 5-12 юни 2019 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1008 души на възраст над 18 години.

Като цяло едва 43% от населението на страната може да си позволи почивка през лятото показва проучването. Малко над половината (53%) са тези, които не планират почивка, като основната причина, която хората изтъкват да си останат вкъщи, е липсата на финансови възможности.

От демографските разбивки се вижда, че младите и живеещите в столицата хора са в най-голяма степен планиращи почивка – близо три четвърти от 18-29-годишните, както и две трети от тези на възраст между 30 и 39 години. Противоположна е тенденцията, която е регистрирана при най-възрастните групи и живеещите в селата, което е обяснимо с по-трудната мобилност, по-ограничените финансови възможности и здравословното им състояние, пише в анализа.

Спрямо образователния статус – живеещите в столицата и тези с висше образование в най-малка степен изтъкват финансовия аргумент като пречка. Приблизително една пета (19%) от българите, които не планират почивка това лято, декларират, че не са почивали лятото вече 5 или 10 години. Същият е делът и на тези, които казват, че не са ходили на почивка през лятото повече от 20 години. Спрямо възрастовите разбивки си личи, че това са в най-голяма степен хората на възраст над 70 години.

Над половината (54%) от планиращите почивка, посочват българското Черноморие като предпочитана дестинация. Приблизително една трета от планиращите  предпочитат да изкарат лятната си почивка в чужбина. За 16% от планиращите пък водеща опция през лятото е почивка в планината.

За планиращите да ходят в чужбина на почивка това лято най-предпочитано място е Гърция (57%), следвана от Турция с 29%. Близостта на двете ни съседки е едно възможните обяснения, като не е за подценяване и предлагането на икономически изгодни оферти, което засилва интереса на нашите съграждани. Всеки трети от планиращите да почиват в чужбина, посочва, че основната причина са по-добрите ценови оферти, а приблизително всеки четвърти (24%) споделя, че е заради по-качествените туристически услуги.

Сред деклариращите, че планират почивка това лято на българското Черноморие, категоричен фаворит за две трети (66%) е южното ни Черноморие, а за приблизително една пета (19%) това е северната част.

65% от българите, плануващи почивка, декларират, че ще почиват със семейството им. Приблизително една трета (31%), споделят, че ще отидат на почивка това лято с приятели.

Повече от половината българи, които възнамеряват да почиват това лято, споделят, че започват да търсят оферти за настаняване по-малко от 2 месеца преди самата почивка. Едва 16% от българите започват да търсят оферти за настаняване повече от три месеца преди самата почивка, а 19% стартират тази дейност между 2 и 3 месеца предварително.

За малко над една четвърт (28%) „курортът/ самото място“ е водещ критерий при плануване на почивката им. Вторият водещ мотив за избор е цената на нощувките – 20%, а наличието на ол инклузив пакети е водещо за избора при 12% от планиращите. Цената на нощувките е в най-малка степен водеща като мотив за живеещите в София. 8% от планиращите, споделят, че се водят от това да е „тихо и спокойно“. Спрямо възрастовите категории се отчита, че „тишината и спокойствието“ са водещи критерии най-вече при хората над 60 години.

44% от българите, планиращи да почиват това лято, са на мнение, че през последните години България става по-добро място за летен туризъм, а 17% са на мнение, че става по-лошо място.

42% от българите, планиращи почивка това лято, са на мнение, че българските туристи, в сравнение с чуждестранните, не са еднакво обслужвани и не получават същото качество. 44% са на противоположното мнение и смятат, че са еднакво обслужвани.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране