Историята за така наречените „инвестиции“ в схемата на британската компания BETL придобива все по-големи размери. След като в понеделник пред „Нова тв“ Димитър Димитров от Враца разказа как той и семейството му са изгубили крупна сума, сигналите продължават. Около 28 000 българи са измамени от BETL, посочи във вторник адвокат, работещ по случая.
За същия брой твърди и силистренецът Боян Димов, който също е от „изгорелите“ от потенциалната пирамида заедно с десетки негови съграждани.
Каква е схемата на измамата
Димов влязъл в схемата през близък човек. Изгорял с 5000 лева, но тъй като бил част от компанията само две седмици не е имал време като мнозина да възвърне част от парите си, преди да вложи и да изгуби много повече.
Компанията е за публични зарядни станции. Регистрирана е във Великобритания, без да е вписана в българския търговски регистър.
„Навлиза в пазара в България тази компания, миналата година декември. На 21 декември трябваше да има голямо тържество за 1 година „Бетел България“. Стартира точно, както големите корпорации – с обучения, както мултилевъл маркетинговите компании“, разаказа още той пред БНР.
Част от BETL се става най-често чрез роднини и приятели, разказа Боян Димов. Влизало се с минимална вноска от 100 долара.
„Всеки ден може да надгради нивото, което има. Следващото беше 500 долара, мисля че беше, следващото 1200, 2700, 4700, 9000 долара. После беше 15 000, а последното ниво беше 27 000 долара. Апетитното в случая е, че когато ти инвестираш, всъщност, ти закупуваш една такава машина, която се отдава под наем някъде в Китай“.
Станцията е струвала 2700 долара, а печалбата е била по 102 долара на ден.
Съмненията се появили, когато им поискали допълнителни 99 долара за верифициране, в началото на декември.
„Не са ни виновни институциите, но ще бъде подаден сигнал до полицията“, каза ужиленият силистренец от финансовата пирамида BETL.
Първите, включили се в схемата още миналата година, вероятно са успели да възвърнат част от инвестициите си, но не така стои въпроса с останалите.
В Силистра, както и на други места в страната, се появиха офиси на BETL – дори два, но не работиха дълго време.
Бяха открити скоро и закрити бързо. Днес там е пусто.
МВР: Над 20 сигнала са постъпили в МВР за последните дни
Над 20 сигнала са постъпили през последните дни в МВР от пострадали вложители BETL – обявена като компания за производство на устройства за зареждане на батерии.
Сигнали има и в НАП, казаха на брифинг служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на приходната агенция Румен Спецов.
Сигналитe са подадени в дирекция „Киберсигурност“ на ГДБОП.
От думите на Атанас Илков стана ясно, че МВР и прокуратурата са имали информация за фирмата – пирамида, защото преди няколко месеца е бил подаден един сигнал.
Той е бил докладван на Софийската градска прокуратура, а преписката е върната с допълнителни указания във връзка с разследването, обясни Илков.
Според него най-вероятно става дума за пирамидална структура, насочена към престъпна дейност, свързана с измами.
Илков коментира, че е много рано да се говори за това кой е мозъкът на схемата и добави, че вече е потърсено съдействието на Европол и други служби, ще се търси и паралелна престъпна дейност в България и други държави.
Вътрешният министър призова гражданите, които са въвлечени в схемата, да подадат сигнали, за да може да се установи цялостната престъпна дейност.
Директорът на Националната агенция по приходите Румен Спецов коментира, че са постъпили сигнали от физически лица, които твърдят че са въвлечени в измама.
Започнали са проверки на юридически и физически лица, както и как е осъществявана дейността на компанията, обясни той, но без да влиза повече в подробности.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране