02.07.2019 | 22:07
Последната схема в Брюксел: Германка начело на ЕК, Станишев – на ЕП
Лидерите на ЕС все още не могат да стигнат до консенсус кой да оглави четирите топ европейски институции

“Всички сме чули за кое няма начин, знаем срещу кого сме, вече достатъчно ни се подиграват, така че се надявам днес да вземем решение”, каза премиерът Бойко Борисов на влизане в Европейския съвет, който трябва да вземе решение за разпределението на четирите топ позиции в европейските институции.

В момента евролидерите обсъждат германката Урсула фон дер Лайен, настоящ министър на отбраната, да застане начело на Европейската комисия, а настоящият вицепрезидент на ЕК – словакът Марош Шефчович, да заеме отказания от премиера Бойко Борисов пост на върховен представител на ЕС в областта на външната политика и отбраната. Тъй като Шефчович е от Източна Европа, това ще блокира възможността българин да получи висока позиция в Брюксел.

Според обсъжданата схема Франс Тимерманс, който доскоро беше фаворит за председател на ЕК, ще стане комисар по индустрията. Това ще задоволи Полша, Унгария, Словакия и Чехия, тъй като холандецът вече няма да се занимава с въпросите на върховенството на правото, а също и Холандия, която иска позиция с икономически профил.

Друга схема предвижда за първи дипломат да бъде определен испанският външен министър Жозеп Борел, а Шефчович, който е предложение на ЕНП (въпреки че е социалист) да запази поста си на заместник председател на ЕК.

В този вариант председателят на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев се обсъжда като председател на Европейския парламент. Бившият български премиер ще запълни източноевропейската квота в евроинституциите.

Срещата продължава вече трети ден и е все така в задънена улица. Вариантът, в който социалистът Франс Тимерманс (ПЕС) взима Европейската комисия (ЕК), а Манфред Вебер от Европейската народна партия (ЕНП) – парламента, засега изглежда блокиран заради нежеланието на четирите вишеградски държави, Италия, както и Ирландия, Латвия и Хърватия, които са управлявани от партии, членуващи в ЕНП. Варшава и Будапеща са особено ожесточени в съпротивата си срещу Тимерманс, тъй като той олицетворява опитите на Брюксел да санкционира двете страни заради нарушения на върховенството на правото.

Борисов, който е лидер на също членуващата в ЕНП управляваща партия в България, на среднощна среща с Тимерманс в Брюксел се отцепи от колегите си и даде да се разбере, че няма проблем да подкрепи кандидата на ПЕС, ако той се ангажира с благоприятно за българското правителство решаване на проблемите, които страната има в Европейския съюз (ЕС).

Освен Урсула ван дер Лайен друг възможен компромис, който се върти из коридорите на Европейския съвет, е главният преговарящ за Brexit Мишел Барние. Премиерът Борисов обаче каза, че не е чул името на Барние да се споменава.

Борисов повтори, че изпълнителният директор на Световната банка Кристалина Георгиева би била добър председател на ЕК, но срещу нея имало съпротива от някои негови колеги, заради напускането ѝ през 2016 г. Тогава след неуспешен опит да оглави ООН Георгиева предпочете да се завърне в Световната банка. Подкрепа за нея обаче вече открито дава Италия. Без да споменава имена, премиерът Джузепе Конти каза, че иска да види жена начело на ЕК, като според италианските медии става дума именно за Георгиева.

В сряда Борисов каза, че застава зад Кристалина Георгиева, след като в последните два дни показа явни колебания. Но според него за нея “към този момент” все още няма достатъчна подкрепа. Полу на шега Борисов предложи постът да се заеме от хърватския премиер Андрей Пленкович, “защото сега всеки предлага, ето ви още варианти”.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране