Хората, които са гласували за „Продължаваме промяната – Демократична България“ изпитват тревожност, независимо от това, че Христо Иванов пет пъти каза, че няма да правят коалиция с ГЕРБ. Те са този, който ще загубят от такова сближаване с партията на Бойко Борисов. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ политологът доц. Петър Чолаков.
„Те са загубили от обединението 220 000 гласа. Гарантирам им, че на следващите избори ще загубят още 100 000“, прогнозира пък социологът доц. Мира Радева.
Тя разказа приказка за ламята, която изяждала добитъка и ресурсите.
„Дошъл героят и казал, че ще я пребори. В случая ламята е корупцията и Бойко Борисов. Отива героят до дупката и вика, че била много голяма и се връща в селото. За втори път е пред дупката и казва „я да изчакам още малко, че може да се посмали“. Отива и трети път, а резултатът е все същият. Въпросът е какво си мисли селото, т.е. ние избирателите“, заяви Радева.
„Казвам си, че това не е никакъв герой, след като не може да пребори ламята. Тези хора на това ми приличат. Ясно е, че става дума за тупкане на топката“, коментира тя.
„В тази приказка трябва да се намеси и юнак Гешев, защото когато става дума за корупция, си има органи в конкретната ситуация“, каза пък доц. Чолаков.
След като водещият Златимир Йочев попита дали ГЕРБ и „ПП-ДБ“ са открили някаква формула за това хем да не пострадат имиджово от това, че работят заедно, хем да дадат на хората някакво успокоение, че може да има управление и то да не е служебно, политологът каза, че се надява да не е формулата на водата и да пием една студена течност за пореден път.
„Политиката е много повече символ на нещо, отколкото кой какво казва. Като човешки същества много по-лесно възприемаме информацията с очите си“, добави той.
„Когато около трибунката са се наредили Росен Желязков, Десислава Атанасова, а от друга страна Христо Иванов и акад. Николай Денков, сигурно поне една част от гласувалите за тях изпитват тревожност, независимо от това, че съпредседателят на „Демократична България“ пет пъти каза, че няма да правят коалиция с ГЕРБ“, заяви Чолаков.
Вариантът за нови парламентарни избори през юли си остава най-възможен, каза още той.
На въпросът дали може да работи парламентът без редовно правителство доц. Наталия Киселова каза, че отлагането може да стане със съдействието на президента. „От момента на избиране на председател на парламента и на заместниците му, таймингът за връчване на мандатите ще е компетентността на държавния глава. ГЕРБ-СДС от една страна, а от друга „ПП-ДБ“ взаимно не си вярват или едните преговарят за едно, а другите за друго“, добави тя.
„Според мен в основата трябва да е бюджета като най-спешно нещо, което трябва да свърши парламента. ГЕРБ са много по-опитни. „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ да се пазят от данайците, които носят дарове!“, подчерта преподавателката по конституционно право.
„Миналият път, когато се задръсти сериозно политическата ролетка, бе избран Вежди Рашидов. Защо сега да не направят същото?“, коментира пък доц. Чолаков.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране