Отклонява се общественото внимание от въпроса защо нямаме влезли обвинения по корупционни престъпления по високите етажи на властта.“ Така коментира поканата за втори път в КПКОНПИ правосъдният министър Надежда Йорданова пред BTV.
Единодушно Конституционният съд реши, че министърът на правосъдието може да иска предсрочно отстраняване на главния прокурор и на двамата председатели на върховните съдилища в България.
„Това, което виждаме в момента, е синхронизирана акция от страна на прокуратура, КПКОНПИ и да не забравяме опозицията, защото много енергично се използват процедурни хватки, за да се запази конкретно статукво в прокуратурата“, каза Йорданова.
Тя добави, че според нея това е поредната PR акция, за да не се обсъждат важните за деня неща.
Трябваше в деня, в който КС се произнася за главния прокурор аз да съм в антикорупционната комисия, за да предам писмени документи, добави Йорданова.
Тя обясни, че документи с основания за предсрочното освобождаване на главния прокурор пък се подготвят в момента в правосъдното министерство и ще се внесат скоро във ВСС.
„Подготвяме предложение за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор и освобождаването му от длъжност поредица въпроси“, добави Йорданова.
Правосъдният министър коментира и „златните паспорти“.
„За 19 случая по казуса със „златните паспорти“ самата аз съм съобщила. В качеството си на министър получих резултатите от проверката по 40. Те са по 47-те случая от ДАНС и публично обявих, че имаше случай, където има нарушение и ние започваме процедурата по отнемане на българско гражданство именно поради това, че не са налице основанията, предвидени в закона. Така че има поредица от действия, които досега трябваше да предизвикат реакция на прокуратурата и в конкретния случай. Това, което мога да кажа е крайно време беше“, обясни Йорданова.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране