
Проект предвижда изсичането на 240 декара гори край Аврен, Варненско, заради изграждането на нов ветропарк. 29 турбини се предвижда да бъдат разположени близо до защитените зони “Камчия” и “Галата” и на миграционния път на птиците „Виа Понтика“.
Частен инвеститор иска да изгради ветропарк с 29 турбини на територията на община Аврен. Ако проектът бъде одобрен, ще бъдат изсечени 238 декара държавни гори. Живеещите в Аврен и в близките населени места обаче са против, защото някои от перките ще бъдат разположени съвсем близо до къщите им. Те са притеснени, че изсичането на гората ще доведе до необратими последствия за екосистемата и до наводнения.
Проектът за изграждане на ветропарк беше представен пред Общинския съвет в Аврен, което предизвика напрежение сред хората, дошли да научат повече за ивнестиционното намерение.
Местните са създали инициативен комитет, за да защитят горите в общината. Те не приемат изсичането на стотици декари гори, за да бъде превърнат теренът в индустриална зона за производство на електроенергия от ветрогенератори.
Нямат абсолютно никакви анализи на екологичната вреда, която ще се нанесе. Нямат анализи обезлесяването ще доведе ли до ерозия на почвите, до наводнения, защото те ще се слагат на хълмисти райони. Нямат анализ как действа пряко върху здравето. Има Синдром на вятърните турбини, който предизвиква физиологични състояние в хората, които са в близост до турбините заради инфразвука, казва Атанас Цветански, председател на инициативен комитет “Да защитим гората на община Аврен”, по БНТ..
Хората са притеснени, че по проект някои от перките ще бъдат разположени на по-малко от километър от първите къщи в населените места.
„Особено едно село Добри дол, ами от всички страни ще им сложат перки. Това село тотално се заличава. Абсолютно нелепо е зелената енергия да се прави за сметка на гора.“, коментира Мария Крумова, жител на село Равна гора.
Според Валери Венков, представител на фирмата инвеститор Законът за устройство на територията има изразени минимални отстояния до населено място, което е 500 метра. „Само до едно от населените места ще има отстояние от 850 метра. Останалите всичките са на 1200 метра разстояние, твърди той.
Проектът предвижда 29-те перки да бъдат изградени близо до защитените зони “Камчия” и “Галата” и на миграционния път на птиците „Виа Понтика“.
„100% от розовите пеликани минават през този път. Един вятърен парк на мястото, на което те обикновено нощуват и почиват, би довел до това тези видове повече да избягват тази миграция или да има сблъсъци и много мъртви птици.“, казва Цветкански.
Според инвеститора съоръженията ще разполагат с модерна техника, която ще щади природата и няма да убива птици.
Валери Венков, представител на фирмата инвеститор:
„Това включва термодатчици, това включва термокамери и всякакви датчици, които засичат птици и самите съоръжения в даден момент спират. Те спират и при по-силен порив на вятъра.“
Гората, предвидена да се превърне във ветрогенераторен парк, е частна държавна собственост.
„Нашият проект, заедно със зоните, които ще бъдат изградени като пътен достъп в самия проект и за всяка една от перките, ще бъде в размер на 238 декара, което представлява 0,3% от горите на Община Аврен“, казва представителят на инвеститора.
Според Мария Крумова обаче това екологична катастрофа. „Да изсечеш 300 декара гора, за да сложиш перки на безветрено място е очевидна измама“, аргументира се тя.
От Община Аврен подкрепят проекта, защото той ще доведе до разкриване на 50 нови работни места в бъдещите подстанции, както и до сериозни приходи за местния бюджет.
„Еднократно под формата на такси и разрешителни ще бъдат платени около 2 млн. лв. в т.н. ветропарк. И след това всяка година, в зависимост от печалбата на ветропарка, се очакват някъде между 2 и 3 млн. годишни постъпления в бюджета на общината“, обяснява Емануил Манолов, кмет на Община Аврен.
Предстои да бъде направена оценка за въздействието върху околната среда, а след това терените ще бъдат обследвани от държавен горски оценител.
Според кмета Манолов ако въобще ОВОС допусне на базата на становище на орнитолози, еколози, да има такъв проект, трябва да се направи общински референдум, на който местните жители, „а не доведени с партийни коли, да си кажат мнението – искат или не го искат това съоръжение.“
За да защитят гората, местните са готови и на протести.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране