22.10.2024 | 9:59
Прокуратурата привиква зрители на филма за „Историческия парк“
Според жалбата хората, които са си купили билети, вероятно са искали да инвестират в парка

Прокуратурата във Варна изненадващо реши да се занимава със сигнал на „Исторически парк“ срещу популярния влогър Любомир Жечев, който направи специален филм за схемите около парка. Тя е образувала досъдебно производство срещу него за финансова измама.

В клип, качен в социалните мрежи, Жечев обяснява, че прокуратурата във Варна проверява „по какъв начин са събрани парите за направата на филма“. Икономическа полиция дори е започнала снемането на сведения от хора, които са си купили билет за филма „Исторически парк – Царството на Освободителя“ на влогъра.

Тезата, изложена в сигнала на “Исторически парк”, е, че хората, които са си купили билет за филма на Жечев, са били измамени, защото всъщност са искали да ги инвестират или дарят в полза на парка. От районната прокуратура коментират пред „Капитал“, че проверката е по чл. 209 от Наказателния кодекс, описващ хипотезите за финансова измама, и предвиждащ една до шест години затвор.

По досъдебното производство вече е поискано снемане на сведения от поне трима души. От тях е било поискано да дадат обяснения защо са си купили билет за филма, дали знаят кой прави филма и дали знаят къде са отишли парите им, съобщава „Капитал“.

Снемането на сведения и на тримата е станало през един и същ полицай, с един и същ мобилен номер. По този начин трябва да бъдат снети сведенията на общо над 2 хил. души, или поне представителна извадка от тях, които са присъствали на прожекциите на филма в София, Пловдив и Варна, за да бъде установено дали наистина са искали да си купят билет за кино.

„Популярният ютюбър е разследван от Районна прокуратура – Варна за измама по чл. 209 от НК, тъй като според сигнал от „Исторически парк“ същият е заблуждавал хората, че ще гледат филм НА исторически парк, и така е получавал имотна облага“, пише и „Правна лудост“ .

„Заради предполагаемото тежко престъпление на Любо Жечев, от икономическа полиция са започнали да издирват и разпитват обикновени граждани, купили си билет за кино – абсолютен прецедент в историята на демократична България“, разказват от сайта.
Оттам съобщават, че по-рано през деня след сигнал на Киро Брейка (друг популярен ютубър и фен на “Историческия парк” и партия “Величие”), че присъства в цели 13 секунди от близо 3 часа филм, филмът на Любомир Жечев е бил изтрит от Youtube. „Правото на цитат явно не съществува… Иронично, забраненият апокрифен филм, който Ви съветваме да гледате, застъпва същата теза за редица финансови измами, но отнасяща се към самия „Исторически парк““, добавят от „Правна лудост“.

Във филма „Исторически парк – Царството на освободителя“ Любомир Жечев разказва историята на „Исторически парк“ и неговия изпълнителен директор Ивелин Михайлов, включително и чрез интервюта с бивши и настоящи членове на общността около парка. Той разглежда обвиненията срещу парка, че е финансова схема, която се финансира чрез  продажба на акции и масово теглене на потребителски кредити от физически лица.

Ивелин Михайлов, който се води идеолог на партия “Величие” и в момента е кандидат-депутат, и представителите на „Исторически парк“ твърдят, че дейността им е изцяло законна и те са жертва на репресии. В дните преди премиерата на филма представители на парка поискаха от Жечев да спре прожекцията, защото оттеглят позволението си да участват в него, макар кадрите с тях вече да са били записани с тяхно знание, а самият филм да е бил готов. В крайна сметка филмът направи пет прожекции, преди да се появи в интернет.

Доклад

”Исторически парк” и схемите, по които той се финансира, бяха обект на специална парламентарна комисия. Разследването беше съсредоточено върху собственика на дружеството Ивелин Михайлов – една от водещите фигури на разпадналата се партия „Величие“. Повод за създаването на комисията дадоха обвинения, че „Исторически парк“ е арена на финансови престъпления.

На нея стана ясно, че множество институции, включително Комисията за финансов надзор и МВР, са сезирали прокуратурата за фирмата и дейността й, но без резултат. Изслушани бяха също шефовете на ДАНС Пламен Тончев и НАП Румен Спецов. Техните показания обаче бяха засекретени с аргумента, че представят класифицирана информация или такава, която е покрита от данъчно-осигурителната тайна. Накрая депутатите отново решиха да изпратят доклада си на прокуратурата. Не се е чула тя да е свършила нещо по въпроса.

Източник: „Сега“

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране