30.04.2025 | 18:07
Радев: За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго, ще го поддържаме още по-скъпо
Такъв беше изборът на Бойко Борисов през 2019 година, заяви държавният глава

Президентът Румен Радев отправи остри критики по отношение на избора на изтребители F-16, направен от правителството на Бойко Борисов през 2019 г.

„За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго. Ще го поддържаме много скъпо и много дълго. Такъв беше изборът на Борисов през 2019 година“, заяви държавният глава.

По думите му вместо сега да се „измиват ръце“ с летците и с ръководството на Министерството на отбраната, които ежедневно полагат усилия, за да компенсират политическото безхаберие и недомислици, по-добре е правителството да осигури нужните средства за поддръжката на самолетите.

„По-добре да се развърже кесията и неговото правителство да осигури повече средства, така че този чудесен като бойни качества самолет да може да бъде поддържан в оперативна готовност и да лети“, подчерта Радев.

Президентът коментира темата след участие в събитие в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), където бе представена националната карта на интелектуалната собственост на Република България.

Думите на Радев сега дойдоха като коментар на изказване на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, според когото президентът коментирал в неофициален разговор с журналисти, че първият български F-16 е счупен и не лети.

Според Борисов, ако това е наистина вярно, не министърът на отбраната Атанас Запрянов трябва да отговаря, а командирът на Военновъздушните сили.

Преди това държавният глава държа реч по време на официалното представяне на „Национална карта на интелектуалната собственост на Република България“ днес в УНСС.

„Патентната и изобретателската дейност трябва да бъдат национален приоритет, те показват амбицията на една нация за нейното място на геополитическата карта на иновациите“, заяви президентът.

Проектът на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ в УНСС разглежда и обобщава официални данни и анализира тенденции за икономическото развитие, индустриалната и литературно-художествената собственост на България. В събитието участваха представители на институции, на местната власт, на ръководството на университета, преподаватели и студенти, както и ръководители на дипломатически мисии у нас.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране