Проверка на Министерството на финансите (МФ) установи, че медийните твърдения, според които през юни 2023 г. министерството е приело промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) под влияние на външно становище, са некоректни.
Финансовото министерство не може да се е повлияло от становище на фирмата купувач на имот на Асен Василев и Даниел Лорер за промени в Закона за обществените поръчки, защото договорите с фирми за винетки изобщо не попадат в полето на закона, включително заради европейските директиви, съобщиха от ведомството.
Това стана ясно от данни, изснесени от Министерството на финансите, които излючват връзка между сделката за имота и законодателни промени, предложени от МФ.
През последните няколко дни финансовият министър беше подложен на масирана медийна атака именно с внушения за подобна връзка. Асен Василев беше обвинен, че пази интереса на фирмата „Интелигентни трафик системи“ АД, заради нейно становище по промени в Закона за обществените поръчки. Становището се оказа нерелевантно и според европейското, и според българското законодателство.
Директива (ЕС/2019/520) на Европейския съвет определя, че договорите с доставчици на електронни услуги за пътно таксуване (вкл. винетки) нямат характеристики на обществена поръчка. Това е логично, защото те се сключват при еднакви публично оповестени общи условия и цени, всеки може да кандидатства и да получи право на доставчик. През 2019 година има една фирма, която получава това право, като на монопола е сложен край по време на кабинета Денков и вече четири доставчика са лизензирани.
Директивата на Европейския съвет е транспонирана в българското законодателство в Закона за пътищата през 2019 г. В изпълнение на този закон Агенция „Пътна инфраструктура“ сключва договори с доставчици на винетки без да прилага правилата на Закона за обществените поръчки.
През юни 2023 г. МФ предлага промяна в ЗОП във връзка с изискванията по второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Предлага се да се премахнат всички изключения от ЗОП, за които така или иначе не се провеждат търгове по различни закони. Освен договорите по Закона за пътищата, предложените промени засягат и търговете на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за медицински изделия, продукти и апарати и др., които се плащат по пътеки и са предвидени в съответните специализирани закони.
В хода на общественото обсъждане са постъпили възражения срещу премахването на изключението както за винетките, така и за търговете на НЗОК и други договори. Конкретно за винетките, в становището си „Интелигентни трафик системи“ АД иска изрично да има записано изключение за този вид договори в ЗОП, независимо че то не е необходимо. Подобно искане с широко медийно отразяване направиха и от Българския лекарски съюз (БЛС) за пътеките на НЗОК.
Министерството на финансите е изразило становище, че тези договори нямат характеристики на обществена поръчка. Затова няма значение дали формално ще приеме или отхвърли мотивите на „Интелигентни трафик системи“ АД – договорите така или иначе са извън приложното поле на ЗОП, а преди да бъдат внесени, промените в закона са съгласувани с Еврокомисията.
Изключенията, предвидени в директивите, са изчерпателно определени и не се допуска въвеждането на други. Тъй като това са изключения, които съществуват в закона, а не са нови, възраженията са приети по принцип, като е оставено да се консултират с ЕК. Финалният вариант на промените в ЗОП е съгласуван с ЕК като задължение по НПВУ преди да бъде внесен в Министерския съвет и парламента.
Остава въпросът защо фирмата купувач на имота на Чаталжда „Интелигентни трафик системи“ АД, станала монополист в продажбата на винетки от АПИ през 2019 година, решава да внесе възражение по закон, който изобщо не я засяга. Вече се коментира, че това е отдавна замислена схема за атака срещу Василев заради предстоящата ротация.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране