18.08.2021 | 22:46
Разсипват и прекрасните ни планини! Монтират стъпала към връх Ботев! Проектът е за над 120 хиляди лева
Димо Колев алармира за безумието в Централен Балкан

Монтират стъпала към връх Ботев. В Централен Балкан яко се потят работници на бургаска фирма, която е спечелила проекта за „подобряване състоянието на природни местообитания и животински видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „Натура 2000“: BG0000494 „Централен Балкан“- НПЦБ и BG0001493 „Централен Балкан – буфер“ – ПР „Чамджа“.

„За реализиране на горната цел е подписан договор с фирма „Мултистройгруп“ ООД-гр. Бургас, които за сумата от** 122 400,00 лв** трябва да извършват следното: монтиране на стъпала (дървени или изпълнени от суха каменна зидария), дървени парапети и обезопасителни парапети (въжета) по някои маршрути“, това алармира във „Фейсбук“ известният планинар Димо Колев, който е председател на Управителния съвет на Българския планинарски съюз.

Бургазлията е автор на няколко пътеводителя за централна Стара планина и Ком – Емине, инициатор на множество кампании по възстановяване на туристическата инфраструктура в Стара планина.

Публикацията на Димо Колев във фейсбук групата Български планинарски съюз:

❗️Това ще важен и дълъг пост, прочетете го и се замислете! Кой решава вместо нас какво да се прави в планините ни, как да се прави и защо се прави. И ние какво сме? Овцете, които козируваме и ръкопляскаме? Овцете, които си мълчим? Или нещо по-различно? Та …
👉 В момента в Национален парк Централен Балкан се изпълняват дейности по проект №BG16M1OP002-3.007-0006 „Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк „Централен Балкан“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №BG16М1OРОО2-3.007 „Подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания на територията на мрежата Натура 2000, попадащи в национални паркове, природни паркове и поддържани резервати“ от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, обособена позиция 3 „Проектиране и изпълнение на мероприятия за възстановяване на природни местообитания, граничещи с туристически маршрути“
👉 Възложител е Дирекцията на Национален парк Централен Балкан
👉 Основната цел на проекта е подобряване състоянието на природни местообитания и животински видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „Натура 2000“: BG0000494 „Централен Балкан“- НПЦБ и BG0001493 „Централен Балкан – буфер“ – ПР „Чамджа“.
За реализиране на горната цел е подписан договор с фирма „Мултистройгруп“ ООД-гр. Бургас, които за сумата от** 122 400,00 лв** трябва да извършват следното: монтиране на стъпала (дървени или изпълнени от суха каменна зидария), дървени парапети и обезопасителни парапети (въжета) по следните маршрути:
👉 м. Лъгът-м.Червена локва-х.Мазалат : 170 бр.стъпала, 170м парапет
👉 с.Тъжа-х.Тъжа : 125 бр.стъпала, 125м. парапет
👉 по Ком-Емине(х.Тъжа-х.Мазалат) : 310 бр.стъпала
👉 с. Рибарица-Костина-х. Бенковски-м. Заногата-с. Антон (летен) : 70 м осигурително въже
👉 с. Рибарица – Черната река – х. Ехо, вр. Юмрука – с. Розино (зимен) : 80 м осигурително въже
👉 Заслон Ботев-връх Ботев : 50 бр. стъпала
👉 Карлово-х. Васил Левски –х. Рай-Калофер в участъка Рогачева гора : 240 м дървен парапет предотвратяващ напускане на трасето
👉 Карлово-х. Васил Левски –х. Рай-Калофер в участъка отклонение за Райско пръскало : Стъпала , парапет и подравняване на трасето. Стъпала 50 бр, Подравняване 80 м.
👉 участъка връх Ботев -водохващане (над Тарзановата пътека) : 80 бр стъпала
Защо се прави всичко това? Според „специалистите“ защото терените са повредени, ерозирали, имало опасност за туристите, използвали се алтернатични трасета, пречело на местообитанията и т.н.** Бла бла глупости**
Въпросът тук е дали тези „специалисти“ си имат идея какво представлява една туристическа пътека, как се ходи по нея, кой как минава, с какво минава? Че ходейки по стъпала и то дървени е опасно и трудно, че по маршрутите минават колоездачи, че начинът по който са направени в момента е грозен и опасен. Да опасен – стърчат железа, парапетите се клатят, след една зима половината от тях няма да ги има, след още една и останалата половина. И ще останат да стърчат само едни железа. Не ми се мисли какво ще стане след това.
Това са само фактите! На терен може да се види всичко как изглежда. А и вече има пре достатъчно снимки в групите. Но онези, които трябва да слушат нас, хората, които ходим и правим не малко неща в планините, не искат. Чуваемост нулева. Те са велики и знаят всичко. Така да е.
Само, че ще са велики до първият инцидент, който стане някъде там по тези маршрути. А той ще стане, защото всичко, което е сложено е предпоставка за това. Защото по тези маршрути ще тръгнат хора, които не са подготвени, ще се подлъжат, че има стълби и парапети. И ще тръгнат.
Дано няма инциденти. Дано. Но не вярвам…“

 

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране