Парламентът прие окончателно да се върне гласуването с хартиена бюлетина. Предложението на БСП беше подкрепено от 124 депутати, а 95 бяха „против”. Решението получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП.
Така на следващите избори ще можем да избираме как да гласуваме – дали с хартиена бюлетина, или на машина.
Ако има избори преди местните – предсрочни парламентарни, на тях ще се гласува смесено – с хартия или с машини, на местните, ако се приемат следващите логически текстове, предложени от ДПС, ще се гласува с хартиени бюлетини, които ще се сканират на машини. Това обясни председателят на правната комисия Радомир Чолаков.
Депутатите одобриха и предложението на правната комисия избирателят да може да гласува по избор – с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване. Машини за гласуване в секциите с по-малко от 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в чужбина, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели – няма да има.
Според Асен Василев след връщането на хартиените бюлетини, закупените до момента машини ще трябва да се изхвърлят.
За съжаление, взехме не особено информирано решение, въпреки че дебатите продължиха дълго. След като се проведат избори по тези правила, няма да се възстанови доверието в изборния процес, хората няма да отидат повече да гласуват и няма да бъдат отчетени повече действителни гласове, отбеляза депутатът от „Демократична България“ Божидар Божанов.
Това, че днес тук е взето такова решение, не означава, че не може да се вземе решение след няколко месеца в обратната посока – всичко в българската политика, за добро или за лошо, е предпоследно, коментира Костадин Костадинов.
Ако не бъдат подкрепени следващи текстове, гласуваното вече предложение на ДПС губи всякакъв смисъл. За по-голяма правна сигурност и съгласно конституционно решение, може или в преходна норма да запишем кога изобщо влиза в сила, или да се върнем и да прегласуваме текста, обясни Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране