Държавната корпорация „Росатом“ не се е отказала от плановете си да участва самостоятелно в търга за строителството на АЕЦ „Белене“ в България, но още не е подала заявка. Това съобщи пред журналисти шефът на „Росатом“ Алексей Лихачов, който участва в Международния икономически форум в Санкт Петербург. Ние ще подадем заявка първоначално сами, допълни Лихачов, отговаряйки на въпроса дали държавната корпорация ще участва самостоятелно, или в консорциум.
Миналата седмица по време на форум във Варна стана ясно, че френската компания „Фраматом“ е заявила готовност да търси възможности за финансиране на своето участие в проекта „Белене“.
Френската компания, която до спирането на проекта „Белене“ бе подизпълнител на „Росатом“ за близо 20% от оборудването и строителството, е потвърдила, че не само ще търси възможност да осигури финансиране на частта от своята дейност, но ще съдейства и за политическа подкрепа на възобновяването на строителството на атомната централа.
През 2006 година „Атомстройекспорт“, част от „Росатом“, вече спечели международен търг за изграждането на два енергоблока на тази АЕЦ и на площадката на „Белене“ бе доставено оборудване, но през 2009 година проектът бе спрян, а през март 2012 година София се отказа от строителството на централата. През май 2018 година премиерът на България Бойко Борисов заяви, че страната му планира да възобнови изграждането на АЕЦ „Белене“. Тази година бе обявен търг за строителството на централата.По-рано първият заместник-ръководител на „Росатом“ Кирил Комаров съобщи, че „Росатом“ е готов да окаже на правителството на България всякаква необходима подкрепа в изпълнението на проекта за възобновяване на строителството на АЕЦ „Белене“ в тази страна. Лихачов съобщи освен това, че „Росатом“ е готов да разгледа възможността да участва в строителството на АЕЦ-а в България в рамките на международен консорциум, но при спазването на условия, които гарантират изгодността на проекта.
С думите, че цената на руския природен газ е „абсолютно справедлива и пазарна“, руският президент Владимир Путин отвърна на българския си колега Румен Радев, който по време на среща между двамата в рамките на Петербургския международен икономически форум призова за много по-гъвкави механизми за договаряне, за актуализация на договори и за ценообразуване на руския природен газ. Путин поправи думите на Радев, че цената на газа е дългосрочна и фиксирана, заради което трябва да е по-гъвкава. „Ще си позволя за направя малка забележка „Цената е дългосрочна, но не е фиксирана“, каза той в изказването си по време на пленарното заседание на форума, цитиран от агенция ТАСС.
„Тя е абсолютно справедлива и пазарна „Това е формула за ценообразуване“, отбеляза Путин. „Разбира се, това не означава, че тази формула трябва да застине за вечни времена. Ние сме готови за обсъждане. Но това, разбира се, трябва да се направи на ниво стопански субекти“, добави руският президент. В момента в България действа дългосрочен договор между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“ за доставките на руски природен газ, който е в процедура на предоговаряне, след като под заплахата за огромна глоба за монопол в осем европейски държави от страна на ЕС „Газпром“ пое ангажименти за преразглеждане на техните цени и по-пазарни клаузи.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране