Държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“ обяви официално, че е подала заявление за участие в конкурса за строителство на АЕЦ „Белене“ в България. Заявлението бе прието от Националната електрическа компания на България, съобщиха от „Росатом“. Вчера изтече крайният срок за офертите в обявения от правителството конкурс.
По информация на БНР заявление е подала и Корейската хидроядрена компания. Желанието си да вземе дял от замразения ядрен проект е подадено и от Китайската държавна ядрена корпорация (CNNC), са съобщили източници на „Медиапул“, близки до компанията. Това са и реално големите ядрени играчи, които имат технологичната и финансовата възможност да довършат проекта, който се оценява на максимум 10 млрд. евро, в които НЕК смята да участва с направените досега инвестиции в оборудване, площадка и лицензи на обща стойност около 3 млрд. лв., или 1.5 млрд. евро, което би й осигурило 15 на сто в бъдещата проектна компания за реализация на строежа.
Останалите две оферти са за предоставяне на оборудване – от „Фраматом“ и „Дженерал електрик“. Възможно е стратегическите инвеститори да се обединят с някои от тези, които искат да предоставят оборудване, стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова преди дни. По данни на БНР заявка за участие в процедурата с интерес към придобиване на миноритарен дял е подала и българска компания. Коя е тя, не е ясно.
Пред БНТ Петкова заяви, че не очаква реакция от страна на Европейската комисия заради желанието на руската компания да строи централата. Според нея реализацията на идеята за втора атомна е гаранция за енергийната сигурност на страната. А изборът на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“ ще стане факт до една година. Петкова обяви преди ден, че държавата няма да променя условията на конкурса и няма да прави компромиси и отстъпки. Плановете са стратегическият инвеститор да бъде избран до догодина.
„Ще търсим оптимален вариант за това да бъдат допуснати максимално широк кръг потенциални и стратегически инвеститори и компании, които биха желали да придобият миноритарен дял, или такива компании, които биха желали да сключат договор за изкупуване на електрическа енергия. Процедурата е с много широки възможности за комбинации в хода на самата процедура, така че надявам се всичко да бъде наред“, каза министърът.
Наскоро премиерът Бойко Борисов каза, че в региона ще възникне необходимост от производствени мощности, които да генерират чиста електроенергия на достъпни цени, отчитайки все по-амбициозните цели за намаляване нивата на вредни емисии във всички сектори на икономиката. В този смисъл АЕЦ „Белене“ може да се превърне именно в такъв електроизточник за региона.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране