14.08.2019 | 0:01
Русия призна за ядрената авария
Изпробвани са нови изотопни източници на захранване за малък ядрен двигател с течно гориво

Русия потвърди, че нивата на радиация в руския северен град Северодвинск са се повишили до 16 пъти след взрива в четвъртък край Архангелск, предаде ТАСС. Отначало Москва съобщи, че радиацията е в нормални нива, но властите в Северодвинск съобщиха за кратък скок в нивата на радиация. „Грийнпийс“ заяви, че нивата са скочили 20 пъти, а държавната агенция Росхидромет, уточни, че нивата са повишени от 4 до 16 пъти.

Причината е изпробването на малък течен ядрен реактор в секретния полигон Ньонокс на руския ВМФ в Архангелска област. Загинали са петима служители на държавната корпорация „Росатом“. Още трима получиха изгаряния с различна степен наранявания. Ракетният тест се извършвал на морска платформа.

От корпорацията разказаха за изданието „Взгляд“, че трагедията се е разиграла по време на инженерно-технически работи с изотопни източници на захранване за течен двигател. Изпитанията се провели на морска платформа. „След края на изпитанията е станало възпламеняване на ракетното гориво с последвала детонация“, разкриха от „Росатом“.

Двудневното забавяне на съобщението за жертвите се дължало на факта, че взривът е изхвърлил в морето няколко служители на „Росатом“, които е трябвало да бъдат намерени живи или мъртви. Всички загинали са работили с радиоизотопен източник на захранване. Неговата особеност е в това, че вместо верижна реакция, както при ядрените реактори, радиоактивното гориво при нагряване напълно се разпада по естествен път и не представлявал радиационна заплаха.

Руски медии твърдяха, че инцидентът е свързан с изпробване на нови ракети и оръжия. Това обаче си остават само предположения, твърди „Взгляд“. Изданието цитира експерта Василий Кашин от Центъра АСТ, който потвърди, че присъствието на специалисти от „Росатом“ може да е свързано с използването на иновационен радиоизотопен източник на енергия в ракетния двигател с течно гориво. „Служители на „Росатом“ може да са се занимавали с неговото монтиране и обслужване“, поясни Кашин. По думите му радиоизотопният източник зарежда с енергия не самия двигател, а някои негови блокове и системи. Сега подобни технологии се прилагат в космическата сфера, където е важна автономността на източниците на захранване, а също малкият им размер. „Такива източници на захранване са способни да работят дълги години“, поясни експертът, който не изключи, че такъв източник на енергия може да е бил включен и в някое оръжие.

Русия опроверга твърденията на Запад, че е била изпробвана по-специално ракетата „Буревестник“. При нея се използва двигател с твърдо гориво, а при инцидента става дума за двигател с течно гориво.

Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон е получил много информация от аварията в района на Архангелск, при която се взриви реактивен двигател на ракета, съобщава ТАСС. „САЩ разбраха много след експлозията в Русия. Имаме подобни, макар и по-напреднали технологии“, написа той в туитър.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране