27.10.2022 | 12:04
С още една инвестиция само за година ТЕЦ-Велико Търново осигурява зелена енергия
Изпълнителният директор на предприятието изрази притеснение относно проект на закон, с който всички топлофикации се поставят в риск от фалит

„С цел увеличаване на надеждността на производството на енергия започнахме проектиране на нова високоефективна когенерация. Реализирането на проекта ще окаже положително въздействие върху околната среда“. Това заяви инж. Александър Димитров, изпълнителен директор на „Топлофикация Велико Търново“.

Като поредна екологична инвестиция, той изтъкна използването на биогорива за производството на електро и топлоенергия. Той обясни, че вече няколко отоплителни сезона оползотворяват биомаса, което е важно за екологията. Конкретно в топлофикацията, директорът посочи, че използват слънчогледови пелети и пелети от пшенична и царевична слама.

Паралелно с инвестициите в зелена енергия, инж. Александър Димитров коментира, че се извършва мониторинг на емисиите посредством въведените автоматични системи за собствени непрекъснати измервания.

Изпълнителният директор на „Топлофикация Велико Търново“ заяви, че предприятието е една от модерните газови централи в България. По думите му производствените мощностите отговарят на високите европейски изисквания за подобен тип съоръженията. Той коментира, че през всички тези години са използвали единствено чисти горива, за да осигурят на клиентите зелена енергия и да бъдат активен участник в мисията за опазването на околната среда.

„Фокусът ни занапред ще бъде върху реализирането на още нови зелени проекти, изцяло в съответствие с европейската политика за чисто производство на енергия. Успоредно ще осъществяваме и инвестиции в развитието на човешкия капитал и реализирането на социално отговорни инициативи“, посочи инж. Димитров.

Относно предстоящата зима, инж. Димитров изрази притеснение заради готвен законопроект, според който се планира държавата да събира средства от приходите на топлофикациите. „Заради неправилно разтълкувана европейска директива, предприятията се поставят в риск от фалит по време на отоплителния сезон“, категоричен беше инж. Димитров. Той обясни, че в документа ясно е обяснено, на какви производства трябва да се наложи допълнителен данък, като газовите централи са били изключени. По думите му обаче в проекта на българската версия на законопроекта е предвидено облагането да е за всички топлофикации и производители на ток.

Инж. Александър Димитров си пожела успешен отоплителен сезон.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране