САЩ подаряват на България два самолета F-16, които ще изведат преди това от употреба, а след това българските Военновъздушни сили ще ги използват като помощни средства за обучение, пише Сега.
Във връзка с посещението на пом.-държавния секретар Кларк Купър Посолството на САЩ в България има удоволствието да съобщи, че Военновъздушните сили на САЩ възнамеряват да предоставят на Българските военновъздушни сили два изведени от експлоатация самолета F-16, след като получат одобрение от Конгреса на САЩ, се казва в официално съобщение на дипломатическото ведомство. „По молба на българското правителство тези два самолета ще бъдат предоставени съгласно Програмата за отбранителни артикули с отпаднала необходимост (EDA) на Министерството на отбраната на САЩ, за да бъдат използвани от служители на Българските военновъздушни сили като помощни средства за обучение и общо запознаване с техниката“, добавят от американското посолство.
Дарението на тези два самолета идва след неотдавнашното закупуване от страна на България на осем изтребителя F-16 Блок 70 от Съединените щати, което е важна стъпка към модернизацията на българските въоръжени сили. Чрез придобиването на изтребителите също така се осигуряват мащабни ресурси за съвместната ни мисия за обезпечаване на сигурността в Черноморския регион, пишат още от мисията.
Пак оттам посочват, че закупуването от страна на България на самолетите F-16 от САЩ посредством Програмата за чуждестранни военни продажби свидетелства за задълбочаване на нашето партньорство в областта на отбраната. През последните две години осъществихме над 170 съвместни военни инициативи. Работейки заедно по настоящата съвместна мисия за охрана на въздушното пространство, ние засилваме нашето партньорство. Чрез него е осигурено обучение в САЩ за над 5000 български военнослужещи, както и над 50 милиона долара американски инвестиции за обновяване на българските военни съоръжения. През дългата история на приятелство и военно сътрудничество между САЩ и България успехите ни доказват за пореден път, че сме по-сигурни и по-силни, когато действаме заедно, заявяват от посолството.
Пом.-държавният секретар на САЩ по политико-военните въпроси Р. Кларк Купър посети авиационните бази в Граф Игнатиево и Безмер, както и Учебния полигон „Ново село“. В посещението участваха посланикът на САЩ Херо Мустафа и зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В Граф Игнатиево пом.-държавният секретар имаше възможност да наблюдава американски пилоти от състава на 31-во изтребително крило, подпомагащи Българските военновъздушни сили в засилената мисия за охрана на въздушното пространство на НАТО, чрез която се осигурява безопасността на небето над България и се повишава оперативната съвместимост между партньорите в НАТО. По време на посещението си помощник-държавният секретар подчерта, че тези авиосъоръжения, предназначени за съвместно ползване, имат голямо значение за укрепването на способностите на НАТО и изказа благодарността на САЩ към България за нейния ангажимент към Алианса.
Посещението на помощник-държавният секретар Купър следва успешната визита на министъра на отбраната Красимир Каракачанов във Вашингтон, където на 6 октомври той се срещна със секретаря по отбраната на САЩ Марк Еспър и двамата подписаха десетгодишна Пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната. Тя ще служи като ръководство за работата на нашите две държави за по-нататъшното засилване на съюзничеството ни през следващите десет години. С Пътната карта започва нова глава в историята на силното военно сътрудничество между САЩ и България. Началото на това партньорство бе положено през 2006 г., когато Съединените щати и България подписаха Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, в което се предвижда съвместно ползване на няколко военни бази и се дава възможност на въоръжените сили на САЩ да засилят участието си в тренировъчни учения в България. Посещението на помощник-държавния секретар е важна стъпка от изпълнението на Пътната карта, както и за засилването на способностите на НАТО в региона, посочват от посолството на САЩ в София.
„Има стратегически инвестиции, които се простират извън краткосрочните проекти. Ние инвестираме в Ф-16, в инфраструктурно развитие, в споделяне на информация. Всички тези ползи ще бъдат не само за взаимоотношенията в дългосрочен план между САЩ и България, но и за целия Алианс“, подчерта Кларк Купър в изявление в Граф Игнатиево, цитиран от българското Министерство на отбраната.
В авиобазата той се запозна с изпълнението на усилената охрана на въздушното пространство (Air Policing) на нашата страна от българските и американските военновъздушни сили. Гости на 3-а авиобаза бяха още зам.-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и командващият на Военновъздушните сили (ВВС) на САЩ в Европа генерал Джефри Харигън.
„Изключително се вълнувам най-после да съм тук, в България. Заедно с американски и български колеги обсъждаме важните за нашите държави бъдещи проекти в областта на двустранното сътрудничество, изграждането на допълнителни способности и задълбочаването на взаимодействието в областта на сигурността, както и оперативната съвместимост не само между България и САЩ като партньори, но и за всички държави-членки на НАТО“, каза още пом. държавният секретар на САЩ по политико-военните въпроси Кларк Купър.
По думите му десетгодишната пътна карта, която бе подписана между САЩ и България, е само началото за едно още по-разширено и задълбочено стратегическо партньорство в бъдеще, което ще бъде в интерес на нашите държави, но и на Алианса: „Всички гледаме напред в една по-задълбочена партньорска програма за България, за САЩ, за всички държави в този регион, в който България има роля за подобряване на стабилността. Гледаме напред за изграждане на още по-стабилно сътрудничество в областта на сигурността. Не на последно място, за мен е удоволствие да виждам практическото изпълнение на изграждането на инфраструктурата и бъдещите планове за самолетите Ф-16“, каза още Кларк Купър.
„Това посещение е свързано с модернизацията на нашите ВВС, с дискусията за придобиването на още осем самолета, за което предстои да се вземе решение в перспектива, тъй като вече имаме договор за придобиването на осем самолета“, коментира зам.-министър Атанас Запрянов след срещата с Купър. „В брифинга на заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и неговите колеги от авиобазата беше показано, че ние подготвяме авиобаза Граф Игнатиево, за да може да приеме 16 самолета F-16. А като имаме предвид инвестициите на НАТО в областта на сигурността и отбраната в авиобазата, ние ще можем да приемем и съюзни военновъздушни сили на това летище“, посочи Запрянов.
„Правителството ще инвестира 300 млн. лв за модернизиране на авиобазата. Финансовите средства са повече, отколкото са необходими само за придобиването и експлоатацията на F-16. Ние искаме да създадем модерна военновъздушна база, каквито са авиобазите на държавите-членки на НАТО. Инвестицията в инфраструктурата ще подобри както условията за носене на бойно дежурство, за изпълнение на задачите в 3-а авиобаза, така и битовите условия, комуникациите, инфраструктурата от гледна точка на комуникационно-информационното осигуряване, навигацията. Много са въпросите, които ще бъдат решени с тази инвестиция“, разясни зам=-министър Запрянов. Той подчерта, че това посещение ще допринесе за практическото изпълнение на мерките, които са предвидени в десетгодишната Пътна карта за сътрудничество и ще последват важни политически решения за помощта, която САЩ ще ни оказват в областта на отбраната.
Българо-американска охрана на небето
„Задачите, които изпълняваме съвместно с нашите американски колеги по усилена охрана на въздушното пространство, са принос към Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана и за сигурността на държавите от Източния фланг на съюза. Разбира се, ние можем да изпълняваме самостоятелно тази мисия, но когато носим съвместен Аir Policing, това повишава нашите способности“, заяви зам=-министър Запрянов.
Съвместната българо-американска охрана на въздушното пространство на Република България започна на 26 септември и ще продължи до 30 октомври 2020 г. Тя се извършва в интерес на гарантирането на сигурността на съюзниците от Алианса. В съвместния Air Policing участват седем изтребителя Ф-16, до 140 американски военнослужещи и български изтребители МиГ-29 с летателния и инженерно-технически състав на авиобаза Граф Игнатиево.
Гостите се запознаха и с възможностите на самолетите F-16 и МиГ-29. Екипажи от военновъздушните сили на двете страни изпълниха полети с два F-16 и два МиГ-29 и демонстрираха съвместно изпълнение на задачи.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране