15.06.2019 | 7:01
САЩ сключиха бомбастична сделка. А Полша ще плаща солена цена
Броят на американските войници в източноевропейската страна ще се увеличи до около 5 500 бойци
Тръмп посрещна полския си колега Дуда с авиошоу над Белия дом и куп ласкави думи. От срещата стана ясно, че в Полша ще бъдат изпратени още 1000 американски войници. Всичко това обаче си има своята цена. Ето каква:
САЩ засилват военното си присъствие в Полша. Американците смятат да изпратят там допълнително 1000 свои военнослужещи. По този начин броят на американските войници в източноевропейската страна ще се увеличи до около 5 500 войници. Решението на президента Тръмп обаче не задоволи изцяло очакванията на поляците. В страната явно няма скоро да се оформи и онази голяма и постоянна военна база, наричана шеговито „Форт Тръмп“, която да може да си съперничи по значимост с германската в Рамщайн. Затова пък е предвидено в Полша да бъде създадена мрежа от по-малки логистични военни бази и складове за тежки оръжия, които в случай на военна опасност да улеснят бързото прехвърляне на войски.Американски войници срещу полски милиарди

И занапред присъствието на американските войници в Полша ще става на ротационен принцип. По този начин Вашингтон очевидно иска да се придържа към договореностите между Русия и НАТО от 1997 година. Навремето Русия се примири с даването на перспективи за прием в НАТО на страните от Централна и Източна Европа в замяна на обещанието, че на териториите на тези държави няма да бъдат разполагани „трайно“ големи военни контингенти на НАТО.

Изпращането на допълнителни 1000 американски военнослужещи и ласкавите думи на Тръмп към Полша имат обаче висока цена. Полша ще закупи от САЩ 32 модерни бомбардировача F-35. А малкото авиошоу над Белия дом, над който всъщност от 2001 година има забрана за полети, бе изцяло по вкуса на „главния продавач“ Тръмп. Задължението на Полша да купува от САЩ втечнен газ за осем милиарда долара на година също беше част от „сделката“. С други думи: САЩ сключиха бомбастична сделка.Но все пак: успех и за Полша

Но декларацията с обявеното намерение за задълбочаване на военното сътрудничество, подписана от Доналд Тръмп и неговия полски колега Анджей Дуда във Въшингтон, все пак представлява успех и за полската дипломация.

Присъствието на американски войски в Европа и до днес си остава своего рода гаранция за сигурност срещу апетитите на потенциални агресори, дори и това присъствие – от чисто военна гледна точка – да има по-скоро символичен характер, както бе навремето в Западен Берлин.

Сигурността на Полша е фактор, важен и за Германия, и за целия ЕС. Затова задълбочаването на полско-американското военно сътрудничество е добра новина и за останалите партньори от НАТО и ЕС.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране