След анализ на нотариалните актове, с които председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов е придобил имотите си в сграда Летера на ул. Латинка в София, „Антикорупционният фонд“ излезе днес с шест въпроса по казуса.
В цялата схема на прехвърляне на имоти между три страни има ли изобщо сделка, която можем да приемем за “истинска и действителна цена”, както са декларирали страните по сделките и са удостоверили с подписите? – питат от неправителствената организация, която първа, заедно с Българската редакция на „Свободна Европа“, разкри нереално ниските стойности по сделките за замяна на имоти между строителна фирма “Артекс” и Цветан Цветанов.
Публикуваме пълния текст на анализа на „Антикорупционния фонд“:
Анализът на нотариалните актове, с които г-н Цветанов е придобил имотите си в сграда „Летера“ на ул. „Латинка“ в София, показва следното:
На 12.06.2018 г. при един и същ нотариус са изповядани 3 нотариални акта с поредни номера, както следва:
1) С първия нотариален акт собствениците на групата „Артекс“ Пламен и Весела Мирянови продават на едно от дружествата си, „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД, апартамент на шестия етаж, с площ 239,90 кв.м., с прилежаща сервизна асансьорна шахта за ВИП асансьор и преддверие с площ 33,40 кв.м., разположена на 7 нива, за сума в размер на 560 830 лв., със срок на плащане до 3 дни от датата на продажбата. Данъчната оценка на имота е 342 852, 40 лв. Нивата на имота са седем, тъй като асансьорната шахта е включена като неразделна част от имота. Купувачът „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД е регистриран през 2013 г., като за периода 2013 г. – 2018 г. няма дейност и няма приходи.
2) С втория нотариален акт „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД заменя закупения от сем. Мирянови апартамент със собствена сервизна асансьорна шахта + двоен гараж с площ 42,60 кв.м. в сутерена на сградата срещу два апартамента на сем. Цветан и Десислава Цветанови на ул. „Елемаг“, с обща площ 192,76 кв.м. на 5-ти етаж в сграда по-старо строителство + 2 паркоместа в двора към сградата, с обща площ 33,32 кв.м. Данъчната оценка на имотите на „Артекс“ е 386 654, 40 лв., а тази на имотите на Цветанови е 287 438 лв.
Сем. Цветанови са направили доплащане в размер на 100 000 лв., платени по банков път преди сделката. Всички данъци и такси по сделката (местен данък, ДДС, такса вписване, нотариална такса) са изчислени въз основа на данъчната оценка на по-скъпия имот – 386 654, 40 лв. Страните заявяват пред нотариуса, че това е действителната стойност на сделката и не си дължат и няма да си дължат за в бъдеще суми за уравняване на дяловете. В нотариалният акт не е описано състояние на имотите т.е. не е уговорена цена за обзавеждане или по-високо качество или по-висока степен на завършеност на довършителни работи на имотите на ул. „Елемаг“ (прехвърлени от Цветанови на „Артекс“), в сравнение с имотите на ул. „Латинка“ (придобити от Цветанови).
3) С третия нотариален акт „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД продава на Симеон Емилов Велков и съпругата му придобитите от Цветанови имоти на ул. „Елемаг“ за 470 000 лв., получена по банков път преди подписване на нотариалния акт. Страните са декларирали, че това е действително уговорената между тях продажна цена. Симеон Велков е бивш подчинен на Цветанов – IT специалист на ГЕРБ и участник в предизборния щаб на партията, към днешна дата – държавен служител в „Ръководство на въздушното движение“ (РВД).
При тези факти възникват следните въпроси:
1) Замяната на имоти се извършва въз основа на данъчна оценка, при положение, че разликата между нея и пазарните цени е фрапираща. Съответно, доплаща се и разликата от 100 хиляди лева. Ако цената е няколко пъти по-висока, не би ли следвало и доплащането да е по-високо?
2) „По-евтините“ имоти са заменени на данъчна оценка (287 438,80 лв.) и веднага след това са продадени на почти двойна цена (470 000 лв). Тази цена е с 183 000 лв. над данъчната оценка. Ако на датата на продажбата по-евтините имоти (с обща жилищна площ 192,76 кв.м. в сграда по-старо строителство + 2 паркоместа в двора към сградата, с обща площ 33,32 кв.м ) са стрували поне двойно на данъчната оценка, каква е била реалната цена на по-скъпите имоти (240 кв.м. апартамент + 33,40 кв.м. преддверие и собствена асансьорна шахта + двоен масивен гараж с площ 42,60 кв.м.) в сутерена на една от най-луксозните жилищни сгради в София?
3) При положение, че „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД е закупило имотите на ул. „Латинка“ за 560 830 лв. от Мирянови, по каква логика ги заменя с Цветанови на същия ден, при цена по данъчна оценка?
4) Трите сделки са изповядани в един и същи ден и час, с последователни номера и при един и същ нотариус. Това са ясни индикатори за предварително договорени сделки, а не такива, основани на пазарна логика. При тази ситуация, можем ли да приемем цената, на която крайният купувач придобива, за истинска?
5) Каква е житейската и правна логика на това тройно прехвърляне (две продажби и една замяна), вместо сем. Мирянови да продаде имотите на ул. Латинка на Цветанови, а Цветанови да продадат имотите си на ул. „Елемаг“ на Велкови? При това положение каква е ролята на дружеството посредник „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД в отношенията между Цветанов и бившия му подчинен Велков, особено като се има предвид, че дружеството е регистрирано през 2013 г. и е без никаква дейност до датата на сделката ?
6) В цялата схема на прехвърляне на имоти между три страни има ли изобщо сделка, която можем да приемем за “истинска и действителна цена”, както са декларирали страните по сделките и са удостоверили с подписите?
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране