„Браво, поздравления, адмирации“. Така реагира лидерът на НФСБ и депутат от „Обединени патриоти“ Валери Симеонов по повод прессъобщение от прокуратурата, според което главният прокурор Иван Гешев възложил на ДАНС пълна проверка на целия приватизационен процес.
Валери Симеонов каза пред журналисти в парламента: „Смятам, че на всички ни се иска да се постигне нещо и да се изнесе истината за тези престъпни приватизации, които са извършвани в годините в угода на политически поддръжници, политически съдружници и т.н. Чудесно, поздравления!“
След призив на „Флагман“ да даде пример за престъпна приватизация, както вчера е дал такъв с журналисти, Симеонов откликна: „Да, веднага ще ви дам пример за… не мога да определя дали е престъпна, но като резултат е престъпна – приватизацията на корабостроителния завод в Бургас, приватизиран от видния приватизатор Васил Божков. Попилян заводът, хората, които работиха там, бяха уволнени, както си спомняте, изхвърлени на улицата, с неплатени заплати, с неплатени социални осигуровки, предприятието ликвидирано, нарязано и разпродадено. Ето ви един пример!“
На въпрос – защо Пеевски, след като официално не е той, а офшорка (с неизвестен краен собственик – б.а.), Валери Симеонов се учуди: „Ами кой го приватизира. Не е ли той? Кой е?“
Според прессъобщението на прокуратурата, главният прокурор на Република България Иван Гешев възложил на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) извършването на пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства.
Проверката трябва да обхване всички приватизационни сделки, извършването на плащания по тях, независимо от вида на платежните средства, както и всички предприети действия по осъществяването на следприватизационния надзор. ДАНС следва да установи събрани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, в случай на тяхното частично или цялостно неизпълнение. В тази връзка следва да се установи извършени ли са действия по разваляне на приватизационните договори, в случай на тяхното неизпълнение.
Проверяващите трябва да установят как е била водена цялата документация по текущия следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри.
В обхвата на проверката трябва да бъде извършен анализ на одитните доклади на Сметната палата и какви действия са били предприети по изпълнението на дадените указания, информират от държавното обвинение.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране