Нова тарифна политика за градския транспорт в столицата подготвят от Общинския съвет. Тя предвижда сегашният билет от 1,60 лева да бъде премахнат до края на годината.
Новият билет ще важи за 30 минути – пак на цена 1,60 лева, и за 60 минути – на по-висока цена, пише stolica.bg. Билетът ще е комбиниран и в рамките на определеното време с него гражданите ще могат да се прекачват в трамвай, тролей, автобус или метро.
Общинските съветници са отхвърлили вариантът цената на билета да е според изминатото разстояние като по-скъп.
„До края на годината, може би, даже през ноември, ще се появи новият билет за време и сегашният ще изчезне“, каза Зафир Зарков, председател на комитета, който изработва новата тарифна политика на обществения транспорт в София. Така с един билет пътникът ще може да се прехвърли от трамвай на метро в рамките на 30 минути. За по-дългите маршрути обаче се предвижда билет с валидност 60 минути и по-висока цена.
„Очаквам до края на годината да се проведе общественото обсъждане, за да се чуе и мнението на софиянци. Въвеждането на билета минава през промени в наредбата (за реда и условията за пътуване в градския транспорт)“, каза и Альоша Даков.
Софиянци губят от забавянето на комбинирания билет. „А именно към тях е насочен, защото е изгоден и целта е да ги накара да слязат от автомобилите“, убеден е Симеон Ставрев, член на транспортната комисия. Според него прилагането на този билет умишлено се бави, защото ще е привлекателен за гражданите и може да намали купуването на абонаментни карти. 85 на сто от софиянци пътуват с дългосрочни превозни документи (абонаментни карти) и за тях този билет не е важен“, потвърди и Зарков.
„Още преди година от „Спаси София“ искахме дискусия за тарифната политика, която ще привлече повече пътници в градския транспорт, но тя не се състоя“, каза Борис Бонев, член на комитета за изработване на новата тарифна политика в градския транспорт.
Според него струващата близо 100 млн. лева тикет система не върши никаква работа, „защото няма нова тарифна политика, а няма, защото управляващите се мотаят“. Според него общинският съвет вече шест месеца се баламосва с работни групи и какво ли не, но нe взема решение.
„Имаше обещание от директора на ЦГМ, Димитър Дилчев, че ще представи тяхна версия и предложение за тарифна политика. Имаше анализ по темата, изготвен от Университета за национално и световно стопанство (УНСС), но никой не го е виждал, както и предложението на ЦГМ“, каза още Бонев.
От Центъра за градска мобилност не можаха да уточнят, кога ще бъде въведен новият билет. „Решението е изцяло на Столичния общински съвет“, подчертаха от там. Тяхното мнение също е, че билетът „за време“ е по-добро решение, отколкото „за разстояние“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране