Напускам правителството заради Македония! Нарушено коалиционно споразумение. Това заяви лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов в интервю на живо за Дарик радио.
„Напускам правителството заради Македония! Македонияяя! Нарушено коалиционно споразумение“, заяви директно след повече от едночасов разговор Трифонов, изказвайки раздразнението си от въпроса.
Смятам, че това е правилно, защото е по-малко лошо от това, което започна да се формира. Мисля, че Кирил Петков и Асен Василев се самозабравят и се държат по неадекватен начин. Мисля, че трябва да бъдат спрени и го правя, категоричен е Трифонов.
Стремя се да казвам истината и това е част от начина, по който се държа – нямайте съмнение в това, увери Трифонов в началото на разговора.
Аз не съм популист. Популо идва от народ – да си популист означава да говориш неща, които се харесват на народа. Аз казвам това, което мисля. Имам цел, не се изживявам като реформатор. Моята цел е да свърша работа.
Целта на ИТН беше да се въведат в действие решенията на референдума, който проведохме. Това беше първата цел. После се случиха един куп неща, касаещи поемане на отговорност. Ние спечелихме изборите, не успяхме да реализираме правителство и тогава аз направих изявление, че следващия път ще направим всичко възможно да има правителство. Подписахме коалиционно споразумение и беше сформирано правителство до онзи ден, когато заявихм, че изтеглям министрите си, обясни Трифонов.
Дали ще има правителство от тук нататък е вече въпрос на Конституция. Не съм имал съмнения, че ще е лесно, заяви той.
Ето какво обясни Трифонов относно създаването на правителството на четворната коалиция:
Най-големият компромис беше да участваме заедно с БСП, защото преди това за нас БСП беше част от статуквото. В началото Кирил Петков и Асен Василев провеждаха отделни срещи с всеки един от партньорите. Аз се запознах с Кирил Петков в студиото на телевизията 7/8, където той рекламираше пробиотик – даже така съм го записал в телефона си „Кирил пробиотик“. След това президентът го назначи за министър на икономиката и се видяхме, защото той изяви желание да участва в изборите и в евентуално управление, ако ги спечелим. Предложих Асен Василев да бъде министър на еврофондовете, Петков твърдо каза, че той трябва да е на финансите. Моето разбиране е, че спечелилата партия трябва да отговаря за тези постове. След това дойдоха с Асен Василев в офиса ми в НДК и проведохме разговор за това правителство. Напрежение нямаше – те са много гъвкави, флексабилни, говорят с желание нещо да се случи. Кирил Петков е по-скоро емоционален, Асен Василев е гъвкав в посока да стане нещо.
Трифонов е категоричен, че е взел решение да оттегли министрите на ИТН от коалицията по две основни причини. По отношение на РСМ се води двойна политика и другата е чисто финансова, тъй като, по думите му, държавата е доста зле финансово.
Тези хора не стават за това да се занимават с власт. Не стават да се занимават с управление на държава. Те трябва да стоят максимално далеч от властта. Това е мое мнение.
На въпроса отговорно ли е решението да напусне коалицията, Трифонов заяви:
По-малко лошо е, ако не участвам в тази коалиция, отколкото да продължа да участвам.
За морала се грижат семейството, училището и църквата. Кирил Петков към кое от тях е? Негова работа ли е да казва кое е почтено и кое не, попита риторично Трифонов.
Като че ли четворната коалиция се появи с една цел – да престане авторитарното управление на ГЕРБ. Кирил Петков прави същото. „Продължаваме промяната“ управлява като тях, същите са, смята Трифонов.
Аз съм практичен човек и се опитвам да свърша работа на база на опита, който имам. Дали харесвам Кирил Петков или не няма значение. Има значение Кирил Петков да свърши работа. Преди около месец ми стана ясно, че това е невъзможно, каза Трифонов.
Той не се спря да се опитва да ни прескача по казуса Северна Македония. Просто не ни чу. Истината е, че просто лъжеше.
Управлението на ГЕРБ изкара хората на улицата, ние бяхме част от тези протести. И беше съвсем логично това време да свърши. Аз съм против този начин на управление и разбира се, че съм против тях. Проблемът е, че ПП приличат на тях като управление.
Кирил Петков казва – това е моят министър, аз решавам… Той се държи авторитарно, допълни Трифонов.
Той определи като „пълни глупости“ твърдения в медиите за връзки и зависимости на партията му с ДПС.
Има хора, които на мен са ми приятели, не кукловоди. Орлин Алексиев е мой приятел, да. Познаваме се с него от 20 години. Няма абсолютно нищо общо с цялата тази работа. Нямам представа с какво се занимава, какво прави. С него никога не си говорим за политика. Аз съм човекът, създал „Има такъв народ“ и съм единственият човек, който може да каже заедно с моите колеги, сценаристите, какво се случва в ИТН. Няма никой друг.
Трифонов обясни, че се е посъветвал с депутатите от ИТН и те са дали своето съгласие, че е време да се излезе от тази коалиция.
Последният път, в който съм виждал Ахмед Доган е било преди 15-16 и повече години в студиото на една друга телевизия. Не се виждам с никой от ДПС, подчерта категорично Слави Трифонов.
Това, което винаги съм правил, е свободата на словото. Медии, които бяха много близки до Бойко Борисов, бяха в непрекъснато кампании срещу мен. Сега има много медии, близки до Кирил Петков, обясни Трифонов. Срещу мен се сипят непрекъснати лъжи, допълни той.
Трифонов коментира и скандала с лабораторията на КПП „Капитан Андреево“.
Тези гранично-пропусквателни пунктове са отговорност на други министерства. Аз нямам никаква информация и нищо общо. Как искате да ви отговаря на този въпрос, като не нося отговорност, заяви той. Нито имам митничари на разположение, нито имам общо с Гранична полиция, нито ми е ясно, категоричен е Трифонов.
С кого искате да кажете, че имам нещо общо? Аз нямам нищо общо с ДПС, с Капъкуле, защо искате да ме накарате да се обяснявам, подчерта лидерът на ИТН.
Македония е един много силен емоционален казус за всички българи. Това е казус, който касае историята и съвремието на България, заяви Слави Трифонов.
Ние първи признахме Македония като държава. Дадохме им танкове, винаги сме се отнасяли към тях като към наш брат. Българите винаги са били с огромно прекрасно чувство към тях. Над 100 000 от тях имат български паспорти, а при преброяването са 3000. Защо се страхуват да се нарекат българи, попита Трифонов. Аз съм си говорил с тези хора там, те са подложени на стрес. Докато Македония не приеме българите в Конституцията си и не спаси Договора от 2017 г., ако зависи от мен, няма да стартира преговори за членство в ЕС, допълни той.
Кирил Петков води двойна политика по отношение на Северна Македония и в това съм убеден, категоричен е Трифонов.
Трифонов коментира и въпроса дали би подкрепил експертно правителство:
Винаги съм се уповавал на експерти. Уважавам хората, които вършат работа. За мен единствената възможност е да свършиш работа добре и това могат да го направят експертите.
Той изказа благодарността си към министрите на ИТН. Заяви, че според него е рано да се говори за програмно правителство и трябва първо да се използват възможностите в Конституцията.
Лидерът на ИТН коментира и въпроса за законопроекта за КПКОНПИ и кандидатурата на Бойко Рашков за неин председател:
Опитът ми с БНБ е печален как действа ПП. Те смятат, че са прави, когато предлагат един човек. Не действат партньорски. Тази история с Рашков Кирил Петков я стартира, на другия ден каза, че не е вярно… Когато има коалиция тези неща трябва да бъдат обсъждани по един определен модел, категоричен е Трифонов.
Аз така и не можах да разбера защо Кирил Петков се държеше по този начин с Любомир Каримански, нямам никаква представа, допълни Трифонов.
По думите му, премиерът е заявил: Който и да е на БНБ, само да не е Каримански. Аргументите му били, че не го харесва и „защото Каримански е леке“, обясни Трифонов. И допълни, че от тогава не е разговарял с Кирил Петков.
Еврото трябва да дойде в България – безапелационно съм за това. Еврото трябва да бъде част от нашата държава, категоричен е Трифонов. Той допълни, че разногласия в коалицията за въвеждане на еврото не е имало.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране