Година след като бе избрана за конституционен съдия от парламента, Десислава Атанасова, доскоро висш партиен функционер на ГЕРБ и председател на парламентарната им група, получи още една висока позиция. Министерският съвет я определи за представител на България в Европейската комисия за демокрация чрез право, известна като Венецианската комисия. Решението на МС е взето неприсъствено (на подпис) и не бе обявено официално.
По принцип информацията за българските представители във Венецианската комисия досега не е предизвиквала публичен интерес или възражения, но това точно решение предизвика сериозни критики, квалификацията „срам за правната общност“ и дори призиви за протести. Появиха се въпроси по каква процедура и на базата на какви критерии е избрана Атанасова за член на Венецианската комисия, след като няма сериозен стаж като практикуващ юрист, а само като депутат.
Това принуди премиера Росен Желязков да обяви, че основният критерий за избора на Атанасова е „многогодишният й опит в Народното събрание, защото ВК обсъждала основно парламентарни дейности“. Обяснение, което не звучи много логично, защото колегата й в Конституционния съд проф. Янаки Стоилов например, има доста по-дълъг стаж като парламентарист, а освен това и сериозна академична кариера като препадавател по конституционно право и автор на научни трудове. Проф- Стоилов е и сред депутатите в Седмото Велико народно събрание и един от авторите на действащата конституция.
Венецианската комисия е високо експертен орган към Съвета на Европа, специализиран да подпомага с правни съвет държавите членки при изграждането на тяхната институционална структура и спазването на стандартите на демокрацията, правата на човека и върховенството на правото. През становища по законопроекти тази комисия задава стандартите и в българската съдебна реформа, промените в изборното право и конституционните ревизии, а нейните становища се цитират от Европейската комисия в докладите по върховенството на правото.
Членовете на Венецианската комисия са юристи с изключителни професионални качества в областта на конституционализма, сериозни академични постижения и признат авторитет в международната правна общност.
Как ще се впише г-жа Атанасова там ще е любопитно да се наблюдава, но със сигурност сегашните критики срещу нейното номиниране ще се чуят и в Страсбург, и във Венеция.
Източник: „Капитал“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране