31.07.2019 | 16:15
„ТАД груп“ опитвала дестабилизация чрез поливната система на НС
Пръскачките не могат да се пренастройват дистанционно, казаха от "Паркове и градини"

„Поискали сме делото за мярката за неотклонение срещу шефа на „ТАД Груп” Иван Тодоров да бъде разгледано при закрити врати. Касае се за данни, свързани с националната сигурност на България.“ Това заяви преди заседанието на съда наблюдаващият прокурор Евгения Станкова, завеждащ отдел „Антитероризъм“ в Специализираната прокуратура.

„Собственикът на „ТАД Груп” не е съдействал по никакъв начин на разследването, не е предоставил паролите, с които да се разшифроват компютърните конфигурации, които са конфискувани при обиските. Иззети са множество компютърни конфигурации, мобилни телефони, сървъри. Събраните доказателства могат да бъдат анализирани и са отразени в съответни експертни справки. Свидетели дават показания, че целенасочено са избирани фирми, чиито данни да бъдат копирани”, каза още Станкова.

Освен за НАП прокурорката разказа и за друга хакерска атака на групата.   Според Станкова е било осъществено и посегателство върху сървъра на поливните системи, които са пред Народното събрание. „Имало е желание при преминаване на гости на парламента, да се задейства поливната система, която да създаде затруднения, суматоха и да дестабилизира политическата система“, поясни тя.

Поливните системи се пускат автоматично, като предварително са настроени в колко часа да се включат и да започнат да поливат. Ако искате дистанционно да промените часа на включване или силата на струята – това не е възможно все още. Това обясняват за „Дневник“ от общинската дирекция „Паркове и градини“.

„Трябва да се отиде на място и конкретният поливен кръг, така наричаме отделна поливна система, се настройва ръчно. В Борисовата градина има заложена опция да може да се управлява дистанционно поливната система, но трябва да се купят допълнителни устройства. По финансови причини засега не са купени“, добавиха още оттам.

„Поливните системи в София се управляват от нас или от фирми, които са ангажирани за това. Когато трябва да се пренастрои дадена поливна система, каквато е около Националния дворец на културата, са нужни понякога 10 дни. Служители ходят и ръчно, клапан по клапан, пренастройват поливките“, обясняват от „Паркове и градини“.

Прокурорката каза, че са разпитани служители на НАП и е станало ясно, че са копирани данните на над 5,1 млн. граждани – ЕГН, комбинации от цифри, регистрационни номера на автомобили и др. Тези данни са били копирани и предоставяни на различни сайтове от лицата, които са обвинени в съучастие”, добави Станкова.

От нейните думи стана ясно, че 2 седмици преди да се разбере за хакерската атака, данни от НАП са предоставени на сайта „Биволъ“.

„Има данни за скрит чат между един от обвинените и един от собствениците на „Биволъ“. Копираните данни са били предоставени на собственика на сайта”, заяви прокурорката.

„От разпитите на служителите на „ТАД Груп” става ясно, че са търсени избирателно фирми, т.е. има определена насоченост към фирмите, чиито данни да бъдат копирани. Целта на цялата тази дейност е била да бъде създадена някаква социална нестабилност. Това е насочено срещу действащата в момента политическа система. Установи се, че това е дейност, насочена срещу населението, да се всее нестабилност, да се дестабилизира политическата обстановка в страната. Налице е и разстройване дейността на НАП. Всички служители в агенцията са изключително притеснени. Към тях са насочени изключително много жалби и заявки. Дейността на НАП е изключително затруднена към момента. Въпросните данни, източени от НАП, са излезли извън пределите на страната. Имаме доказателства, че изтеклите данни са разпращани и до Би Би Си и „Ройтерс“. Създава се заплаха и за националната сигурност“, каза още спецпрокурорът.

На снимката: Прокурор Евгения Станкова

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране