Posts Tagged ‘цвета караянчева’

Прасетата са по-равни

Posted on: септември 20th, 2019 by anteni No Comments

Човек ежедневно влиза в различни роли. И в зависимост от ролята си мени и възгледите. Забелязали ли сте, че по един начин мислите за пешеходците, когато сте зад волана, и по съвсем различен, когато сте на зебрата и говедото форсира двигателя, та да се сетите да се забързате. По същия начин седне ли на кормилото на държавата човек започва да мисли по-различно от времето, когато е гледал политиката „като пешеходец“, дето викаше Готски.

Ето например как е разсъждавал Борисов, човек, между другото, с много сложна ролева структура, за движението на депутатите и министрите със сини лампи:

– Генерал Борисов, какво е отношението ви към сините буркани на депутатските коли?

– За мое най-голямо съжаление онзи ден парламентът гласува закон пак за тези буркани. Да ги пита човек: за къде бързат толкова тези депутати? За среща с избиратели? Това не е сериозно. Като мотив беше изтъкнато, че при бедствие депутатът трябва да бърза да стигне при избирателите си. Това е пълна глупост. Ако има бедствие, първите, които действат, са, пожарната, полицията и Гражданска защита. Депутатът какво ще направи?(…) Депутатът в случая може само да направи беля по пътя. (…)Всеки ден има някаква делегация, а и министрите пътуват “на трасе”. И те се научиха.(…) Многократно съм правил лични забележки. Стана дори един скандален случай. Аз минавах, а отдолу идваше парламентарният шеф Огнян Герджиков. Задържаха ме мен в колата, за да мине той. Бърза за някъде. (“Стандарт” от 14.04.2002)

Прескачам зле прикритото огорчение на главния секретар, че се е наложило да чака председателя на НС. Коментирал съм го вече на друго място. С този дълъг цитат исках да покажа колко се е променило мисленето на премиера с годините на власт. Ако тогава се е възмущавал, че депутатите и министрите карат „на трасе“ из столицата, сега не му прави впечатление, че карат „на трасе“ из цялата страна. Със сините буркани, със скорост многократно над позволената и с арогантността на завоеватели. Добри Ганчев пише, че братята руси по време на Руско-турската война 1877-1878 г. пердашели ги с камшиците дивите шопи, които не се сещали да си дръпнат волските кола от пътя, за да може батюшката да мине. Колите на депутатите не чакат да се отдръпнеш, просто те изблъскват от платното. Ако оцелееш, с Бога си вечерял. Не са един и два случаите за арогантното пътно поведение на служителите на НСО. Те наистина се държат като в завоювана държава. И тя наистина е завоювана.

С дни слушаме версията на НСО как е станала катастрофата с колата на Караянчева. Стотици репортажи по десетки телевизии. Но никъде не видях гледната точка на другия участник в катастрофата. Напразно чаках да чуя и нея. Няма я дамата, „предизвикала“ катастрофата. Не, не е в кома, не е в болница. Малко само е уплашена. Страхували са я. И не смее да говори. Защо се е наложило да я страхуват? Ами защото и тя има истина да съобщи и вероятно нейната истина е по-истинска, от скалъпената от НСО.

Също във Фейсбук прочетох (Беше време, когато можеше да го пише и в „Труд“, и в „24 часа“, но вече не може…) постингът на Таня Стефанова: „Наши приятели в Шумен се опитаха да говорят с майката на детето след като успяха да заобиколят полицейските постове в болницата. Но тя отказва да говори с думите: “Нямам право да говоря за катастрофата, нямам право, моля се детето ми да се оправи и емигрираме от тази държава. Разберете ме нямам право, не знаете какво преживявам в момента…”

Те имат право, но тя няма право? Всички животни са равни, но прасетата са по-равни. Така е в нашата кочина.

Какво да се прави, толкова им стига акълът на височайшите мутри. А и на съветниците им, подбирани по техен образ и подобие. Дето викаше магаренцето Йори, „Нищо, нищо… Не всички могат… Някои не могат! Само това мога да кажа!“

Фейсбук приятелката ми Весислава Танчева (PR Specialist в IPHS at BAS) зададе няколко въпроса, на които и аз бих искал да чуя отговорите:

„Моля, парламентарната прес служба, преди да ме уведоми за следващата клета медицинска процедура, на която е била/ще бъде подложена Караянчева, да съобщи с кого и до колко часа е купонясвала предишната нощ в Силистра, барабар с цялата си охрана и шофьорите?

Моля също да ми кажете къде изчезнаха клиповете с ориенталските танци в скута на силистренския кмет, част от същото забавление, посветено на празника на града.(…)

Добре ще е накрая да ни уведомите колко часа е успял да поспи шофьорът, возещ Голямата бяла птица, преди да сътвори ПТП на пътя Силистра-Шумен в 10 и нещо сутринта? И чак когато изясним всички тия неща, тогава мога пак да чета, че госпожата прекарала спокойно нощта! Не че изобщо ме интересува, де…“

“Ходят слухи по домам, а беззубые старухи их разносят по умам”, пееше Висоцки.

Там, където липсва информация, там веднага се раждат слухове, подозрения и конспиративни теории, коя от коя по засукани. И колкото повече официалните институции, които дължат информацията, мълчат или съобщават частични данни за събитието, толкова повече се разпалва конспирацията. Мълчанието, укриването на информация, е бензинът на машината за слухове.

Един слух твърди, че колата на НСО е изскочила в насрещната лента, изпреварвайки ТИР в забранен участък и жената е била принудена да се забие в канавката, за да избегне челния удар. Друг слух твърди, че Караянчева се е возила без колан и затова е единствената контузена в колата. Следващият пък издирва четвърти пътник, предполага се важна клечка или в особени отношения с потърпевшата, за да бъде скрит…

В конкретния случай май в слуховете има истина, поведението на властта го доказва. Когато лекарите в Шумен казали на Караянчева че трябва да ѝ направят кръвна картина и изследвания, пише Таня Стефанова, тя казала, че това ще стане само в София и то в болница, която ѝ посочи премиерът. Вероятно защото е имало кръв в алкохола. Та премиерът неслучайно е пратил хеликоптера, явно и той участва в прикриването на истината. А истината, според „Афера.бг“ била, че Цвета Краянчева, кметът на Силистра и придружаващите ги са хапнали, пийнали и потанцували в ресторанта на хотел „Дръстър“, а после купонът продължил в дискотека „Руж“. Там Караянчева, заедно с охранителите и шофьорите, останала до три– четири сутринта.

Поучени от предишните случаи, когато потърпевшите се оплакваха на медиите, сега съответните власти са се постарали сериозно да уплашат жената и тя да не смее да каже своята истина. А предишните случаи не са един и два. Имаше един през 2015 г. със семейство Костови от Пловдив, когато колата им не само е изблъскана, но служителите от НСО им размахвали дори автомат. Видях репортаж по Битивито. Тогавашното Битиви още можеше да си позволи да го съобщи, сегашното не знам дали ще го направи.

През 2011 г. кортежът на премиера Борисов избута край Плевен колата на студентката Яна Петрова (24 г.) и тя едва не се обърна в канавката. Тогава от НСО не си свършиха добре работата със страхуването и момата се разписка по медиите: „Забелязах кортежа и намалих скоростта. Тръгнаха да ме изпреварват на участък, където това е забранено. Половината коли ме изпревариха, зад мен останаха ауди и джип. В насрещното се зададоха коли, но двата автомобила със специален режим не изчакаха зад мен. Избутаха ме от пътя. Джипът мина близо до мен, одраска ми лявата врата. В това време една ръка се показа от прозореца и удари моята кола по тавана…”

Версията на НСО, изразена от тогавашния шеф на НСО ген. Димитър Димитров, беше различна. Той предположи, че девойката се е паникьосала и е дала леко вляво… Демек тя се блъснала в колата на НСО.

През 2002 г. кортежът на Първанов избутва от пътя колата на зъболекарката Евгения Алексиева, в която се возят и двете ѝ деца, които се озовават в болницата след сблъсъка. Виновна, естествено, се оказа зъболекарката, свърнала вляво и се блъснала в колата на НСО. Жертвите, ако сте забелязали, много обичат изненадващо да свиват наляво.

Имаше и по-тежки случаи. През 2002 г. кола на НСО остави два трупа на магистрала „Хемус”, разкрива разследване на lupa.bg. Кола, в която пътуват унгарското военното аташе Тибор Хеди и консулът Тамас Гали-Хирлинг, вероятно също свива неочаквано наляво, удря колата на НСО и отскача в мантинелата. Но за този случай нищо не научихме. Мъртвите не говорят.

В сблъсъците с НСО винаги потърпевшите са виновни. НСО е пряк наследник на Пето управление „Безопасност и охрана” (УБО) на Държавна сигурност и точно така се държи. На няколко места срещнах мнения, че колите на НСО имали право да избутват колите на гражданите от пътя. Прегледах Закона за НСО. В чл. 19, ал. 2 и 3 пише, че МПС, използвани за специализиран транспорт, са със специален режим на движение и при осъществяване на дейността им може да се прилага и съпровождане, пилотиране или ескортиране. Струва ми се, че никое от тези действия не включва избутване, но може и аз да не разбирам.

В социалните мрежи се поставя още един тежък морален проблем. Защо Караянчева се е качила в правителствения хеликоптер и е оставила раненото дете в болницата в Шумен. Не вярвам правителственият хеликоптер да вози само един пътник, не е такъв Борисов да се вози на едноместен, трябва да има поне още един човек, който да му се възхищава…

„Що за човек трябва да си, че да се качиш на вертолета със счупената си ключица и да зарежеш малко дете с неясни поражения от катастрофата в Шуменската болница?

Майка ли е? Жена ли е? Що за човек е?!?“, коментира д-р Дойчинова.

Наистина от човешка гледна точка това поведение е необяснимо и скандално. От политическа може и да не е. Както се изрази една приятелка, случаят с ескорта на Караянчева е само капката, в която се отразява цялата герберска вселена.

Проправителствен сайт публикува лични снимки на приятелката на кандидата на „Демократична България“ за кмет на София арх. Борислав Игнатов.

Прокуратурата арестува шумно русофили, които се вихрят от години, но тя сега открила, че шпионствали за Русия.

Свинщини!

Някакъв безхаберник спира за половин ден излъчването на програма „Хоризонт“ на националното радио (идеален момент за реализиране на оповестения първо в ПИК и Канал 3 готвен преврат!) и не може да обясни по какви причини. Мишокът се оправдава с подчинените си.

Властта налага за следващ прокурор един човек който по манталитет става по-скоро за милиционер и проповядва извънзаконова справедливост (липсата на справедливост “няма как да бъде обяснена или оправдана с нищо, още по-малко с буквата на закона”!!!)

Всъщност, почти всички изброени случаи се събират в лицето (простете преувеличението) на Пеефски. Както вече се изясни Силвия Великова беше отстранена от ресора си заради лошото ѝ отношение към Гешев. Множество източници твърдят, че това е станало с натиск върху БНР от страна на дългогодишната пиарка на ДПС, а вече и депутатка от партията, Велислава Кръстева – „Дневник“, Илиян Василев, Светлана Джамджиева. “Медиапул” се позовава на източници от ГЕРБ, пожелали анонимност, защото “било опасно”, че ръководството на БНР получава редовни инструкции от Кръстева.

Свинщина! Пълна кочина!

Казвал ли съм ви, че веднъж Борисов се качил на един връх и извикал: България е уникална страна! Пък ехото отвърнало: кална, кална, кална…

P.S. Снощи видях Мента Стоянова по канала на Пеефски. Не ѝ беше мазна косата. Явно беше успяла да направи фъс-фъс.

Д-р Тони Филипов

Караянчева катастрофира с кола на НСО край Хитрино

Posted on: септември 15th, 2019 by anteni No Comments

Катастрофа е станала с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Автомобил на НСО, в който е пътувала, се е ударил в друга кола. Инцидентът е станал край Хитрино.

Цвета Караянчева е със счупена ключица. Транспортират я с хеликоптер към столична болница за преглед и лечение. В добро общо състояние е.

От МВР по-рано разпространиха информация за инцидент, който е станал около 10:30 ч. По първоначални данни на главния път Шумен – Силистра, на около 150 м след разклона за село Върбак, 31-годишна шофьорка на лек автомобил, на ляв завой навлязла в опесъчен участък, загубила контрол над колата и се ударила в насрещно движещ се автомобил.

За преглед в болница са транспортирани трима души. Водачите са изпробвани за алкохол, пробите са отрицателни.

Повече информация за инцидента ще бъде дадена по-късно от компетентните органи. Инцидентът се разследва.

Цвета Караянчева: Кърджали се превърна в джунгла

Posted on: август 4th, 2019 by anteni No Comments

Кмeтът нa Кърджaли Хacaн Aзиc иcкaл 11 млн. лв. зa „бeтoнeнa бутaфoрия“. Тoвa твърди в прoфилa cи във Фeйcбук прeдceдaтeлят нa Нaрoднoтo cъбрaниe Цвeтa Кaрaянчeвa. Eтo цялoтo ѝ излoжeниe бeз рeдaктoрcкa нaмeca:

„Мoитe пeт cтoтинки зa cъбитиятa в Кърджaли oт 1 aвгуcт вeчeртa. Връхлитa ни урaгaн – cтихия, нeпoдвлacтнa нa чoвeшкa влacт, ужac някaкъв. Изкoрeнeни дървeтa, oхлузeни пoкриви, cлaвa нa Бoгa бeз чoвeшки жeртви. Вcички ce oбeдинявaмe прeд лицeтo нa бeдaтa, зaгърбвaмe врaждитe, тупaмe ce пo гърбoвeтe и ce хвaлим eдин друг – брaвo, брaвo – глeдaй кaкви хубaви хoрa cмe рoдoпчaнитe, нa никoгo нe държим кaрeз.

Oбaчe. Кaктo cмe хубaви хoрa, тaкa oт гoдини дрeмeм и нe прoтecтирaмe, чe грaдът ни ce e прeвърнaл в джунглa – oтвcякъдe виcят нeoкacтрeни клoни, вeчeр ce прeпъвaмe пo изкурубeни плoчки в тъмнинaтa, пoнeжe в 21 вeк oблacтeн грaд нямa грaм ocвeтлeниe, нaли, въпрeки цeлeвo oтпуcнaтитe 4,5 милиoнa /чeтири и пoлoвинa милиoнa, пoвтaрям, чeтири и пoлoвинa милиoнa/. Глутници бeздoмни кучeтa, нo cи кaзвaмe – пo-дoбрe дa ги прecкaчaмe пo плoщaдa, чe в oбщинcкия приют e aд, кaкъвтo нитo eднo живo cъщecтвo нe зacлужaвa. Мaкaр чe и тaм имa eдни пaри oтпуcнaти.

И нa тoзи фoн кмeтът Aзиc ceгa иcкa oт държaвaтa 11 милиoнa зa трaфoпocт, мoнтaж нa ocвeтлeниe, кръcтoвищe, пaркинги, трeнирoвъчнo игрищe нa cтaдиoнa. /Пoвтaрям – EДИНAДECEТ милиoнa./ Зa дa унищoжи пaркa нa грaдa и дa гo прeвърнe в някaквa бeтoнeнa бутaфoрия. Извинeтe мe мaлкo, нo дaвaтe ли cи cмeткa кaквa крeщящa нaглocт e тoвa? /Дoпълнитeлнo утoчнeниe – пoнeжe в мoмeнтa върви грaждaнcкa пoдпиcкa cрeщу прeдcтoящoтo зacтрoявaнe нa пaрк “Прocтoр”, кмeтът Aзиc излeзe c фундaмeнтaлнoтo пoлитичecкo рeшeниe дa я зaбрaни. Пoдпиcкaтa. Брaвo, брaвo, гocпoдинe./

Тa пo въпрoca – къдeтo oтидoхa чeтиритe и пoлoвинa милиoнa зa ocвeтлeниe в eдин грaд – тъмницa, тaм щe oтидaт и eдинaдeceттe милиoнa зa ocвeтлeниe нa cтaдиoнa, aкo ce нaмeри кoй дa му ги oтпуcнe. Пък ниe дa cи cтoим хубaви хoрa и дa cи трaeм, чe e лoшo зa здрaвeтo дa ce ядocвaш.

A тoзи грaд – мoят грaд, някoгa бeшe крacив, зeлeн, уютeн“, зaвършвa Цвeтa Кaрaянчeвa

Караянчева: Етичната комисия на ГЕРБ ще разглежда всеки скандал на място

Posted on: юли 8th, 2019 by anteni No Comments

Драмите, които се очакваха да се случат на Конгреса на ГЕРБ, не се получиха, затова трябва да гледаме напред. Това каза председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в ефира на „Здравей, България” на Нова тв по повод на отстраняването на Цветан Цветанов от всички ръководни постове в партията и избора на Цвета Караянчева и Тодор Тодоров за членове на Изпълнителната комисия.

„Това, което вчера показа Конгресът – отношението на Цветанов и това, което премиерът каза, че партията е над всичко, мисля, че се потвърди. Драмите, които се очакваха да се случат не се получиха, затова трябва да гледаме напред. Изпълнителната комисия ще бъде колективен орган и тя ще взема решения. Етичната комисия, която ще се формира в сряда, защото тогава ще се съберем, за да обсъдим, ще бъде много важна, за да можем да преценяваме законовата и моралната страна на нещата”, каза още тя.

„За мен е много важно тази номинация и участието ми в изпълнителната комисия, защото това е признание не само към мен, но и към моите колеги от област Кърджали,защото аз освен председател на НС и сега член на Изпълнителната комисия, съм и областен координатор и това е признание към избирателния регион, но и отношение към смесените региони, защото в момента и г-н Тодоров, който влиза в Изпълнителна комисия, също е в такъв регион”, заяви Караянчева.

По повод на оттеглянето на Цветанов от всички ръководни постове в партията, Караянчева коментира: „Член на ГЕРБ може да бъде всеки, който споделя принципите и идеите на партията. За мен темата с Цветан Цветанов беше приключена вчера, след като оставката беше гласувана с болшинство и трябва да гледаме напред”.

По повод на слуховете, че Цветан Цветанов е свързан с фирмата „Еврохолд”, която има намерение да купува ЧЕЗ, Караянчева заяви: „Етичната комисия на ГЕРБ, която предстои да се сформира, ще се сезира за всеки сигнал, за да може наистина да се преценяват нещата и като виждаме опонентите колко агресивно работят и какъв черен пиар правят, трябва наистина да се оглеждат нещата, за да не се дават невинни жертви.

Председателят на НС съобщи, че в момента има сигнали за членове на партията в Сандански и в Банско.

„Етичната комисия ще разглежда всеки скандал като отива на място. По един колега от Изпълнителната комисия ще участва в проверката, за да може да се разгледа сигнала, защото понякога сигналите не са верни и може някой на личностна основа да реши да оклевети някой от колегите”, обясни тя.

Борисов и турският посланик в спор за изучаването на турски

Posted on: май 11th, 2019 by anteni No Comments

Турският посланик у нас Хасан Улусой призова българското правителство да въведе задължително изучаване на турски език, включително и за българите, за да се гарантират още повече инвестиции у нас от южната съседка. Той повдигна въпроса в Кърджали, където премиерът и част от министрите пристигнаха за откриването на новия завод в Кърджали.

„На посланика първо не му е работа на такъв празник да говори за това“, реагира Борисов в Кърджали, където бе за откриването на новия завод. „За този иновационен център, виждате роботи как симулират натоварването върху автомобилите, и на един такъв празник да кажеш на една държава задължително да изучава език, при положение, че в НС сме се произнесли – всеки може да учи какъвто иска език, има училища, университети, катедри. Не е мястото тук в Кърджали да се казва това“, подчерта Борисов.

„Това, което каза посланикът, го разбрах по един начин, разбирам, че хейтърите са го разбрали по друг. Във всички случаи ще му потърся отговорност още сега, ако това е имал предвид.“, отвърна министър-председателят на въпрос на журналисти.

Премиерът изтъкна, че проблемът у нас е с липсата на работна ръка, така че езиковата подготовка наистина е важна. „Искат писмено владеене, същият проблем поставиха и китайците. Турците искат тези, които работят в техните централи, да знаят и турски писмено. За радост младите българи изучават интензивно езици, но и тези в по-напреднала възраст също трябва да се преустрояват. Виждате – работа има колкото искате, но трябва квалификация“, каза Борисов. И допълни, че няма да се разваля празника.

„Икономическата, финансова стабилност дават резултати. Преди 15 г. инвестициите бяха в бизнес и дейности, от които парите изтичаха от България. Сега в България се създава висококачествен продукт, стига до САЩ, до „Тесла“, BMW, Мерцедес, Ауди – всичко се прави тук, затова и интересът към нас е толкова голям.“, изтъкна Борисов.

Премиерът попита риторична кога е имало такива инвестиции и то в реална икономика? „Защото 100% от произведеното се изнася, затова брутният вътрешен продукт минава вече 120 милиарда лева, а беше 54.“, каза той.

Инцидент с Цвета Караянчева в „Като две капки вода” – отзаде на паркинга…

Posted on: март 21st, 2019 by anteni No Comments

„Вие виждали ли сте как се входира един закон? Отпреде се пише титулната страница, която е до мен… Отзаде е закона, след това са мотивите…” – така обяснява как се правят законите председателката на парламента Цвета Караянчева на Цветанка Ризова в студиото на бТВ (виж тук)…

Първата дама на българската политика Цвета посети шоуто „Като две капки вода”, което беше прилежно и сълзливо отразено от жълтокафявите медии, но те пропуснаха да опишат какво стана „отзаде”, зад кулисите, на паркинга…

Както описва сайтът на пенсионерския вестник „Ретро”, част от изданията на собственика на „Пик”, Цвета Караянчева „не пропускала” шоуто „Като две капки вода” и „отдавна си мечтаела” да го наблюдава на живо. „Желанието ѝ стигнало до ушите на продуцента Маги Халваджиян и на екипа от организатори, които изпратили на Цвета желаните покани”.

Така председателката на парламента се появи на първите редове на шоуто на 11 март.

Официозният сайт на властта „Блиц” пише:  „Днешното предаване се оказа супер интересно. И причина за това се оказа един от гостите. Оказа се, че в публиката е една от най-важните жени в българската политика. А именно председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. Във видимо добро настроение тя се забавляваше на всяко едно от изпълненията и оживено ръкопляскаше…”

Жълтите официозни сайтове обаче не съобщават нещо, което е точно в тяхното амплоа – за инцидент, който се случва по време на предаването. Неизвестен злодей спукал гумите на колата на парламентарната шефка „отзаде” на паркинга. Впрочем паркингът е „отпреде” на студиото на шоуто, което пък е някъде зад „Метро”, недалеч от „Цариградско шосе”, до „Младост 3”.

Колата е масивен луксозен джип на НСО, в който по-рано е возил Цецка Цачева, изискано облечена с костюмчетата с цвят „пепел от рози”. И докато сегашната шефка на парламента Цвета гледа имитаторското шоу, в което жени се правят на мъже и обратно, настъпва паника.
Като голям пропуск и тежък гаф може да се окачестви как охраната от НСО е допуснала някой да спука гумите на возилото. А не се знае и дали колата не е минала през някакви нахвърляни пирони. Както и да е, появяват се съмнения за атентат.

Храбрите охранители предприемат бързи действия. Докато тичат с променени лица около колата и зад кулисите на предаването, спешно от НСО пристига група за бързо реагиране. Тя се заема да проучва дали не се готви атентат, защото гумите може да са спукани, за да забавят един от стълбовете на българската стабилност – Цвета – и да го атакуват. Групата на НСО включва специален уред, който блокира определени УКВ честоти и мобилни телефони наоколо. За беля точно в този момент участниците в шоуто натискат т. нар. бутон на късмета, с който се избират какви песни ще им се паднат за следващото предаване. И се оказва, че бутонът не работи, засегнат от апаратурата на НСО. Така следващите песни не са избрани по традиционния начин, но това не прави кой знае какво впечатление в шоуто.

Важното е, че Цвета Караянчева и стабилността са опазени. Първата дама на властта си отива щастлива от изгледаното на живо шоу, продуцентите му също са щастливи, инцидентът минава като дребна неприятност.

За случая знае екипът на шоуто и широк кръг хора около него (откъдето достигна до e-vestnik). И въпреки, че такива новини често се подават към сайтове, за да повдигат интереса към шоуто, за случая мълчат като комунисти на разпит.

А такава новина обслужващите властта сайтове като „Блиц”, „Пик”, булевардни вестници като „Телеграф” и др. няма и как да публикуват, защото показва „народната любов” към първата дама на управляващите. И дискредитира любимата на Борисов НСО.

Впрочем, не се видя някой да реагира нито в социални мрежи, нито в „по-възвисени” медии, защо председател на българския парламент трябва да ходи на такова шоу и да ръкопляска от първия ред. Може би изглежда в унисон със сегашната джендър-модерност, но дали не е нещо като политическа чалга?

Иван Бакалов, e-vestnik.bg

ГЕРБ издига „касиера“ на Караянчева за кмет на Кърджали

Posted on: февруари 27th, 2019 by anteni No Comments

Депутатката от Кърджали и председател на Народното събрание Цвета Караянчева издига личния си „касиер“ Никола Чанев за кандидат-кмет. В момента той е областен управител. Местната структура на ГЕРБ усилено работи за изграждането на публичния му образ, за да стане разпознаваем в общината до 2019 г., когато ще се проведат местните избори.

Депутати от управляващата партия твърдят, че областният управител играе ролята на „касиер“ на Цвета Караянчева. През Никола Чанев минават всички „проценти“ от обществени поръчки по линия на изпълнителната власт. Губернаторът поддържа контактите с бизнесмените от обръча от фирми на ГЕРБ, който се отчитат с процент от спечелена поръчка или пък правят „дарения“ за партията. Чанев вършел тези си задължения под надзора на Караянчева, която, според зевзеци, го командвала дори и с поглед.

Той е човекът, който контролира институциите в града, които са на подчинение на държавни служби и министерства – клонове на държавни фирми, ВиК, горските стопанства, фонд „Земеделие“. Довереният човек на Цвета Караянчева следи пряко и за назначенията, тъй като всички кандидати за държавна служба първо подават молби в ГЕРБ и след това за разпределяни по институциите, които не са под контрола на кмета на ДПС Хасан Азис. Именно чрез тази система герберите печелят гласове на избори, защото всеки назначен е задължен да осигури по минимум 5 гласа. Шефовете на горските стопанства пък осигуряват гласоподаватели, използвайки служебното си положение, като по селата дават дърва за огрев само на тези, които гласуват за ГЕРБ.

От активизирането на Цвета Караянчева и протежето й е силно притеснен затъналият в корупционни схеми кмет на града Хасан Азис. Управляваната от него община е във фактически фалит. Според последните данни на Министерство на финансите, просрочените задължения на Кърджали са в размер на 16 057 670 лв. Градът е в Топ 10 на най-лошо управляваните общини в страната. Заради скандалите в ДПС и активната работа на терен на ДОСТ е твърде вероятно движението да понесе тежък провал на местните избори догодина. Прогнозите към момента са, че ако не се вземат спешни мерки за предотвратяване на разпада на местните структури, ДПС ще изгуби кметските постове в 3 от 7-те общини в областта.

Фамозният Хасан Азис, който се води и зам.-председател на ДПС, вероятно отново ще е кандидат-кмет. В същото време в движението усилено се твърди, че той иска да е водач на листата за евровота, който също е през 2019 г. Той искал да иде в Брюксел, за да се отърве от фалираната от него община. Според неофициална информация, той е държан в шах с над 340 преписки срещу негови незаконни действия като кмет – на прокуратурата, АДФИ, разследвания за парични трансфери в Турция, за негови имоти, водещи се на подставени лица и прочие. Преписките не са прекратени и в подходящ момент могат да бъдат активирани,  заканват се от ГЕРБ.