Posts Tagged ‘депутати’

Основната депутатска заплата надмина 4200 евро, вижте възнагражденията на министрите и президента

Posted on: май 19th, 2026 by Петър Петров No Comments

Основната депутатска заплата достига 4236 евро след обявяването на новите данни от Националния статистически институт (НСИ). Увеличението идва в момент, когато в парламента започват дискусии за отмяна на автоматичното индексиране на възнагражденията във властта.

Според финансовите правила на парламента народните представители получават три средни заплати в обществения сектор, изчислени за последния месец от тримесечието. За март сумата е 1412 евро. Практиката да се използва последният месец, когато масово се изплащат бонуси, беше критикувана наскоро от икономиста Мика Зайкова, която предложи възнагражденията на политиците да останат на базово ниво, за да не се ощетяват други сектори.

Идеята за премахване на този механизъм беше подкрепена и от депутата от „Прогресивна България“ Антон Кутев. Той определи евентуално такова решение като морален акт в условията на криза, но уточни, че промените изискват първо да се сформират парламентарните комисии.

Ръстът на депутатските доходи автоматично увеличава и парите на другите държавници според постановление на Министерския съвет от 1990 г. Председателят на Народното събрание и премиерът получават с 55% над основната сума, или 6566 евро.

Заплатите на вицепремиерите и заместник-председателите на парламента достигат 6142 евро. Министрите и ръководителите на парламентарни комисии вземат 5719 евро, а възнаграждението на президента се равнява на две депутатски заплати и възлиза на 8472 евро.

Към тези суми се начисляват допълнителни средства за участие в комисии или за научни степени. Добавката за образователна степен „доктор“ е 10% върху основната заплата, а за „доктор на науките“ – 15%. Предстои да стане ясно под каква форма парламентът ще разгледа и гласува заявените намерения за промяна във финансовите правила.

 

Асен Василев реши: Влиза от Пловдив заедно с Чило Попов, Пейков остава вън от НС

Posted on: април 24th, 2026 by Петър Петров No Comments

Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев взе решение да влезе в 52-ото Народно събрание от 16 МИР Пловдив, а не Хасково. Така в следващия парламент влиза Владислав Панев, а не Манол Пейков.

Новината Василев съобщи във Фейсбук, след като имаше няколко дни да реши. Утре ЦИК ще обяви състава на новото Народно събрание. В редиците на синята коалиция имаше сътресение, след като стана ясно, че Асен Василев има намерение да влезе в парламента от Пловдив, а не Хасково, защото така вън от него остава издателят Манол Пейков – фаворит на общността около партия „Да, България“. Тази кампания обаче Пейков промотираше своя приятел Чило Попов, който в крайна събра повече преференции и го измести. Именно той ще влезе в парламента с Асен Василев.

Бившият финансов министър подчертава в публикацията си, че съжалява, че това решение не е било взето от лидерите на „Демократична България“ – Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

Ето какво написа Асен Василев:

„Говорих с лидерите на „Демократична България“ – Атанас Атанасов и Божидар Божанов. „Да, България“ и ДСБ не са постигнали обща позиция кой от техните кандидати да влезе в парламента.

Съжалявам за това, защото това решение трябваше да бъде на нашите партньори от „Демократична България“. Не е моя работа като лидер на „Продължаваме Промяната“ да избирам между техните кандидати.

Като уважение към гласа на пловдивчани, които поставиха ПП-ДБ над ГЕРБ и ми гласуваха лично доверие с над 5000 преференции, избрах да стана депутат от Пловдив.

Последните няколко дни станахме свидетели на грозни изказвания и нападки по този казус. В „Продължаваме Промяната“ винаги сме вярвали, че правилното и достойно поведение е това, демонстрирано от доцент Васил Пандов.“

 

Данчо Ментата и Стефка Костадинова остават извън парламента

Posted on: април 20th, 2026 by Петър Петров No Comments

За пръв път от 2005 година насам Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ няма да бъде народен представител. Това показват предварителни изчисления на разпределението на мандатите на партиите в отделните избирателни райони.

На провелите се в неделя предсрочни парламентарни избори Йордан Цонев беше водач в два избиратлени района – Варна и Велико Търново. Сега обаче се очаква ДПС да остане без депутат и от двете места.

Цонев става народен представител за пръв път през 1997 година. В тогавашното 38-мо Народно сърбание той е депутат от СДС, но пропуска следващото 39 Народно събрание, за да влезе отново през 2005 г., но като народен представител на ДПС и оттогава не е пропускал парламент.

През 2024 година, когато избухна войната в ДПС между Делян Пеевски и хората на Ахмед Доган, Цонев избра страната на Пеевски, който в крайна сметка завладя изцяло партията.

Предварителните данни показват също, че формацията на Делян Пеевски няма да има депутат и от Пловдив-град, където водач беше бившият председател на Българския олимпийски комитет (БОК) Стефка Костадинова.

Костадинова за пръв път се кандидатира за депутат. През март, когато се разбра, че влиза в листите на Пеевски, Костадинова обяви още, че напуска Българския олимпийски комитет (БОК), кoйто на практика не оглавява от година, но все още фигурира като председател в Търговския регистър. Костадинова беше начело на БОК в продължение на 20 години, но на 19 март март 2025 г. на Общо събрание на БОК за нов председател беше избрана Весела Лечева, която се смята за близка до Румен Радев.

След избора на Лечева двете първоначално се поздравиха, но след това последваха редица скандали и скоро след събранието и бяха внесени и седем жалби срещу Лечева и екипа ѝ. Заради тях се блокира и вписването на новото ръководство на БОК в Търговския регистър, където като председател все още фигурира Костадинова. Въпреки това, Международният олимпийски комитет призна Весела Лечева за председател.

 

Рая Назарян към депутатите: Ше ви таковам в че*иджиите! (ВИДЕО)

Posted on: март 6th, 2026 by Петър Петров No Comments

Голям скандал избухна в пленарната зала на Народното събрание на България, след като микрофон улови неофициална реплика на председателя Рая Назарян.

По време на заседание, в момент на силен шум и безредие сред депутатите, близък микрофон записва реплика, изречена от Назарян извън официалното изказване:
„Ааа, ше ви таковам в че*иджиите всички!“.

Малко след това председателят включва микрофона си и се обръща към залата с призив за дисциплина:
„Айде малко ред да има!“.

Видеото с момента се разпространи в социалните мрежи чрез страницата „Колажи и карикарури“. Кадрите са взети от живото излъчване на заседанието, публикувани в  Дневник.

Клипът бързо предизвика вълна от реакции онлайн. Част от коментиращите приемат случилото се с ирония и отбелязват, че председателят е реагирал емоционално на постоянния шум в залата.

Други определят случилото се като недопустимо за ръководителя на парламента и поставят въпроса за политическа отговорност. В социалните мрежи се появиха и призиви Назарян да подаде оставка.

 

 

Депутатите си скочиха на бой заради изборите

Posted on: януари 29th, 2026 by Петър Петров No Comments

Заседанието на Народното събрание беше прекъснато за 20 минути заради напрежение и остри спорове в пленарната зала по време на обсъждането на първо четене на два законопроекта за промени в Изборния кодекс. Почивката беше обявена от председателя на парламента Рая Назарян, след конфликт между депутати от „Възраждане“ и Алианс за права и свободи.

Напрежението ескалира по време на изказване на Цончо Ганев от „Възраждане“, когато част от депутатите напуснаха местата си и започнаха размяна на реплики в залата. Преди да даде почивката, Назарян призова народните представители да се успокоят и да заемат местата си.

Ограничаване на секциите в чужбина

Дебатът се води по два законопроекта. Проектът на „Възраждане“ предвижда ограничаване до 20 на секциите за гласуване извън дипломатическите и консулските представителства в държави извън Европейския съюз. От партията аргументират предложението си с необходимостта да се ограничи етническият и контролиран вот, основно в Турция

Част от опозицията обаче критикува тази идея, като според тях мярката на практика ще засегне избирателите на Ахмед Доган и ще облагодетелства „ДПС-Ново начало“ на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. В хода на разискванията депутати от „Възраждане“, сред които Георги Георгиев и Даниел Петров, влязоха в пряк спор с народни представители от парламентарната група, свързвана с Доган. Още: „В услуга на Пеевски“: Управляващите и „Възраждане“ ограничиха секциите в чужбина

Вторият законопроект, внесен от „Продължаваме промяната – Демократична България“, предвижда пълно възстановяване на функционалността на машините за гласуване. Предложението беше отхвърлено на правната комисия, докато проектът на „Възраждане“ получи подкрепа от ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“, като „ДПС-Ново начало“ осигури необходимия кворум.

Охранени! Депутатите се завърнаха свежи и готови за битки след над 20 дни коледна ваканция

Posted on: януари 14th, 2026 by Петър Петров No Comments

Депутатите се завърнаха след дългата коледна и новогодишна ваканция и зимният политически сезон продължава. Първа точка в дневния ред е предложението за отпадане на охраната от НСО за народните представители. По традиция новата пленарна сесия започна с декларации на всички парламентарни формации за приоритетите им.

С пожелание за конструктивност и добросъвестност председателката на парламента Рая Назарян откри петата сесия на 51-ото Народно събрание. С ясното уточнение, че това вероятно ще е и последната за този парламент.

Назарян си пожела предстоящата предизборна кампания да не „нажежи страстите в пленарната зала и българските граждани да не са свидетели на самоцелно противопоставяне, обиди и конфронтации“.

В навечерието на предсрочния вот парламентът се очаква да отвори за промени Изборния кодекс. Дебатите ще започнат още този следобед на заседанието на Правната комисия.

В дневния ред са обсъждания за промяна на изборния закон: предложения за изцяло машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели – от „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“, които искат и промяна в състава на ЦИК, сканиращи устройства от „Има такъв народ“, както и нови правила за преброителни комисии – от БСП. В края на миналата седмица Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че не е подходящо да се правят промени в изборния кодекс непосредствено преди избори.

А предложението за премахване на охраната от НСО беше прието единодушно в комисия, но при опит да бъде внесено извънредно в залата, единодушие не се запази. Очаква се днес да се проведе окончателното гласуване.

 

Български депутати държат 10.6 млн. лева в брой, Пеевски най-много

Posted on: септември 27th, 2025 by Петър Петров No Comments

142-ма депутати в българския парламент са декларирали налични парични средства в размер на 10 622 979 лв. Става въпрос за пари в брой, включително в сейфове – трезори. Също така 37 от партньорите им са декларирали още 2 917 419 лв. налични средства. Това показва анализ на Институт за развитие на публичната среда на декларациите от регистъра на Комисията за противодействие на корупцията.

В последните години в Европейския съюз се засилва тенденцията за намаляване на употребата на пари в брой, като правителствата въвеждат ограничения за подобен тип разплащания. Върви се към стимулиране на електронните транзакции с оглед намаляването на влиянието на сивия сектор в икономиката и рисковете от прането на пари.

В българския парламент 24-ма депутати са декларирали над 100 000 лв. налични парични средства. Народните представители с най-много пари в брой пък са Иван Минев (ГЕРБ-СДС) с 1 117 824 лв., Делян Пеевски (ДПС-НН) с 758 400 лв, Красен  Кралев (ГЕРБ-СДС) – 708 498 лв., Йордан Тодоров (Възраждане) – 542 137 лв., Пламен Петков (МЕЧ) – 487 278 лв. и Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС) – 392 691 лв.

Според данните народните представители от ГЕРБ-СДС са декларирали най-много пари в брой в размер на 4 231 454 лв. Това не е изненадващо с оглед на факта, че тяхната група е най-голяма в парламента, а и някои от деклариралите значителни средства в брой са именно нейни представители. Следват ги депутатите на „Възраждане“ с 1 702 216 лв и тези от ДПС-„Ново начало“ – 1 288 911 лв.

Формата за имуществените декларации включва и вида валута на наличните парични средства. Така, 23-ма народни представители са посочили, че притежават средства в евро и/или долари. Впечатление прави, че Йордан Тодоров („Възраждане“) е декларирал налични криптовалути. Именно заради тях той се нарежда и сред депутатите с най-големи налични суми. 

В допълнение за произход на средствата, които декларират, народните представители посочват разнообразни източници – от доходи от заплата до средства от развод.

Неяснотите в декларациите

Публикуването на имуществените декларации на народните представители е част от предвидените в демократичните държави механизми за осигуряване на обществен контрол. Чрез тях е възможно установяване на съответствие между стандарта на живот на депутатите и официалните им доходи.

Проследяването и анализът на тази информация осигуряват повече яснота за произхода на средствата на народните избраници и могат да бъдат сред гаранциите, че те ще изпълняват задълженията си съгласно законовите изисквания и няма да допускат злоупотреби и конфликт на интереси.

Декларациите не позволяват изцяло машинна обработка на данните в тях. Това е така, защото депутатите попълват изискваната информация по различен начин. Например в случай на наличие на чужда валута, народните представители следва да посочат стойността ѝ в български лева в отделна графа. Някои от тях обаче не я попълват и това налага последваща ръчна обработка.

Въпреки указанията на КПК, според които в “налични парични средства” следва да се публикуват парите в брой и средствата в трезори, някои депутати са декларирали значителни суми. Това поражда съмнения дали те не са включили и данните от разплащателните си сметки в тази категория (въпреки че те следва да се посочат на друго място). 

Пример за погрешно деклариране има и в случая с Йордан Тодоров, описан по-горе.  Според допълнителните указания на КПК криптовалутите следва да се декларират в раздел “Вложения в инвестиционни и пенсионни фондове и еквивалентни форми на спестявания и инвестиции, в това число и криптовалути, ако общата им стойност надвишава 10 000 лв.”

Гореописаното показва необходимостта от по-подробни указания и включване на практически примери за това как следва да се попълват декларациите.

СРАМ! Депутатите се връщат след ваканцията с 11% по-висока заплата

Posted on: август 14th, 2025 by Петър Петров No Comments

От 3 септември, след 33-дневната си ваканция, народните представители ще се върнат на работа с основна месечна заплата от 7935 лв. – с над 11% повече от досегашните 7137 лв.

Увеличението е резултат от ръста на средната заплата в страната през второто тримесечие, отчетен от НСИ. Според правилника на парламента, към основното възнаграждение се добавят редица бонуси:

  • +15% за участие в парламентарна комисия (всеки депутат е в поне една);
  • +35% за председатели и зам.-председатели на комисии;
  • +10% за научна степен;
  • +1% за всяка прослужена година (при 20 години стаж – около 2000 лв. повече).

Така за мнозина депутатите месечният доход надхвърля 12 000 лв..

Председателят на НС, доц. Наталия Киселова, със своята научна степен и дълъг стаж, ще получава над 16 000 лв., тъй като шефът на парламента взема с 55% повече от обикновен депутат.

Премиерът получава същата заплата като председателя на парламента, а министрите – като шефовете на парламентарни комисии.

Най-висока заплата сред държавните постове има президентът – 14 870 лв. основно месечно възнаграждение, което е двойно по-голямо от депутатското. Като военен, Румен Радев получава още 1,4% за всяка прослужена година (20 години стаж), което вдига заплатата му до около 19 033 лв. месечно.

 

 

В последния работен ден на НС – игра на кворум. От утре: плажове, острови и шопинг

Posted on: юли 31st, 2025 by Петър Петров No Comments

Изморени след непосилния труд в Народното събрание, депутатите от утре излизат на заслужен отдих. Нама да ги има от 1 август до първите дни на септември. В последния си работен ден народните представители включиха в дневния ред ветото на президента върху разпоредби от Закона за здравното осигуряване. На 30 юли здравната комисия отхвърли президентското вето и прие повторно промените.

Днес НС реши да разгледа на второ четене и промените в Закона за енергетиката, промените в Закона за статистиката и измененията в Закона за държавната собственост.

Освен ветото другите точки не са спешни, изказа се Петър Петров от „Възраждане“. Той предложи те да останат за след парламентарната ваканция. „БСП-Обединена левица“ от своя страна предложи да бъде проверен кворума в залата. Втора проверка на кворума беше направена по искане на ГЕРБ-СДС.

Спрете да злоупотребявате с процедурите, настоя Лена Бориславова от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Според нея целта е след изчерпването на допустимите три проверки кворумът да падне и мнозинството да приеме закони, които са вредни за българската природа. Не се налага посред лято да се бърза с тези закони, аргументира се Бориславова.

Веднага след нея депутатът Александър Рашев от ПГ на „Има такъв народ“ поиска трета проверка на кворума, преди депутатите да гласуват предложеното от групата удължаване на пленарния ден до изчерпване на всички точки.

Това, което се случва в тази зала, е скандално, целта е с по-малко депутати да се приемат закони, реагира остро Красимира Катинчарова от „Величие“. Тя упрекна председателя на Народното събрание Наталия Киселова, че е съучастник във въпросните маневри.

 

 

 

„Величие“ влезе в НС! КС излезе с решение по делото за вота, 16 депутати избрани незаконно

Posted on: март 13th, 2025 by Петър Петров No Comments

„Величие“ най-вероятно влиза в Народното събрание. Преди минути Конституционният съд частично касира избора на отделни народни представители.

Съдиите не се произнасят дали „Величие“ ще влезе в парламента, но възлагат на Централната избирателна комисия да направи ново изчисление и да определи кои депутати влизат на мястото на 16, които отпадат.

Установени са 59 непреброени гласа за формацията на Ивелин Михайлов и Исторически парк. С добавянето им „Величие“ по неофициална информация прескача 4-процентната бариера и става осмата парламентарно представена партия в България.

Конституционният съд обяви за незаконен изборът на 16 народни представители. Те са:

Ешереф Кязим Ешереф, избран за народен представител във Втори изборен район – Бургаски, от коалиция АЛИАНС ЗА ПРАВА И СВОБОДИ – АПС;

Светослав Тодоров Тодоров, избран за народен представител в Трети изборен район – Варненски, от партия ВЪЗРАЖДАНЕ;

Ивайло Христов Митковски, избран за народен представител в Трети изборен район – Варненски, от коалиция ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ;

Деян Петев Петков, избран за народен представител в Четвърти изборен район – Великотърновски, от ПП МЕЧ;

Андрей Христов Вълчев, избран за народен представител в Шести изборен район – Врачански, от коалиция БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА;

Росен Красимиров Иванов, избран за народен представител в Девети изборен район – Кърджалийски, от ПП МЕЧ;

Павлин Йовков Йотов, избран за народен представител в Единадесети изборен район – Ловешки, от коалиция ГЕРБ-СДС;

Емил Димитров Трифонов, избран за народен представител в Дванадесети изборен район – Монтана, от ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД;

Станислав Димитров Анастасов, избран за народен представител в Шестнадесети изборен район – Пловдив, от коалиция ДПС-Ново начало;

Борислав Климентов Петков, избран за народен представител в Двадесет и втори изборен район – Смолянски, от ПП МЕЧ;

Александър Руменов Ненков, избран за народен представител в Двадесет и трети изборен район – София, от коалиция ГЕРБ-СДС;

Иван Стойнов Кючуков, избран за народен представител в Двадесет и пети изборен район – София, от ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД;

Виктор Тенчев Папазов, избран за народен представител в Двадесет и пети изборен район – София, от партия ВЪЗРАЖДАНЕ;

Метин Ялзер Качан, избран за народен представител в Двадесет и седми изборен район – Старозагорски, от коалиция ДПС-Ново начало;

Александър Стайков Марков, избран за народен представител в Тридесет и първи изборен район – Ямболски, от ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД,

Теменужка Петрова Петкова, избрана за народен представител в Двадесет и осми изборен район – Търговищки, от коалиция ГЕРБ-СДС

Никола Тошков Джамбазов, избран за народен представител в Двадесет и осми изборен район – Търговищки, от коалиция ГЕРБ-СДС, на основание чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс на мястото на Теменужка Петрова Петкова за времето, през което изпълнява функцията на министър;

Заседанието на КС започна в 10 часа. Освен експертизите на вещите лица, съдиите разгледаха и резултатите от повторното преброяване на бюлетините – включително и на тези 7 секции, за които бяха написани по 0 гласа за всяка една от партиите или коалициите, участващи във вота, тъй като вместо изборни книжа, в чувалите бяха открити ножици, лепило, запалка и фенерче.

В сряда Централната избирателна комисия изпрати на висшия орган преизчислени данни, получени от „Информационно обслужване”, във връзка с изборите. Експерти и вещи лица установиха, че липсват 780 бюлетини.