Posts Tagged ‘катастрофа’

Разкриха един от шофьорите, предизвикал катастрофата с 3 жертви на „Челопешко шосе“

Posted on: юни 6th, 2026 by Петър Петров No Comments

Потребители във Фейсбук разкриха самоличността на единия от шофьорите, причинили тежката катастрофа с трима загинали на улица „Челопешко шосе“ в София. Негови снимки бяха публикувани в групата „Катастрофи в София“.

„Във връзка с тежката катастрофа от снощи на Челопешко шосе със загинали и ранени в коментари е посочен този за шофьора. Винаги сме давали гласност и сме ги показвали“, пише Надежда Дойчева.

Като един от водачите е посочен Васко Филипов. Той е жител на кв. „Кремиковци“.
От снимките става ясно, че е фен на бързите коли, лъскавия начин на живот и татуировките. Роден е през 1997 г.

Както вече стана ясно, двамата водачи на леки автомобили имат шофьорски книжки, получени в Чехия. Единият от тях е взел книжка преди година, а другият – преди две.

Полевите проби за алкохол и наркотици и на двамата са отрицателни. Взети са им и кръвни проби.

Твърди се, че те са карали с над 150 км/час.

Припомняме, че инцидентът стана малко преди 20 часа в петък. Автомобил се вряза в автобус от градския транспорт при гонка с друга кола. На място загина един човек, по-късно в болници починаха още двама. Ранените са над 10, като някои от тях са в критично състояние.

Двамата шофьори са задържани за 72 часа. Очаква да им бъде наложена най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“.

Софийската градска прокуратура ще повдигне най-тежкото обвинение срещу двамата водачи – за причиняване на смърт при ПТП с умисъл. Иззети са ДНК проби и отпечатъци от участниците в тежкия пътен инцидент.

 

 

 

С над 150 км/час са летели колите, причинили зверската катастрофа в София

Posted on: юни 6th, 2026 by Петър Петров No Comments

Събраните доказателства сочат категорично, че водачите на леките автомобили са с вина за катастрофата и са се движели с над 150 км/час, като единият лек автомобил се е блъснал странично в автобуса и го е преобърнал на една страна. Това каза за тежката катастрофата на ул. „Челопешко шосе“ заместник-градският прокурор на София Ангел Кънев пред журналисти на мястото на инцидента.

В катастрофата участваха две леки коли и автобус на градския транспорт.

В едната кола – „Ауди“ е имало двама души и те спорят помежду си кой точно е управлявал автомобила. Има двама души, които нямат свидетелства за управление. Пробите на дрегер са отрицателни, добави Кънев.

Общо 10 линейки се отзоваха на мястото на катастрофата на бул. „Челопешко шосе“ по-рано тази вечер, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ) в официалната си фейсбук страница, цитирани от БТА.

От министерството допълниха, че оказват пълно съдействие на екипите за спешна медицинска помощ заради тежката катастрофа. От пострадалите са поспитализирани осем души, като трима от тях са приети в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Св. Анна“, един пациент е настанен в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“, двама – във Военномедицинска академия (ВМА) и двама пациенти в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Два от спешните екипи остават на мястото на инцидента в готовност за реакция, посочват от министерството.

Министерството на здравеопазването следи ситуацията, като координира действията си с Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) и приемащите лечебни заведения и осигурява пълна подкрепа на медицинските екипи.

От МЗ призовават всички шофьори в района да шофират с повишено внимание и да се съобразяват с указанията на „Пътна полиция“.

От ВМА информираха, по-рано, че при тях са приети трима от пострадалите при тежката катастрофа на бул. „Челопешко шосе“. Единият от пострадалите е с фрактура на долен крайник, черепно-мозъчна травма и гръбначна травма. Вторият е с фрактура на долен крайник, а третият е с гръдна травма, посочиха от ВМА.

Установени са 14 участници в произшествието – трима шофьори и 11 пътници, първият загинал е бил пътник в автобуса, каза на брифинг на мястото на инцидента старши инспектор Георги Митев от „Пътна полиция“. По-късно от болница „Царица Йоана – ИСУЛ“ съобщиха, че втори човек -мъж на 31 години е изгубил живота си вследствие на катастрофата.

Шофьорските им книжки са чешки

Двамата шофьори на леките автомобили, причинили тежката катастрофа с автобус в София, са с чешки шофьорски книжки, научи „По света и у нас“. Зам. градският прокурор Ангел Кънев съобщи, че двамата никога не са обучавани в шофьорски курсове в България.

Според източници на БНТ единият е взел книжката си в Чехия миналата година, а другият преди две години.

При проверка с дрегер и двамата са отчели нулеви резултати за употреба на алкохол и наркотици. Назначена е и кръвна проба, тъй като има вещества, които тестовете с дрегер не отчитат.

 

 

Тежка катастрофа в София с двама загинали след гонка между два автомобила (ВИДЕО)

Posted on: юни 5th, 2026 by Петър Петров No Comments

Гонка между два автомобила е причинила тежката катастрофа в София. Това съобщиха от Центъра на градска мобилност в София за bTV, позовавайки се на думи на шофьора на автобуса.

Единият от автомобилите не е успял да взема завоя и се е ударил в автобуса, който се е движел от Ботунец по линия 119.

Един човек загина в инцидента – 27-годишен мъж, роден в Индия. Той е пътувал с автобуса.

31-годишен мъж, който е бил транспортиран в ИСУЛ с множество наранявания, в изключително тежко състояние, също е починал.

В Окръжна болница „Света Анна“ четирима са приети в тежко състояние, а двама по-леко постарадали са отишли със собствен автомобил. Трима ранени има и в ИСУЛ. В „Пирогов“ е приет един пострадал – с травма на крака, пристигнал е сам.

В Спешното отделение на ВМА са докарани трима пострадали мъже.

Eдиният е с фрактура на долен крайник, черепно-мозъчна травма и гръбначна травма. Вторият е с фрактура на долен крайник, а третият е с гръдна травма.

Веднага след получаване на информацията за пътно-транспортното произшествие във ВМА е създадена стройна организация за посрещане и лечение на пострадалите, съобщиха от лечебното заведение.

В готовност за незабавно включване са приведени екипи от специалисти по анестезиология и интензивно лечение, травматология, гръдна хирургия, коремна хирургия, неврохирургия и други медицински направления, съобразно характера на възможните травми. Транспортираните пациенти са консултирани с необходимите специалисти и ще бъдат настанени в реанимация на лечебното заведение.

 

 

Катастрофата на „Хемус“: Шофьорът на автобуса е с 45 нарушения, водачът на влекача – с положителен тест за дрога

Posted on: май 12th, 2026 by Петър Петров No Comments

Шофьорът на автобуса, който катастрофира на магистрала „Хемус” в нощта срещу вторник, има регистрирани 45 нарушения по Закона за движение по пътищата, съобщи зам.-началникът на „Пътна полиция“ към СДВР комисар Мартин Цурински по време на брифинг.

През 2017 г. книжката му е била отнета за 10 месеца, тъй като причинил ПТП след шофиране под въздействието на алкохол.

При инцидента, станал минути след 1.00 ч., загина един от пътниците в автобуса на 73 годишна възраст, а общо 16 души пострадаха – 6 жени, 9 мъже и едно дете на 3 години.

Превозното средство се ударило във влекач с полуремарке при маневра за изпреварване.

От СДВР съобщиха още, че шофьорът на тежкотоварния автомобил също е санкциониран многократно за нарушения на пътя – общо 29 пъти. Два пъти е оставал без книжка – през 2006 г. за месец и през 2008 г. – за 5 месеца.

Веднага след катастрофата на „Хемус” на двамата водачи са направени проби за алкохол и наркотици. Тези за алкохол са отрицателни, но тестът за дрога на шофьора на влекача е положителен за амфетамин и метамфетамин. Мъжът е дал и кръвна проба.

И двамата водачи са задържани, като този на автобуса е настанен за лечение в болница.

„Тези водачи следва да притежават професионална квалификация за управляваните от тях превозни средства. Контролът се осъществява от ДАИ“, обясни Цурински.

Предстоят разпити на свидетели, които да разкажат какво точно е станало. В района на инцидента няма видеонаблюдение

Междувременно министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев разпореди незабавна проверка на обстоятелствата около тежкия пътнотранспортен инцидент.

Автобус се вряза в тир на входа на София, има загинал и пострадали

Posted on: май 12th, 2026 by Петър Петров No Comments

Тежка катастрофа е станала тази сутрин на автомагистрала „Хемус“ на входа на София след село Яна. Според публикации в социалните мрежи автобус се е врязал в тир, като в инцидентът е участвал още един товарен автомобил.

На място са пристигнали линейки и полиция.

На място е починал 73 годишен мъж. 69-годишна жена е тежко пострадала и е настанена в реанимация.

Петима от пострадалите – 3-годишно дете и още четирима души – са били откарани в „Пирогов”. От най-голямата спешна болница у нас заявиха за NOVA, че само един от тях – жена на 23 години – остава пациент на лечебното заведение. Останалите са прегледани и освободени за домашно лечение. 20 души са с леки наранявания.

Двамата водачи – на товарния автомобил и на автобуса са задържани. Шофьорът на автобуса е с комоцио.

Сигналът за катастрофата е подаден в 1:12 ч. на телефон 112, съобщават от СДВР. В района се е образувало голямо задръстване.

Диана Русинова: Прикрива ли МВР нещо в пътния инцидент с петима загинали край Ботевград?

Posted on: май 1st, 2026 by Петър Петров No Comments

Екипът на място на European Center for Transport Policies (ЕЦТП) изрично е бил предупреден, че по разпореждане на главния секретар на МВР е създаден периметър от над 1 км около зоната където настъпи инцидента с петима загинали по-рано тази сутрин. На място са изпратени жандармерия, полиция и присъства лично зам. окръжен прокурор.

Всичко това е много странно за пътен инцидент. Такива в този район стават ежедневно и никога до сега не е имало такива мерки и не допускане на медии в близост до мястото на събитието. Припомням, че неправителствените организации и медиите отразяваме случващото се. Тук не става дума за запазване на местопроизшествие, и се питам дали не по-скоро това не е опит за информационно затъмнение и защо?

Това коментира във „Фейсбук“ Диана Русинова от ЕЦТП.

Тя сподели официалната позиция на ЕЦТП:

„Рано тази сутрин (05:55 ч.) е настъпило е тежко пътнотранспортно произшествие на републикански път I-1 на новия пътен възел край Ботевград. Загинали са пет човека в следствие на удар между лек автомобил (джип) и тежкотоварен камион.

Лекият автомобил SUV марка Folkswagen по неизяснени причини навлиза в лентата за насрещно движение и се удря челно в насреща идващия тежкотоварен камион. Водачът на камиона се е опитал да избегне удара, но поради наличието на ограничителни системи върху съоръжението (надлез) не е успял.

Ударът е бил толкова тежък, че двигателят на автомобила се е преместил от двигателния отсек и е навлязъл в купето на лекия автомобил. По непотвърдена информация загиналите са от Монтана.

На строящия се път I-1 бяха поставени колчета на други участъци, където настъпваха пътни инциденти с челен удар. Пътният възел при Ботевград беше довършен съвсем скоро и не са били поставени разделителни колчета. Водачите бъркат, че там движението се осъществява еднопосочно, а то е двупосочно. Вероятно това е и причината за честите пътни инциденти.

Припомняме, че многократно ЕЦТП изпраща анализи, с които прогнозирахме ръст на загиналите при ПТП в рамките на 2026 г. Въпреки усилията на МВР да се вадят жертви и ранени от статистиката имаме реално увеличение на жертвите. Намираме за неприемливо държавата да не взема мерки. Контролът от страна на МВР е фокусиран главно върху скоростните режими, което ние намираме за крайно недостатъчно и неефективно“.

Пътният инцидент е възникнал на второкласен път.

Зам.-окръжният прокурор на София Радка Цекова, която пристигна на мястото на трагедията, съобщи, че водачът на тежкотоварния автомобил е с отрицателна проба за алкохол. По думите на Цекова точната причина за катастрофата не е ясна и тепърва ще се установява. В момента се извършва оглед на местопроизшествието.

Симеон Искренов от Център за транспортни политики заяви, че се вижда доста дълъг спирачен път и че лекият автомобил е навлязъл в лентата за насрещно движение на товарния автомобил, след което е последвал сблъсък. 

И петимата загинали са на възраст между 30 г. и 40 г. от монтанското село Бойчиновци.

На място се е образувало километрично задръстване. Леките автомобили, пътуващи към София, се пренасочват по път II-16 София – Ребърково, а тези в посока Враца преминават през Ботевград, Скравена и Новачене. Тежкотоварните превозни средства към София временно изчакват на място. Трафикът се контролира от екипи на „Пътна полиция“.

На необичайната ситуация реагира и Николай Попов.

Ето какво написа той във Фейсбук:

„Не се допускат медии и експерти до тежкото ПТП с камион и петима убити край Ботевград!

Полиците твърдят, че това се прави по нареждане на главния секретар на МВР Георги Кандев.

Вярно ли е?

Защо криете истината от обществото!

Защо криете загубената битка за живота ни?“

 

Петима загинаха на пътя край Ботевград

Posted on: май 1st, 2026 by Петър Петров No Comments

Петима мъже загинаха при тежка катастрофа край Ботевград!

Инцидентът е станал на околовръстния път към Новачене към 7:30 ч. в петък. Челно са се ударили тир и лек автомобил, когато по неясни причини колата навлязла в насрещното движение.

Всички жертви пътували в автомобила.

От Агенция „Пътна инфраструктура“ посочват, че движението в района е ограничено. Трафикът на леки автомобили в посока София се осъществява по път II-16 София – Ребърково, а в посока Враца се отклонява през Ботевград – Скравена – Новачене.

Тежкотоварните автомобили в посока София изчакват на място. Движението се регулира от „Пътна полиция“.

В почивните дни около 1 май и Гергьовден се очаква засилен трафик по цялата републиканската пътна мрежа като броят на превозните средства в следващите дни ще достигне около 1,7 млн. автомобила за денонощие.

 

Младеж с 2-месеца стаж зад волана се удари в дърво, загина 17-годишен пасажер

Posted on: април 15th, 2026 by Петър Петров No Comments

Момче на 17 години загина при катастрофа край карловското село Розино, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив. Инцидентът е станал вчера около 18:30 часа. Според сигнала до тел. 112 лек автомобил BMW излязъл извън платното за движение и се блъснал в мантинела и дърво.

Насоченият натам патрул на Районно управление-Карлово установил, че колата управлявал 18-годишен водач с двумесечен стаж зад волана. Той и двама негови спътници на 17 и 15 години са били транспортирани в болница.

Малко по-късно от лечебното заведение е съобщено за настъпилата смърт на 17-годишното момче.

Местопроизшествието е запазено, извършен е оглед. Алкохолната проба на шофьора е отрицателна, взета му е кръв за химически анализ. Причините за възникване на произшествието се разследват в досъдебно производство.

Двама души са загинали, а 11 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си. Пътните произшествия за изминалите 24 часа са 11.

В София са регистрирани 35 леки пътни инцидента, при които няма пострадали.

От началото на месеца са станали 185 произшествия с 237 ранени и 15 загинали. От началото на годината катастрофите са 1424, загинали са 104, а ранените – 1781.

 

24-годишната Елеонора и дядо ѝ загинаха в катастрофа

Posted on: април 14th, 2026 by Петър Петров No Comments

24-годишна балерина и дядо ѝ са загиналите в катастрофата край Берковица на Великден, става ясно от Фейсбук публикация на майката на момичето.

„С дълбока болка в сърцето и душата, като майка на Елеонора Миронова която загина в ужасната катастрофа станала на 12.04.2026 на разклона на село Мездрея, които е изключено опасен участък и има и други жертви преди това АПИ сериозно трябва вземе някви мерки, за да няма повече жертви на пътя! Погребението на дъщеря ми Елеонора Миронова и дядо ѝ Димитър Миронов ще бъде на 16.04.2026г. от 13 часа в гробището на гр.Берковица“, пише майката Любомира Петрова.

Момичето се е занимавало с балет и е преподавало в танцова школа в София.

„Тя не беше просто учител на децата – беше вдъхновение, опора и човек с огромно сърце, който остави следа във всеки един от нас. Ще я помним с топлината, която носеше, с грижата, която ни даваше, и с любовта във всяко нейно действие, с топлият и мил глас с нейната човечност“, пишат във Фейсбук от танцовата школа, в която е преподавала 24-годишната Елеонора.

 

Шофьор на линейка загина при тежка катастрофа с автобус

Posted on: март 23rd, 2026 by Петър Петров No Comments

Шофьор на линейка загина на място след челен сблъсък с автобус, превозващ работници. Тежката катастрофа затвори главния път София – Варна в участъка край великотърновското село Момин сбор. Инцидентът е станал на мокра настилка.

По първоначална информация две линейки са пътували в колона от Павликени към областната болница във Велико Търново. В първата е била транспортирана раждаща жена, а във втората – болно дете. Именно вторият медицински автомобил, който е бил с включена светлинна и звукова сигнализация, се е ударил челно в автобуса, пътуващ в посока Севлиево.

Детето, което е било в катастрофиралата линейка, за щастие не е пострадало, съобщи Нова телевизия. То е прехвърлено веднага в другата линейка и е транспортирано до болницата за преглед и уточняване на състоянието му.

Няма пострадали сред пътниците в служебния автобус.