Posts Tagged ‘Митьо Очите’

Митьо Очите дава 50 бона подкуп, за да спаси надрусания си син от затвора

Posted on: септември 23rd, 2025 by Петър Петров No Comments

Митьо Очите е стартирал офанзива по измъкването на 20-годишния си син Димитър – джуниър от лапите на правосъдието, разкриха източници на таблоида „Уикенд“ от ъндърграунда. Преди седмица наследникът на Морския Ал Капоне беше задържан и прекара 24 часа в ареста в Бургас, след като беше заловен да шофира надрусан с кокаин тузарско „Ауди“ RS 6 от местната полиция.

Синът на несебърското страшилище е бил спрян за проверка от полицията в Бургас в малките часове на нощта на 12 срещу 13 септември, след като се е прибирал към семейното имение в Кошарица след парти в бургаската дискотека „Док 5“. Запознати със задържането на 20-годшния Димитър Желязков-джуниър разкриват, че в колата с него са се возили две момичета и негов приятел, които също са били отведени в районното управление в Бургас, но впоследствие са били освободени.

Синът на Митьо Очите привлякъл вниманието на ченгетата заради криволичещото на пътното платно „Ауди“, което било отбито от пътя от патрулен автомобил. Разправят, че Димитър не можел дори да си каже името, тъй като бил под давлението на белия прах. Пробата му за алкохол излязла отрицателна, но теста за наркотици веднага светнал за употреба на кокаин. Последвал щателен обиск на лъскавото „Ауди“, но в колата на стойност около 300 000 лева не са били намерени наркотици.

Още на следващия ден синът на Митьо Очите е бил освободен без да му бъдат повдигнати обвинения, тъй като се чакат резултатите от кръвната му проба. Те са изпратени за анализ в Катедрата по токсикология към Военно-медицинска академия в София.

Ако резултатите от пробата покажат наличието на кокаин в кръвта на Димитър Желязков-джуниър, срещу него ще бъде образувано наказателно производство и той рискува присъда от 1 до 3 години затвор за шофиране на кола под въздействието на наркотици. Според закона тузарското возило на наследника на Морския Ал Капоне следва да бъде конфискувано в полза на държавата, а ако автомобилът е собственост на друго лице или юридическо дружество, подсъдимият трябва да плати глоба в размер на цената на превозното средство.

Според мълвата, която се носи из Несебър, Митьо Очите лично се е заел със задачата да отърве своя наследник от първата му осъдителна присъда. Разправят, че Желязков е предложил 50 000 лева за подмяна на кръвната проба на сина си, а схемата по измъкването на Димитър-джуниър се движи от лекар от Отделението по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ – Бургас, който през лятото на 2016 г. е бил част от екипа, спасил живота на Митьо Очите.

Тогава Морския Ал Капоне се озова в болницата в критично състояние, след като беше пронизан с 6 куршума в кървавата гангстерска касапница с мутрите на Божидар Кузманов – Кравата в препълнения с туристи ресторант „Фор Ю“ в Слънчев бряг. Делото срещу Божо Кравата и мутрите му все още се води в съда в Бургас, а Димитър Желязков и хора от свитата му не са обвиняеми, макар видеокадри да показаха как Очите нахлува с 33 здравеняци в ресторанта на Кравата, да са се самопазправи с него.

Преди няколко месеца таблоидът писа за схема с участието на лекари и лаборанти от Химико-токсикологичната лаборатория във ВМА, които срещу солидни подкупи подменят кръвните проби, давани от шофьори след техен отказ да се подложат на тест за наркотици при полицейски проверки. Запознати разкриват, че под угрозата да бъдат съдени и да им бъдат отнети колите в полза на държавата, баровци плащат колосални суми, за да им бъдат подменени пробите. Наш източник твърди, че подкупите достигат до 100 000 лева.

20-годишният Димитър Желязков-джуниър е с чисто криминално досие, за разлика от своя баща и по-голямата си сестра Станислава, която е подсъдима като част от бандата на Митьо Очите за рекет и палежи, действала в Слънчев бряг в периода 20113-2018 г. Делото обаче все още не е приключило дори на първа инстанция, след като Специализираната прокуратура беше закрита, а то беше изпратено в Бургас.

Митьо Очите на свобода срещу 20 000 лева

Posted on: май 26th, 2023 by Пламен Иванов No Comments

Измениха мярката за неотклонение на Димитър Желязков – Митьо Очите от „домашен арест“ в „парична гаранция“ в размер на 20 000 лв.
Апелативният съд в София потвърди определението на Софийски градски съд от 11.04.2023 г.

Апелативните магистрати отхвърлят протеста на прокуратурата, която настоява лицето да остане с мярка „домашен арест“, както и жалбата на подсъдимия, който настоява за намаляване размера на паричната гаранция.

Определението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

Димитър Желязков, който беше екстрадиран от Турция преди време, и още 12 души бяха предадени на съд по обвинение, че са организирана престъпна група за изнудване, принуда чрез заплахи, палежи и разпространение на наркотици. Желязков е обвинен за ръководител на групата, която действала в периода 2013-2018 г.

Пуснаха Митьо Очите на свобода срещу 20 000 лева

Posted on: април 11th, 2023 by Пламен Иванов No Comments

За пети път делото срещу Димитър Желязков – Митьо Очите не успя да тръгне в Софийския градски съд. Причина за поредното отлагане беше заболяване на един от подсъдимите. Заради тежкото здравословно състояние на Желязков обаче съдът го освободи от домашния арест срещу парична гаранция от 20 000 лева.

Желязков е обвинен като ръководител на организирана престъпна група, занимавала се с изнудване, принуда чрез заплахи, палежи и разпространение на наркотици. Прокуратурата твърди, че групата е действала от януари 2013 г. до 2 август 2018 г. в Бургас, Ямбол, Несебър и Слънчев бряг.

Димитър Желязков (известен като Митьо Очите) беше арестуван в Турция през август 2018 г., няколко месеца по-късно бе екстрадиран в България. Делото срещу групата не започна в спецсъда и след закриването на институцията бе изпратено в Софийския градски съд.

Трима лекари днес обясниха, че Желязков има сериозни проблеми – сърдечни и стомашни. Според експертите състоянието му може да се вложи рязко във всеки момент, а това може да наложи спешния му прием в болница.

Състоянието на Желязков е животозастрашаващо, категорични бяха лекарите. Той има срок от 15 дни да внесе паричната гаранция и едва тогава, при условие, че прокуратурата не е против, може да излезе от дома си.

Съдът записа в мотивите си, че никога Димитър Желязков не е ставал причина за отлагане на процеса, освен това е под домашен арест от четири години и половина, пише БТА.

Митьо Очите на свобода!

Posted on: април 11th, 2023 by Пламен Иванов No Comments

За пети път делото срещу Димитър Желязков – Митьо Очите не успя да тръгне в Софийския градски съд. Причина за поредното отлагане беше заболяване на един от подсъдимите, предава БТА.

Причината за провалянето на предното заседание на 9 март беше неявяването на единия от подсъдимите, който трябвало спешно да отиде в болница заради свой близък, постъпил в лечебното заведение.

Днес се очакваше да бъде готова и съдебно-медицинската експертиза на Димитър Желязков, свързана с искането на защитата да бъде променена мярката за неотклонение на подсъдимия, който в момента е под домашен арест.

Сега обаче решава дали да промени домашния арест на Желязков в по-лека мярка заради здравословното му състояние.

Митьо Очите е обвинен като ръководител на организирана престъпна група, занимавала се с изнудване, принуда чрез заплахи, палежи и разпространение на наркотици. Прокуратурата твърди, че групата е действала от януари 2013 г. до 2 август 2018 г. в Бургас, Ямбол, Несебър и Слънчев бряг.

Желязков беше арестуван в Турция през август 2018 г., няколко месеца по-късно бе екстрадиран в България.

Делото срещу групата не започна в спецсъда и след закриването на институцията бе изпратено в Софийския градски съд.

 

Митьо Очите: Сърцето ми е здраво, вече съм в ритъм и добра форма

Posted on: септември 7th, 2021 by Пламен Иванов No Comments

„Наистина в петък здравословното ми състояние се влоши, защото се оказа, че сърцето ми е излязло извън ритъм, установих го, след като пулсът ми стигна до 230 и се наложи да повикам Спешна помощ у дома. Сега вече съм в добра форма, сърцето ми се оказа здраво и ще ви покажа с документи истината за случилото се от петък наобед до този момент“. Това заяви Димитър Желязков-Очите пред репортер на „Флагман“, когото покани в имението си в Кошарица.

„Той лично се обади на дежурния ни телефон, за да изкаже огромното си разочарование от изнесената информация, че животът му е висял на косъм в петък и събота.

Заварихме намиращия се под домашен арест и с електронна гривна на крака несебърлия в имението му във вилната зона на село Кошарица, където живее заедно с майка му Станка и жената на живота му – Антигона“, пишат от „Флагман“.

Ето и какво точно се е случило:

По думите на Димитър Желязков-Очите в петък преди обед той провел традиционната си силова тренировка в устроения за това в имението му фитнес салон, след което решил да обядва. Изрично подчерта, че приема хормон на растежа – в най-чистата му форма и умерена дозировка. Не приема никакви анаболи, а само традиционните аминокиселини и L-карнитин, които ни показа в кутиите им.

Малко след като хапнал за обед, внезапно усетил, че нещо става със сърцето му и по навик, след тежкото преболедуване от ковид 19, решил да си провери сатурацията и пулса.

„Видях 230 и се притесних. Реших да измеря пулса и с друг апарат, който показа 190-200. Антигона ми даде конкор за сърцето, защото кръвното ми беше 150/100. Не ми стана по-добре. Затова повиках Спешна помощ у дома, спазвах правилата да не се отклонявам, тъй като съм под електронно наблюдение. Когато дойдоха спешните медици ми поставиха инжекция диазепам – два кубика. Приех и фурантрил – за бързо отделяне на течности. Пулсът обаче започна да играе. Падаше от 230 до 50 и обратно.

Сам запалих Порше Панамерата си и отидох до Спешния център в Несебър. Преценката на лекарите беше, че е най-добре да бъда настанен в кардиологичната болница „Сърце и мозък“ в Бургас, тъй като сърцето ми е излязло извън ритъм. Никога досега не съм бил в такова състояние. Когато ме приеха, включиха към тялото ми венозно хепарин и гонадотропин. Осведомиха ме, че кръвта ми е достатъчно силна след направените изследвания, органите ми работят добре и състоянието ми е т.нар.“мъждене на сърцето“. Казаха, че до 5-6 часа с тези показатели сърцето ще се върне в ритъм и ще се нормализира, но това състояние се запази близо 14 часа, което наистина донякъде ме притесни, но и не се влошавах. Изведнъж сърцето ми влезе в ритъм и ми съобщиха, че до час-два мога да се прибера вкъщи. Това стана в събота наобед.

Не приемам никакви лекарства освен традиционния аспирин протект, който вземам след изписването ми от ВМА, където ме лекуваха от ковид, докато все още бях в ареста. Може би аз бях единственият човек, който спазваше зад решетките всички противоепидемични мерки и ходех навсякъде с маска. За жалост, точно аз и Николай Банев, с когото бяхме в една килия, се разболяхме първи. След лечението ми във ВМА кръвното ми налягане наистина беше нестабилно, но постепенно се нормализира. Това бяха последствията от коронавируса. Смятам още утре да се върна към обичайните си спортни занятия“, каза Желязков, който пред екипа ни изпуши и цяла хаванска пура.

Опроверга и плъзналите слухове, че е бил на ММА боевете в Свети Влас преди месец. „Вижте къде е електронното устройство в дома ми, то отчита всеки метър, който мога да си позволя да извървя в неговия радиус. Не мога да си позволя да нарушавам закона“, заяви Желязков – в добро настроение, милвайки любимото си бяло куче алабайка.

 

Митьо Очите приет по спешност в болница, сърцето му излязло от ритъм

Posted on: септември 4th, 2021 by Пламен Иванов No Comments

Димитър Желязков-Очите е приет днес около 18:30 часа по спешност в специализираната кардиологична болница в Бургас „Сърце и мозък“, съобщи местният сайт „Флагман“. Пулсът му е бил 200, а сърцето му е излязло от ритъм, долната и горната му граница непрекъснато се изравнявали, допълва изданието.

Днес Митьо Очите бил в апартамента си в Несебър, но не е спортувал, както обичайно. Около обяд казал на Антигона – жената, с която живее вече 15 години, че не се чувства добре. Смятал, че е някакъв летен вирус – усещал се отпаднал. В следобедните часове обаче започнал да вдига рязко кръвно и усетил, че сърцето му не е в ритъм.

Близък до семейството съобщи, че е видял Антигона, Желязков и цялата им охрана в Спешното в Несебър около 17 часа, след което Очите е бил транспортиран по най-бързия начин към МБАЛ „Сърце и мозък“ в Бургас.

Според изданието Желязков е поставен на специална апаратура, която трябва да върне сърцето до няколко часа в ритъм, ако това не стане ще се пристъпи към по-сериозни действия от страна на кардиолозите.

Сформиран е екип за наблюдението му. Смята се, че това са усложнения след прекаран тежък ковид в ареста.

49-годишният главатар на ОПГ от 12 души бе пуснат от Спецапелативния съд в София на 22 юли и оттогава се намира в Несебър с електрона гривна.

Изненада! Пуснаха от ареста Митьо Очите

Posted on: юли 22nd, 2021 by Пламен Иванов No Comments

Спецапелативният съд пусна от ареста Димитър Желязков-Митьо Очите. Той ще бъде под домашен арест, но с електронно наблюдение, постановиха магистратите. Решението им е окончателно, предаде БТА.

Желязков е обвинен за ръководене на организирана престъпна група за изнудване, принуда чрез заплахи, палежи и разпространение на наркотици. Тя е действала в периода от януари 2013 г. до 2 август 2018 г. на територията на Южното Черноморие и по специално в Бургас, Ямбол, Несебър и к.к. „Слънчев бряг“.

На съд по същото дело са предадени още 12 лица. Деветима от тях – за участие в ръководената от Желязков група, а 3-ма за престъпления, извършени по поръчение на групата. Сред обвиняемите участници е и дъщерята на Желязков – Станислава, обвинена за събиране на „такса спокойствие“ от таксиметрови фирми и собственици на търговски обекти в курорта „Слънчев бряг“.

Сензационен обрат с делото срещу Митьо Очите

Posted on: октомври 19th, 2020 by Пламен Иванов No Comments

Процесът срещу Димитър Желязков-Митьо Очите и още 12 души в Специализирания наказателен съд (СНС) започва отначало. Причината е, че съдебна заседателка се оказала с повдигнато обвинение и е била отведена от делото, съобщава „Флагман“.

Става въпрос за г-жа Полина Петрова. Преди няколко месеца Районна прокуратура-Берковица ѝ повдигнала обвинение за извършено престъпление от общ характер.

Това само по себе си може да не е проблем за процеса срещу бандата на Митьо Очите – всеки е невинен до доказване на противното. Лошото е, че обвиняемата заседателка Петрова в случая ползвала услугите на адвокат Ивайло Найденов, а същият е защитник и на двама от подсъдимите по делото срещу Очите и компания. Получава се своеобразен конфликт на интереси.

По една или друга причина Полина Петрова и адвокатът ѝ не са сигнализирали за това в СНС. Днес на заседание по делото въпросът бил повдигнат от наблюдаващ прокурор – той поискал отвод на Петрова от съдебния състав.

Това логично било одобрено, което обаче налага рестарт на процеса. Така всички проведени до момента разпити се анулират, а съдебното производство започва отначало.

До дни се очаква на случаен принцип да бъде определен нов съдебен заседател.

Припомняме, че процесът в СНС по същество стартира преди по-малко от година. Бяха проведени разпити на няколко свидетели, един от които – Йордан Йорданов-Данчо Паркета, дори припадна в залата.

Рестартът означава, че ще се загуби процесуално време. Но можеше да бъде и много по-лошо, ако, например, отводът се бе случил в края на делото.
Според обвинението, групата на Димитър Желязков е извършвала рекет над бизнеси, гарниран с побои и палежи, основно на територията на курорта „Слънчев бряг“, както и в Бургас.

Mитьо Очите и бандата му действали като мутрите от „ранния демократичен период“

Posted on: декември 29th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) има разумно подозрение, че групата на Димитър Желязков-Митьо Очите е извършвала престъпна дейност с брутални методи, „характерни за ранния демократичен период на страната“. Това става ясно от Определение №1213 на съда от 17 декември, пише Флагман.бг.

Тричленен състав на АСНС тогава е имал закрито заседание заради жалби на подсъдими от групата на Очите. Те са били срещу определение на долната инстанция отпреди повече от месец – 14 ноември, с което не са им променени мерките за неотклонение.

Сред жалбоподателите е и самият Митьо Очите. Той, Юмер Мехмед, Радослав Николов, Венцислав Христов, Иван Пишиев, Калоян Колев и Иван Найденов са поискали отмяна на мярката „задържане под стража“, а Йордан Въчев – на домашния му арест.

„Разгледани по същество, жалбите на този етап се явяват неоснователни“, обаче контрират съдиите от АСНС по отношение обвинените като участници в организирана престъпна група (ОПГ).

Магистратите маркират, че срещу Димитър Желязков е повдигнато обвинение за десет престъпления, срещу Колев – за пет, срещу Пишиев и Въчев – за четири, срещу Найденов и Николов – за три, а срещу Христов – за две.

Съдебният състав пише още: „За част от обвиненията за вторични престъпления, вменени на титулувания за ръководител на посочената в обвинителния акт ОПГ подсъдим Димитър Желязков, РТурция, която го екстрадирала, все още не е дала съгласие за наказателното му преследване, при активирано последващо искане в тази насока, каквото съгласие хипотетично е възможно и да не последва изобщо, а е възможно и да постъпи в зависимост от развоя на кореспонденцията по международното сътрудничество.

И без отчитане на тези деяния обаче, изнесената в обвинението фактология, подкрепена до степен на разумно подозрение със събрания по делото значителен по обем доказателствен материал (близо 90 тома явни и секретни), очертават предполагаема усложнена престъпна деятелност, в продължителен времеви период, с ангажиране на множество лица от различни социални кръгове, по налагане на икономически интереси, характерни за ранния демократичен период на страната, с противоправни методи, отличаващи се с бруталност и грубо незачитане на лични и имуществени права.“

Съдът припомня, че обвиненията касаят тежки умишлени престъпления – „като освен инкриминирана съпричастност към престъпно сдружение, става дума за рекети, изнудвания и палежи, като вторична престъпна дейност, при различни форми на съучастие“.

„При дело като настоящото, с голям брой страни и участници – тринадесет обвиняеми, със съответните си защитници, над сто свидетели и над четиридесет вещи лица, внесено на съд в рамките на разисквания по-горе срок, е мъчно да се претендира за липса на активност в досъдебната фаза. Впрочем и в първоинстанционното производство, не се констатира неоправдано забавяне, като периодиката на насрочване, съобразена и с практически изискуемото време за проучване на материалите, не се отклонява от постижимия стандарт за експедитивност, в контекста и на нуждата от компетентна съдебна проверка“, отговарят магистратите от АСНС на аргументите на защитата.

Прокуратурата пак разследва Очите

Posted on: септември 6th, 2019 by anteni No Comments

Прокуратурата ще прави допълнително разследване за престъпната дейност на Димитър Желязков-Митьо Очите, след като и Апелативният специализиран наказателен съд реши да върне делото. Причина за решението са разминавания в сумите, които изнудваните от бандата му са давали, както и процедурата по екстрадирането му от Турция, където беше заловен след издирване.

Един от изнудваните бизнесмени например дал 16 000 лв. на групата на Митьо Очите след тормоз, който му оказвали. В обвинителния акт обаче щетата за фирмата му била записана като 21 460 лв. Според съда не е ясно и как насочване на пистолет в главата, удар и закана към собственичка на погребална агенция през март 2014 г. са довели до още 5 престъпни прояви до февруари 2017 г.

Както стана ясно и на първата инстанция, Турция е екстрадирала Митьо Очите с условието морския гангстер да бъде съден по 5 обвинения, но после към тях бяха добавени още 4.

Втората инстанция не е съгласна с първата, че делото трябва да се доразследва и за периода, когато общинският съветник Пейко Янков се е включил в престъпната група на Очите. Наследникът на убития през 2009 г. Димитър Янков и Митьо Очите изнудвали съдружниците му, за да се откажат от дяловете си в общите им фирми.

За разлика от Пейко Янков, който е на свобода и работи като общински съветник, Димитър Желязков е в ареста. Редовно обаче ходи в различни болници за лечение и консултации. В последните два месеца е посещавал очен лекар, заради проблеми със зрението и неврохирург във ВМА.