Posts Tagged ‘парламент’

Борисов и Пеевски влизали в парламента без проверка и по негласни правила

Posted on: май 21st, 2026 by Петър Петров No Comments

Националната служба за охрана (НСО) е допускала председатели на парламентарни групи (ПГ) да влизат с автомобили през вътрешния двор (паркинг) на Народното събрание (НС) по негласни правила. Това посочи председателката на ПГ на „Демократична България“ Надежда Йорданова пред репортери в парламента днес. Тя се позова на позиция на председателката на новото 52-ро Народно събрание Михаела Доцова от „Прогресивна България“.

Както Клуб Z съобщи, темата е била обсъждана на заседание на Председателския съвет на НС миналата седмица. Припомняме, че след това водачът на ДПС Делян Пеевски бе забелязан да влиза необичайно през нормалния вход – през бул. „Дондуков“ – ползвайки депутатската си карта за достъп. През уикенда пък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се оплака, че ако не го пускат да влиза с автомобил през вътрешния двор на НС, става мишена за „отстрел“.

Миналата седмица новата власт свали и държавната охрана на Борисов и Пеевски – с която те разполагаха много години – с аргумента, че заплаха за тях вече няма. Именно лидерите на ГЕРБ и ДПС се възползваха от възможността да влизат и излизат от парламента през вътрешния двор през последните години. Забелязвани са и лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и неговият заместник Цончо Ганев (той като зам.-председател на парламента).

Какво каза Надежда Йорданова по темата пред репортери в парламентарните кулоари днес:

– Г-жо Йорданова, Вие сте председател на парламентарната група на „Демократична България“. Как стоят нещата с достъпа на депутатите до вътрешния двор на парламента? Има ли някакви промени в правилата?

– Миналата седмица на Председателски съвет председателят на Народното събрание каза, че всъщност този ред – достъпът до вътрешния двор – трябва да бъде само за автомобилите, а народните представители да влизат през регламентираните за това места. Когато влиза автомобил с пътник, не може да се осъществи пропускателният режим, който се прилага абсолютно за всички в сградата. Включително и аз, като народен представител, се отбелязвам, че съм в сградата – това са мерки за сигурност, важни за всички. За въпросния вход има създадена организация да се проверява дали автомобилът няма взривни устройства и т.н., но няма процедура за проверка на пътниците. Т.е. в един автомобил може нерегламентирано да влезе кой ли не.

– Т.е. Вие, като председател на парламентарна група, имате право на автомобил и може да си вкарате вътре когото поискате?

– Да, това бяха аргументите на председателката на Народното събрание и тя заяви, че включително самата тя ще ползва общите входове, защото правилата за достъп трябва да са еднакви. И само да отбележа – аз с изненада разбрах, че има колеги – председатели на парламентарни групи, които разполагат със собствен автомобил и шофьор от Народното събрание.

– И така са влизали вътре?

– Да. Ние от „Демократична България“, откакто сме в парламента, нито един от нашите председатели не е имал нито личен автомобил от Народното събрание, нито шофьор. Така че за мен това заседание имаше и образователен елемент.

– А този достъп регламентиран ли е вече? Променени ли са правилата, някъде написано ли е какво се прави?

– То всъщност никога не е имало правило, че председателите на парламентарни групи могат с автомобилите от Народното събрание да влизат във вътрешния двор и да влизат от тези входове. Било е някакво негласно споразумение.

– Т.е. НСО не си е свършило работата може би?

– Да.

 

 

Емил Дечев „открадна шоуто“ в парламента с нестандартен детайл в облеклото

Posted on: май 8th, 2026 by Петър Петров No Comments

Необичаен детайл в избора на облекло на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев предизвика широка дискусия в кулоарите на парламента и в социалните мрежи. По време на пленарното заседание за избор на новото редовно правителство Дечев се появи с червена вратовръзка, изобразяваща стадо бели овце и една черна сред тях.

Визуалният акцент бързо се превърна в обект на коментари, като мнозина разчетоха в него скрита символика или иронично послание, отправено към политическите процеси в страната.

Контекст и политически бекграунд

Появата на служебния вътрешен министър с този аксесоар съвпадна с ключов момент за държавата — гласуването на редовния кабинет с премиер Румен Радев. Решението на държавния глава да се оттегли от поста и да влезе в ролята на министър-председател е прецедент в съвременната ни политическа история, който променя традиционния баланс между институциите.

Според анализатори и потребители в социалните мрежи, жестът на Дечев може да се тълкува по няколко начина:

Институционален демарш: Метафората за „черната овца“ често се използва за обозначаване на фигура, която се разграничава от общото стадо или статуквото. В контекста на предаването на властта от служебния кабинет „Гюров“ към новото правителство, това може да е знак за несъгласие с начина, по който се формира новото мнозинство.

Препратка към партийната дисциплина: Част от коментаторите свързаха символиката с гласуването в пленарната зала, намеквайки за механичното следване на партийни инструкции от страна на народните представители при одобрението на кабинета на Радев.

Професионален хумор: Поддръжници на министъра в оставка изтъкнаха неговото специфично чувство за хумор, определяйки избора му като оригинален начин за разчупване на иначе строгия протокол в Народното събрание.

Самият Емил Дечев, който бе част от служебния кабинет на премиера Гюров, все още не е направил официален коментар пред медиите относно мотивите зад избора си на аксесоар.

Михаела Доцова – юристката със забравена журналистическа карта

Posted on: май 1st, 2026 by Петър Петров No Comments

Михаела Доцова си забрави депутатската карта при първото си качване към трибуната, след като беше избрана за председател на 52-рото Народно събрание, а Румен Радев, до когото седеше на първия ред, галантно ѝ я подаде.

Ако не беше се насочила към правото и институциите, тя можеше да държи журналистическа карта, защото това е другото ѝ образование.

Доцова е възпитаник на Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет „Климент Охридски“, където постъпва през 2003 г.

Юрист с научни приноси и експерт със солиден опит в държавната администрация – така представяха от „Прогресивна България“ своята водачка на листата за 23 МИР в София.

Изтъкваше се докторската ѝ дисертация на тема „Контрол за законосъобразност на актовете на общинските съвети“, а от професионалния ѝ опит се посочваше основно нейната работа в МОСВ.

В една от рецензиите на този докторат – от проф. д-р Емилия Панайотова, се съдържа значително по-пълна професионална биография на Доцова.

Там пише, че е работила като експерт, юрисконсулт, старши юрисконсулт, главен юрисконсулт в Областната администрация на Софийска област, в дирекция „Правна“ на Народното събрание и в търговско дружество. За кратко време е била адвокат в Монтана, а от 20 ноември 2017 г. е на работа в Министерството на околната среда и водите – като главен юрисконсулт, а след това като директор на дирекция „Правна“.

Била е и зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК като представител на Института за модерна политика и Асоциацията на младите юристи.

Доцова е началник на кабинета на министър Манол Генов от БСП в кабинета „Желязков“. Заемала е длъжността и при служебния министър Юлиан Попов в правителството на Андрей Гюров, но е излязла в отпуск, за да се впусне в предизборната надпревара.

Друга от рецензиите на дисертацията ѝ – от професор д-р Дарина Зиновиева, съдържа слабоизвестния факт, че Доцова е завършила и журналистика.

Разбираемо от предизборна гледна точка беше да не се посочва, че е свързана с „Позитано“ 20.

Нейният баща Милчо Доцов е дългогодишен кмет на Берковица от БСП – два мандата от 2003 г. до 2011 г. и още един от 2015 г. до 2019 г.

Брат ѝ Даниел Доцов е общински съветник от коалицията „Алтернативата на гражданите“, съставена от „Български възход“ и „Зелена партия“.

Още първата ѝ изява, след като беше избрана за депутат, предизвика голямо внимание.

„Несериозно е промяната на която и да е валута през шест месеца“, заяви Доцова в интервю за „Нова нюз“. Тя напомни, че въпросът на референдума, който беше предложен от Румен Радев като президент, не беше дали да бъде прието еврото, а кога да стане това.

Доцова беше категорична, че „няма никаква възможност“ за обсъждане на връщането на лева.

Михаела Доцова не е първият парламентарист, който става председател на Народното събрание в първия си ден като депутат.

Наталия Киселова беше избрана за председател в първия парламент, в който влезе – предходното 51-во НС, но поради сложната политическа ситуация това не стана на първия ден, а близо месец по-късно.

На първия си ден като народен представител беше избрана за председател Ива Митева от „Има такъв народ“ в 45-ото НС, но това беше най-краткият парламент в историята, който просъществува по-малко от месец през пролетта на 2021 г. Тя оглави и следващото 46-ото НС, но и то просъществува по-малко от два месеца до есента.

Цецка Цачева е единственият депутат-новобранец, която беше избрана за председател на първия ден и изкара почти пълен мандат в първия си парламент – 41-вото НС. След това ръководеше и 43-ия парламент през цялото му съществуване от близо две години и половина.

Източник: dir.bg

 

Михаела Доцова е новият председател на парламента

Posted on: април 30th, 2026 by Петър Петров No Comments

Михаела Доцова беше избрана за председател на 52-рото Народно събрание. От общо 237 регистрирали се депутати, за кандидатурата ѝ гласуваха 188 народни представители, нямаше против, а 49 депутати се въздържаха.

Кандидатът на „Възраждане“ Петър Петров беше подкрепен за председателското място на парламента от едва 12 депутати от общо гласували 236 народни представители. Против номинацията му бяха 174 депутати, а 50 се въздържаха.

Кои са новите заместник-председатели на Народното събрание

Новите заместник-председатели на НС бяха избрани единодушно с 234 гласа „за“.

От ПГ на „Прогресивна България” зам.-председател е доцент Иван Ангелов. От ПГ на ГЕРБ-СДС зам.-председател е Рая Назарян. От ПГ на ДБ зам.-председател е Атанас Атанасов. От ПГ на ПП зам.-председател е Стою Стоев. От ПГ на ДПС зам.-председател е Айтен Байрям Сабри. От ПГ на „Възраждане” зам.-председател е Цончо Ганев.

Михаела Доцова: Предизвикателството пред нас е да върнем добрите практики на законотворчеството

„През април 1879 година във Велико Търново се приема Конституция, която предопределя развитието на следосвобожденска България. Тя определя страната като правова и независима държава. 147 години по-късно през април отново сме поставени пред изпитанието да възстановим и укрепим правовата независима държава“, заяви новият председател на Народното събрание в първото си обръщение към депутатите.

„Предизвикателството пред нас е да върнем добрите практики на българското законотворчество. Да направим процеса предвидим вместо прибързан. Да направим процеса основан на дебати, вместо на процедурен формализъм. Да създаваме законодателство на база на оценка на въздействието, вместо на парче. Да се водим от устойчивост на решенията, вместо конюктурата”, призова тя.

Доцова беше категорична, че България има нужда от устойчиво управление, но и от оздравяване на държавността, „а тя започва с уважение към институциите”. „Народните представители не сме тук, за да служим на краткия хоризонт на деня, а на дългия хоризонт на републиката”, каза новият председател.

Тя призова депутатите да се върнат към правовата държава и да защитават изконните интереси на държавността. „Като председател ще отстоявам върховенството на Конституцията и стриктно спазване на правилата на парламентарната република. Ще отстоявам достойнството на Народното събрание като водеща институция на представителната демокрация. Ще отстоявам качество и устойчивост на законодателния процес”, беше категорична Доцова.

 

Станислав Балабанов заплашва журналист: Ще се разправя с теб индивидуално!

Posted on: март 19th, 2026 by Петър Петров No Comments

Депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) Станислав Балабанов предупреди журналиста Лъчезар Лисицов, че „индивидуално ще се разправи“ с него.

Причината за напрежението възникна по време на брифинг на ИТН относно приетата на второ четене мярка за отпускане на финансова помощ за всички деца до 18-годишна възраст.

Тогава част от медиите споделиха в кулоарите, че подобна мярка, предложена и внесена от формацията на Слави Трифонов, изглежда крайно популистка в навечерието на предизборната кампания.

Депутатът от ИТН Александър Рашев, който разясняваше за целевата помощ, бе помолен от Балабанов да се отдръпне, след което той самият започна да се държи арогантно с представителите на медиите.

„Как наричате нещо подобно популизъм?! Всички български деца заслужават подкрепа, а ние сме консервативна партия, чиято цел е да пази нашите деца“, отговори Балабанов.

Той поясни, че мярката ще струва на държавата около 25 млн. евро, а на последващ въпрос откъде ще дойдат тези пари, Балабанов отговори, че е работа на служебното правителство да ги намери, защото „нали са добрите сили“.

След това той се обърна към журналистите и заяви, че сред тях има „зависими колеги, които защитават интересите на конкретна политическа формация“.

След въпрос от Лисицов, Балабанов се обърна към него с думите: „Не ме прекъсвай! Това интервю ли е?“

„Да, интервю е“, отвърна журналистът, при което Балабанов директно го заплаши с думите: „Тогава ще Ви дам индивидуално после и ще се разправям с Вас…“

Накрая Балабанов подчерта, че мярката за децата не е популистка, а е „нещо хубаво, с което изпращаме настоящия парламент“.

„За ваше нещастие ще бъдем в 52-ия парламент“, увери той медиите, въпреки социологическите прогнози, които показват различна реалност.

Рая Назарян към депутатите: Ше ви таковам в че*иджиите! (ВИДЕО)

Posted on: март 6th, 2026 by Петър Петров No Comments

Голям скандал избухна в пленарната зала на Народното събрание на България, след като микрофон улови неофициална реплика на председателя Рая Назарян.

По време на заседание, в момент на силен шум и безредие сред депутатите, близък микрофон записва реплика, изречена от Назарян извън официалното изказване:
„Ааа, ше ви таковам в че*иджиите всички!“.

Малко след това председателят включва микрофона си и се обръща към залата с призив за дисциплина:
„Айде малко ред да има!“.

Видеото с момента се разпространи в социалните мрежи чрез страницата „Колажи и карикарури“. Кадрите са взети от живото излъчване на заседанието, публикувани в  Дневник.

Клипът бързо предизвика вълна от реакции онлайн. Част от коментиращите приемат случилото се с ирония и отбелязват, че председателят е реагирал емоционално на постоянния шум в залата.

Други определят случилото се като недопустимо за ръководителя на парламента и поставят въпроса за политическа отговорност. В социалните мрежи се появиха и призиви Назарян да подаде оставка.

 

 

Скандал в парламента! Депутат от „Възраждане“ попита дали Божанков е вадил оръжие на магистрала

Posted on: февруари 18th, 2026 by Петър Петров No Comments

Пленарното заседание в сряда започна с остри реплики и размяна на лични нападки между народни представители от ПП-ДБ и „Възраждане“. Повод за напрежението стана искане на Явор Божанков за включване на точка в дневния ред, касаеща имунитетите на депутати от партията на Костадин Костадинов.

Предложението бе отхвърлено, след което Божанков обвини ГЕРБ, че осигуряват защита на „Възраждане“. В изказването си депутатът от ПП-ДБ нападна опонентите си за лицемерие по темите за ваксините и еврото и отправи коментар относно лидера на партията, позовавайки се на „съобщение от гласоподавател“.

Георги Георгиев от „Възраждане“ контрира с настояване да бъдат поискани имунитетите на представители на ПП-ДБ. Той попита от парламентарната трибуна дали Божанков е участвал в „пиянска компания със зареден пистолет“.

Георгиев продължи с въпрос дали депутатът е насочвал заредено оръжие срещу шофьор на магистрала, след което е участвал във физически сблъсък. Депутатът от „Възраждане“ заяви, че също получава сигнали от симпатизанти и призова за еднакъв критерий при наказанията.

Председателят на Народното събрание Рая Назарян прекъсна спора. Тя припомни, че на днешната дата се навършват 153 години от гибелта на Васил Левски и призова за уважение към паметта на Апостола, вместо залата да се използва за лични конфликти.

Източник: Евроком

Повече от час Асен Василев чете имена на секции от трибуната в НС

Posted on: февруари 5th, 2026 by Петър Петров No Comments

Повече от час лидерът на ПП Асен Василев прекара на парламентарната трибуна като четеше местата на избирателни секции във Великобритания и САЩ, в които управляващите „искат да лишат от право на глас“, както се изрази, български граждани в чужбина, както и по колко избиратели за кои политически сили са гласували в тези секции.

Повод му даде това, че в Народното събрание се обсъжда на второ четене предложението на „Възраждане“ в Изборния кодекс да се постави таван на броя на избирателните секции в страните извън ЕС – до двадесет, извън тези в дипломатическите и консулските представителства. Мярката се радва на подкрепата на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Ограничението ще се отрази най-вече на секциите в Турция, САЩ и Великобритания. Според ПП-ДБ и АПС това представлява удар срещу избирателните права на сънародниците ни в чужбина

Депутатите, които поддържат предложението, общо-взето напуснаха залата по време на четенето на Василев. Той си беше взел със себе си и мегафон, неясно с каква цел. Когато Василев приключи, депутатите от „Възраждане“ насмешливо започнаха да скандират: „Още! Още!“. „Благодаря ви, господин Василев, за съдържателното изказване“, включи се със сарказъм водещият заседанието Костадин Ангелов. А Цвета Рангелова от „Възраждане“ коментира, че числата, цитирани от Василев, са неверни, както и че той не може предварително да знае в кои градове ще има открити секции.

Лидерът на ПП поясни, че заради закриването на секции избирателите по места ще бъдат поставени пред дилема – или да похабят пари и време за пътуване, за да гласуват, или просто да се откажат да го направят. Крайният резултат, според Василев, ще бъде отнемането на правото им да гласуват.

Малко по-късно „Възраждане“ отвърна на удара – депутатът от партията Георги Хрисимиров изчете списък на секции в Турция, както и броят на гласовете, получени в тях от „турските партии“, както се изрази. При всяка секция той обвиняваше ПП-ДБ, МЕЧ и „Величие“, че искат да запазят гласовете за въпросните „турски партии“.

Костадин Ангелов иронично му препоръча да не бърза с четенето. А Манол Пейков обвини „Възраждане“, че прокарва тезата за съществуването „висши и нисши хора“, и предупреди, че „идват концлагерите“. Той и негови колеги от ДБ притиснаха Ангелов да обясни защо е допуснал да се говори за „турски партии“, въпреки че такива няма в България. Накрая водещият заседанието призова пленарната зала да не унижава българските граждани и избиратели. „Това, което се случва в тази зала, е битка за брой депутатски места“, констатира Ангелов. От „Възраждане“ не се успокоиха – зам.-шефът на партията Цончо Ганев обяви, че говоренето за „руски партии“ в парламента също е проява на „фашизъм“.

На два пъти управляващите не успяха да осигурят нужния кворум в пленарната зала на парламента. Причината беше, че ДПС и отцепниците от АПС отказваха да се регистрират. Партията на Делян Пеевски формално се обявява срещу предложението на „Възраждане“, макар че при разглеждането му в парламентарната правна комисия осигуриха кворум за заседанието.

 

Политически тези

Надежда Йорданова от ПП-ДБ обяви, че промените са плод на „тъмни сделки“ и целят „да се накажат българските граждани, които не са подкрепили ДПС-НН и ИТН“. Тя отрече твърдението на „Възраждане“, че възпира контролиран вот от Турция – според Йорданова организаторите на подобни схеми се намират тук, в България. С колегите й многократно напомниха за реплика на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в скорошно интервю, че е поел ангажимент към „Възраждане“ и затова подкрепя идеята на националистите.

„Аз ще съм първият, който ще защитава тази страна на първа линия, докато вие и вашите деца ще избягате в Швейцария. Така го усещам, защото съм български патриот“, обърна се Танер Али от АПС към „Възраждане“. Той се зарече, че промените ще бъдат атакувани пред Конституционния съд, но не каза от кого АПС ще търси нужните 48 депутатски подписа за това. Депутатите на Ахмед Доган очакват и президента Илияна Йотова да се намеси с вето.

Петър Петров от „Възраждане“ отвърна на ударите срещу партията му като прочете на трибуната статия от 2021 г. В публикацията се разказва, че Бойко Рашков, тогава служебен министър на вътрешните работи, назначен от бившия президент Румен Радев, е обвинил Турция във вмешателство в българските избори. Рашков сега е депутат от ПП-ДБ.

„Това са внуците на тези, които са избягали, и те дори азбуката ни не знаят“, коментира съпартиецът му Цончо Ганев по адрес на изселниците. Според националистите няма да има проблем новите правила да осигурят достатъчно секции за гласуващите във Великобритания – над 20 000 на последните избори, и в САЩ – около 8000. От ПП-ДБ твърдят, че това няма да е достатъчно и ще създаде затруднения на сънародниците ни.

От страна на БСП Драгомир Стойнев заяви, че не може българската държава да финансира изборите на хора, които живеят извън страната и не плащат данъци у нас. Той предложи да бъдат накарани българите в чужбина да финансират изборите в България и тогава „ще им отваряме секции, където пожелаят“. В отговор Надежда Йорданова напомни, че сънародниците ни внасят милиарди в страната ни всяка година, което ги прави най-големият инвеститор.

Източник: „Сега“

Депутатите си скочиха на бой заради изборите

Posted on: януари 29th, 2026 by Петър Петров No Comments

Заседанието на Народното събрание беше прекъснато за 20 минути заради напрежение и остри спорове в пленарната зала по време на обсъждането на първо четене на два законопроекта за промени в Изборния кодекс. Почивката беше обявена от председателя на парламента Рая Назарян, след конфликт между депутати от „Възраждане“ и Алианс за права и свободи.

Напрежението ескалира по време на изказване на Цончо Ганев от „Възраждане“, когато част от депутатите напуснаха местата си и започнаха размяна на реплики в залата. Преди да даде почивката, Назарян призова народните представители да се успокоят и да заемат местата си.

Ограничаване на секциите в чужбина

Дебатът се води по два законопроекта. Проектът на „Възраждане“ предвижда ограничаване до 20 на секциите за гласуване извън дипломатическите и консулските представителства в държави извън Европейския съюз. От партията аргументират предложението си с необходимостта да се ограничи етническият и контролиран вот, основно в Турция

Част от опозицията обаче критикува тази идея, като според тях мярката на практика ще засегне избирателите на Ахмед Доган и ще облагодетелства „ДПС-Ново начало“ на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. В хода на разискванията депутати от „Възраждане“, сред които Георги Георгиев и Даниел Петров, влязоха в пряк спор с народни представители от парламентарната група, свързвана с Доган. Още: „В услуга на Пеевски“: Управляващите и „Възраждане“ ограничиха секциите в чужбина

Вторият законопроект, внесен от „Продължаваме промяната – Демократична България“, предвижда пълно възстановяване на функционалността на машините за гласуване. Предложението беше отхвърлено на правната комисия, докато проектът на „Възраждане“ получи подкрепа от ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“, като „ДПС-Ново начало“ осигури необходимия кворум.

„Тролчета на Пеевски“! В НС искаха да унищожат машините за гласуване, но не събраха кворум

Posted on: януари 22nd, 2026 by Петър Петров No Comments

Промените в Изборния кодекс, с които се отменя настоящият вариант на машинно гласуване и е много вероятно да се стигне дотам, че да се гласува само с хартиени бюлетини, трябваше да влязат извънредно на второ четене в дневния ред на парламента днес. Това обаче не се случи, защото в залата нямаше кворум и заседанието бе закрито.

„Виждаме, че арогантността, глупостта и прокарването на неща силово, в последния момент, продължава да бъде начинът, по който това мнозинство оперира. Не се прави така“, заяви в декларация от парламентарната трибуна Божидар Божанов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).

Той се обърна към БСП с въпрос – защо, след като многократно са декларирали, че предлагат отлагане на влизането на оптичните скенери, ще подкрепят спешното влизане на промените в него в зала. Според него това не съвпада с никаква логика.

„Проблемът е, че не само правите нещата арогантно, а че не знаете какво правите. Нямате отговор на нито един въпрос – нито на експертните въпроси, нито на политическите, вие се криете от дебати, мълчите и тихичко изпълнявате разпорежданията на Пеевски.

Всички подвикващи тролчета в зала знаят това много добре“, добави той.

Нямате никаква легитимност да правите това в момента, вие сте свалени от власт, доверието към много от вас се разпада, някои може и да не влязат в следващото Народно събрание, продължи Божидар Божанов. Всички експерти са срещу тези промени в ИК, това, което са правили, са глупости, подчерта депутатът.

Основната промяна в кодекса е, че сегашните машини ще бъдат заменени от оптични устройства за сканиране на бюлетини. Не е ясно обаче какво точно ще представляват тези устройства и най-вероятно няма да има време те да бъдат тествани и сертифицирани. Това означава, че е много вероятно поради липса на време, в крайна сметка в последния момент да се реши да се гласува само с хартиена бюлетина. Подобен случай вече имаше на първия тур на местните избори през 2023 г.

С хартиените бюлетини е доказано, че се извършват огромни манипулации.

Докато твърденията за манипулации с машините посредством „кода“ и „флашките“ не са доказани и са по-скоро спекулации.

Още по-странното е, че новите машини – т.нар. „скенери“, също имат код и при тяхното функциониране също ще се използват флашки. Така излиза, че управляващите не вярват на „кодовете“ и „флашките“ на настоящите машини, които при това са многократно тествани, сертифицирани и дори изпробвани в реални условия на избори, докато имат пълно доверие на „кодовете“ и „флашките“ на бъдещите нови машини, които все още никой дори не е виждал.

Малко след началото на заседанието бе поискана проверка на кворума, като се оказа, че кворум няма. По този повод председателстващият заседанието Костадин Ангелов го прекъсна.

Час и половина след прекъсването Атанас Атанасов, лидер на ДСБ и депутат от ПП-ДБ, заяви, че според правилника при такова прекъсване заседанието може да бъде възобновено най-късно след един час. Според него това означава, че заседанието е прекратено.

Въпреки това обаче заседанието бе възобновено и имаше отново проверка на кворума, при която се регистрираха само 116 депутати при необходими 121. Затова отново бе дадена почивка.

След тази почивка бе направена нова проверка и се оказа, че отново няма кворум. След тази проверка заседанието бе закрито.