26.07.2019 | 16:41
ТЕЦ „Варна“ на Доган спечели 26.5 млн. лв. за студен резерв
Разследване на АКФ от месец юни тази година повдигна сериозни съмнения относно експлоатационната годност на централата

Може ли ТЕЦ „Варна“ всъщност да бъде основна мощност в студения ни резерв? Този въпрос поставя отново организацията „Антикорупционен фонд“ (АКФ) предвид новината, че централата, която е собственост на Ахмед Доган, се оказа една от основните мощности за студения резерв и за новия период – от 01.08.2018 година – 31.07.2019 година.

Според резултатите от търговете, публикувани на сайта на Енергийния системен оператор (ЕСО), ТЕЦ „Варна“ влиза в резерва със 1 049 906 мегаватчаса. За това на централата ще бъдат платени 26,5 млн. лева. Освен договорената сума за гарантиране на мощности, държавата плаща на дружествата, предоставящи студен резерв, и допълнителни средства за времето, в което мощностите реално работят.

„Разследване на АКФ от месец юни тази година повдигна сериозни съмнения относно експлоатационната годност на ТЕЦ „Варна“ и възможността на централата да изпълни лицензионните си задължения. В тази връзка сме изключително обезпокоени от новината за нов договор с ТЕЦ „Варна“, каза Бойко Станкушев, директор на АКФ. „Фактите, до които достигнахме въпреки активната съпротива на държавата, получиха широк обществен отзвук не само в България, а и в чужбина. Изпратили сме сигнали до четири публични институции и продължаваме да призоваваме за обстойно разследване“, уточни Станкушев.

Сигналът на АКФ относно ТЕЦ „Варна“ беше пратен до ДАНС, Министерство на енергетиката и КЕВР на 19 юни, тази година. Той касае въпроса дали всъщност централата може да осигурява студен резерв т.е. дали има техническата възможност да го прави. Отдавна в публичното пространство има спекулации, че мощностите на ТЕЦ-а не могат да се задействат в случай на спешна нужда в необходимите срокове. Такава официална информация досега не е коментирана. Сигнализирани бяха и Национална агенция за приходите (НАП) във връзка със съмнения за избягване на данъци в придобиване на ТЕЦ-а от почетния председател на ДПС през август 2018. „Енергийните институции следва да осъществят контролните си правомощия и да се произнесат относно съмненията, водени единствено от задълженията си да работят за публичния интерес,” коментира Станкушев.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране