
Васил Терзиев коментира пред БНТ, че е поканил протестиращите шофьори и синдикати на среща в 8:00 часа утре, но при условие да се отблокира наземният транспорт.
„Техните искания са за 200 милиона лева на година, които градът да плаща само за това увеличение на заплатите. Когато имаш 800-900 милиона лева собствени приходи, не държавно делегирани, вие сами можете да направите сметката 200 милиона колко са от това и каква е цената. Това означавало да не правим много други работи, защото всеки казва – нека не противопоставяме едни работещи с други, така е. Но парите идват от едно и също място – бюджета на този град“.
На въпрос на БНТ дали има резервен план, в случай че утре не се проведе среща с протестиращите, Терзиев отговори, че всичко е въпрос на възможности и целесъобразност:
„Аз ви казах: не може разговорът да бъде „искаме 300 лева и нито стотинка по-малко“. Искам и аз много работи. На тези мои доводи не съм чул нищо като контратеза. Аз зад всичко имам аргументи и ги прекарах по време на последната ни тричасова среща как сме стигнли до всяка една цифра“.
БНТ: Защо вчера и днес не преговаряхте?
Васил Терзиев: Защото не съм видял нищо ново като мислене от тяхна страна, нито съм видял желание да не карат софиянци да не страдат. Това, което правят, е незаконно. Как мога да имам аз добро отношение и с лека ръка да подминавам нещо, което е незаконно. Това не е протест, не е стачка.
БНТ: А не може ли да седнете с тези директори на масата и да разговаряте?
Васил Терзиев: Ние говорим с тези директори, но сами разбирате, че това дали едно дружество се управлява ефективно или не, е дълъг разговор от това как да започне да се движи наземният транспорт. Аз мисля, че и директорите, и много от хората, работещи там, всъщност разбират, че предложенията, които седят на масата, са в техен интерес, защото те разчитат на едно нещо, което не е много популярна тема. Освен самото увеличение това, за което аз принципно се боря, е да се подобри услугата. За да се подобри услугата, трябва и заплащането да бъде вързано с изпълняването на задачите им качествено.
Според кмета на София за да се махне един проблем, ще се създаде „низ от несправедливости“.
„Аз няма да имам никакви очи да говоря с всички други хора, и в централната администрация, и в общинската, и в общинските предприятия, и хора извън администрацията – защо техните възнаграждения са такива“.
Попита защо тези протести не са се провеждали по време на приемането на бюджета.
„Смятам, че това, което е предложено от мен като рамка от 100 лева увеличение на всички 7000 служители в четирите дружества, плюс 100% увеличение на бонуса в електротранспорта и автотранспорта би довело до решаване на проблема, който имаме със сервизните работници с водачите в тези две дружества и е най-целесъобразното разходване на ограничения ресурс на общината“.
Васил Терзиев обясни, че основните два проблема в момента са липсата на водачи за автобусния транспорт – над 250, както и на сервизни работници и подвижен състав.
„За подвижния състав тази година вече започнаха да се движат обществените поръчки за нови тролеи, нови автобуси. Работим от страна на общината за заем, който да може да покрие тези нужди“.
Според кмета трябва да се направи анализ дали да се създаде един транспортен оператор или да останат 4 отделни дружества, много ли е администрацията, какви са обществените поръчки, на по-скъпи цени ли купуват, отколкото трябва или всчиките тези да се види дали работят ефективно. По думите му 700 души работят в администрациите на четирите транспортни дружества.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране